Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Timișoara găzduiește cea mai importantă expoziție Dan Perjovschi din România

23 octombrie 2016 @ 18:00 – Festivalul Internațional Timișoara Muzicală continua cu spectacolul ”Aida” de Giuseppe Verdi, după un libret de Antonio Ghislanzoni, duminică, 23 octombrie 2016, de la ora 18.00. Conducerea muzicală, David Crescenzi (Italia). „Aida” spune povestea de dragoste dintre Aida, prinţesă de origine etiopiană, şi Radamès, general al armatei egiptene. A fost compusă cu prilejul inaugurării primului teatru muzical de la […]

Articol de Dana Florea, 23 octombrie 2016, 18:00 / actualizat: 20 octombrie 2025, 10:25

”Aida” la Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală”
Map Unavailable

Cea mai importantă retrospectivă dedicată lui Dan Perjovschi, unul dintre cei mai influenți artiști contemporani români, transformă între 3 septembrie și 26 octombrie 2025 Muzeul Corneliu Miklosi din Timișoara într-un spațiu-manifest.

Expoziția aduce împreună o practică artistică extrem de complexă, care traversează desenul, performance-ul, acțiunile civice, protestele, publicațiile și instalațiile efemere, configurând o frescă a României și a lumii din ultimele patru decenii. De la ironia directă a desenelor, la implicarea socială și la prezența sa constantă în spațiul public, Dan Perjovschi a construit un limbaj vizual unic, în care arta devine și comentariu, și instrument critic.

Cariera mea e un roller coaster prin bienale, proteste, ziare, muzee și spații independente. Desenele mele sunt editoriale vizuale, păstrează ceva din Revoluție. Alb-negru ca presa liberă de la începutul anilor ’90. Practica mea e ca apa: mă infiltrez peste tot, nu fac ierarhii – cel mai mare muzeu din lume și cel mai mic artist-run-space sunt la fel de importante. Am libertatea și deci toată responsabilitatea.” — Dan Perjovschi

Recunoscut pe scena internațională, Dan Perjovschi a expus la MoMA New York, Tate Modern Londra, Centre Pompidou Paris, Moderna Museet Stockholm, Documenta Kassel, Bienala de la Veneția, Bienala de la Sydney, Bienala de la Istanbul și Manifesta, iar lucrările sale fac parte din colecții publice majore.

Nu fac doodles sau cartoon. Pentru mine arta este eminamente politică. Rolul meu nu e estetic, ci social. Publicul își descoperă propriile gânduri în desenele mele. Vorbesc în numele celor mulți, îi critic pe cei puternici. Rolul meu e să găsesc și să comunic adevărul. Simplu, direct, cu un pic de umor.” — Dan Perjovschi

Expoziția de la Timișoara este prima retrospectivă de asemenea amploare organizată în România și este curatoriată de Dana Sarmeș, Magda Radu, Mihaela Tilincă, Monica Dănilă și Simona Constantin, fiecare explorând o dimensiune esențială a practicii artistului: desen, performance, artă civică și educație, acțiuni de conștientizare și protest, publicații și cărți de artist.

Vernisajul va avea loc pe 3 septembrie, ora 18:30, și va fi urmat de un tur ghidat cu Dan Perjovschi și Monica Dănilă – una dintre curatoarele expoziției, iar seara se va încheia cu un moment relaxat de jazz, drinks & afterparty.

Pe toată durata expoziției, publicul va avea acces gratuit la tururi ghidate zilnice, ateliere pentru copii și familii, artist talks și dialoguri cu personalități din artă și societatea civilă, dar și performance live – artistul va lucra în spațiu pe întreaga perioadă a expoziției.

Program de vizitare: 3 septembrie – 26 octombrie 2025, Marți – duminică, 12:00–20:00 (luni închis).

Intrarea este liberă.

Expoziția „DAN PERJOVSCHI. ROMÂNIA — O retrospectivă 1985–2025” este un proiect produs de Asociația Culturală Contrasens, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte și co-finanțat de AFCN.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
4
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
3 februarie 2026 - 9 februarie 2026    
ore diverse
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Prima ediția a Festivalului ”Emil Monția” la Șiria
La Șiria, județul Arad, va avea loc în zilelele de 2 și 3 iulie 2016 prima ediție a Festivalului ”Emil Monția”. Sâmbătă, 2 iulie, de [...]
Sărbătoarea muzicii/Fête de la Musique, la Grădina de Vară Capitol
Cu ocazia ”Sărbătorii muzicii” (sărbătoare populară franceză care a făcut înconjurul lumii și este sărbătorită în fiecare an în toată lumea pe 21 iunie, ziua [...]
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Evenimentele culturale ale săptămânii 24 februarie - 2 martie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
"Impro Patzan Show", la "Grădina Roşie"
30 iunie, ora 20:00, "Grădina Roşie", Arad Un super show de improvizaţie la care râzi inteligent! Fiecare spectacol de improvizație este unic și irepetabil… Cel [...]
Lansare de carte:"Oraşul Alb" de Ioan Barb, la Deva Mall
5 iulie, ora 17:00, Deva Mall, etajul IV, Salle d'Or Lansarea volumului "Oraşului Alb", autor Ioan Barb Ioan Barb s-a nascut la 5 noiembrie 1960 [...]
Events on 4 februarie 2026
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
Cultură duminică, 12 iulie 2026, 20:00

Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM

12 iulie 2026 - 15 septembrie 2026 @ 20:00 - Între 12 iulie și 15 septembrie 2026, Timișoara va găzdui cea de-a V-a ediție a Festivalului...

Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
visit timisoara
Cultură marți, 7 iulie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara

7 iulie 2026 - 13 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 7 – 13 iulie, la Timișoara
ziua transportului public STPT
Cultură miercuri, 8 iulie 2026, 17:00

157 de ani de la primul tramvai din România: expoziție foto și o cursă cu tramvaiele istorice „Gemenele”

8 iulie 2026 @ 17:00 - Societatea de Transport Public Timișoara celebrează 157 de ani de la prima călătorie cu tramvaiul pe actualul teritoriu al...

157 de ani de la primul tramvai din România: expoziție foto și o cursă cu tramvaiele istorice „Gemenele”
retroparada verii jimbolia masini de epoca
Cultură duminică, 19 iulie 2026, 10:00

Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei

19 iulie 2026 @ 10:00 - 14:00 - Pasionații de automobile istorice și toți cei dornici de o incursiune în istoria automobilismului sunt invitați...

Retro Parada Verii aduce vehiculele istorice în centrul Jimboliei
Cultură luni, 6 iulie 2026, 11:00

„Poezie la puterea a patra”, întâlnire dedicată poeziei contemporane la Biblioteca Județeană Arad

6 iulie 2026 @ 11:00 - Evenimentul este dedicat poeziei contemporane și operei poetului Tibu Gelu B. Publicul va putea descoperi patru dintre cele...

„Poezie la puterea a patra”, întâlnire dedicată poeziei contemporane la Biblioteca Județeană Arad
Cultură luni, 6 iulie 2026, 17:30

Exploriu, un muzeu pop-up dedicat științei, în centrul Timișoarei

6 iulie 2026 - 11 iulie 2026 @ 17:30 - 20:30 - Peste 15 exponate interactive, experimente practice și un spațiu dedicat construcțiilor din carton...

Exploriu, un muzeu pop-up dedicat științei, în centrul Timișoarei
Cultură marți, 30 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara

30 iunie 2026 - 6 iulie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie – 7 iulie, la Timișoara
Cultură marți, 7 iulie 2026, 17:00

„Dimensiuni Alb-Negru”, expoziție internațională de fotografie la Biblioteca Județeană Arad

7 iulie 2026 - 31 iulie 2026 @ 17:00 - Biblioteca Județeană „A. D. Xenopol” Arad găzduiește marți, 7 iulie, vernisajul expoziției...

„Dimensiuni Alb-Negru”, expoziție internațională de fotografie la Biblioteca Județeană Arad