Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Turneul Național Orgile României 2024 ajunge în Arad și Deva

16 iulie 2024 – 20 iulie 2024 @ 20:00 –

Organiștii Eduard Antal și Maria-Luisa Andrici vor susține concerte la Arad, Vinga, Lipova și Deva.

Articol de Dana Florea, 16 iulie 2024, 20:00

Turneul Național Orgile României 2024 ajunge în Arad și Deva

Turneul Național Orgile României 2024 ajunge în vestul țării, la Arad, Vinga, Lipova și Deva.

Protagoniștii turneului, muzicienii Eduard Antal și Maria-Luisa Andrici, vor cânta în următoarele zile pe orgile din patru localități:

  • Arad, marți, 16 iulie, ora 20.00, la Biserica Romano-Catolică ”Sfântul Anton de Padova”
  • Vinga, miercuri, 17 iulie, ora 19.30, la Biserica Romano-Catolică ”Sfânta Treime”
  • Lipova, joi, 18 iulie, ora 19.00, la Mănăstirea Sfânta Maria din Radna
  • Deva, sâmbătă, 20 iulie, ora 19.00, la Biserica Greco-Catolică ”Immaculata”.

Accesul este liber.

Turneul Național ”Orgile României” se va încheia cu un concert în 5 noiembrie la Ateneul Român din București.

Programul este alcătuit din lucrări pentru patru mâini și patru picioare ale compozitorilor Adolph Hesse și Denis Bédard, dar vor fi şi aranjamente pe teme de Johann Sebastian Bach sau Wolfgang Amadeus Mozart.

Program muzical:

  1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Triosonata V în do major, BWV 529
  2. Max Reger (1873-1916) – Toccata în re minor, op. 59, nr. 5
  3. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Church Sonata no. 10 in F major, K.244
  4. Adolf Hesse (1809-1863) – Fantezia în re minor op. 87
  5. Gabriel Fauré (1845-1924) – Valse din suita Dolly op. 56
  6. Enrico Bossi (1861-1925) – Scherzo în sol minor, op. 49, nr. 2
  7. Sergei Rachmaninoff (1873-1943) – Polka Italienne
  8. Denis Bédard (1950*) – Petite Suite: Introduction / Fanfare / Lied / Scherzando

Eduard Antal, născut în 1992, organistul-titular al catedralei romano-catolice Sfântul Iosif din București și managerul de proiect al Bucharest Organ Fest Cantus Ecclesiae, este o prezență activă în lumea muzicii clasice. A reprezentat UNMB în proiectul „Young Musicians – Ambassadors of the National University of Music Bucharest” și s-a evidențiat ca laureat al Concursului național de interpretare „Ada Ulubeanu” în anii 2019 și 2020, primind și prestigiosul premiu „Franz Xaver Dressler” pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări de orgă. Eduard a susținut recitaluri ca solist în țări precum Elveția, Polonia, Italia, Ungaria, Turcia, și în orașe importante din România, contribuind la promovarea muzicii de orgă într-un spectru internațional. Din anul 2020 realizează o incursiune în peisagistica instrumentelor de pe teritoriul României, concertând în cadrul Turneului național „Orgile României”.

Maria-Luisa Andrici s-a născut la data de 14 octombrie 1999, în localitatea Verona din Italia. A început studiul pianului la vârsta de 5 ani, un an mai târziu câștigând premiul I la categoria ei de vârstă, în cadrul Concursului Național de Interpretare Instrumentală „Carl Czerni” din Piatra Neamț. În vara anului 2022, a finalizat studiile de licență la „Universitatea Națională de Muzică București”, specializarea orgă, sub îndrumarea domnului profesor Dan Racoveanu. Din iunie 2024, este absolventă a Conservatorului din Lugano, Elveția. Este una dintre promotoarele proiectului „Să dăruim iubire”, implementat în 2009 pentru a veni în sprijinul copiilor din deșertul Chalbi, Kenya. Prin evenimente, recitaluri, turnee și concerte vocale și instrumentale în țară și în alte părți ale lumii, a contribuit la conștientizarea și ajutorarea acestor copii.

Detalii pe www.orgileromaniei.ro

Mai multe evenimente din partea de vest a țării.

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
29
13
14
16
17
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Evenimentele culturale ale săptămânii 30 iunie - 7 iulie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Concert Extraordinar Eugen Doga, la Teatrul de Artă
8 octombrie 2016, ora 19:00, Teatrul de Artă, Deva Concert Extraordinar EUGEN DOGA Despre compozitorul Eugen Doga se spune că ar fi cel mai mare [...]
IRIS, Irina Rimes, The Motans și Mira, pe scena Festivalului Berii Arad 2026 / PROGRAM
Unul dintre cele mai longevive festivaluri de bere din România revine la începutul lunii iulie. Între 2 și 5 iulie 2026, Festivalul Berii Arad își schimbă pentru prima dată locația și se mută pe Aeroportul Arad, unde organizatorii pregătesc patru zile de muzică, distracție și spectacole cu peste 40 de artiști.
Cunoaștere, sănătate, armonie la o nouă ediție EZOTERC FEST, la Casa Tineretului
Festivalul de produse naturiste și terapii alternative spirituale EzotericFest se desfășoară la Timișoara în perioada 3 - 6 noiembrie 2016. Zeci de expozanţi vor prezenta [...]
„Stories on Wheels” ajunge la Lenauheim: o nouă tură pe bicicletă, printre povești și istorie
Proiectul își propune să aducă în prim-plan poveștile comunităților din vestul județului Timiș și să demonstreze că patrimoniul local poate fi descoperit într-un mod activ, pe două roți, transformând fiecare oprire într-o experiență de învățare și dialog.
Tineri muzicieni americani, în concert la Filarmonica Banatul Timișoara
Sacramento Youth Orchestra din Statele Unite va susține duminică, 5 iulie, un concert simfonic la Sala Capitol din Timișoara. Evenimentul face parte din turneul european al ansamblului și este organizat de Filarmonica Banatul.
Concert ”GOSPEL FĂRĂ BARIERE” pentru oamenii fără adăpost și familiile defavorizate, la Timișoara și Jimbolia
Asociaţia Culturală TGP provoacă din nou timişorenii să cânte la Gospel Fără Bariere în week-end-ul 22-23 octombrie 2016. Cea de-a VI-a ediţie a proiectului reuneşte pentru a [...]
"Jumătatea Mea, Bărbatul", un spectacol dedicat actriţei Cezara Dafinescu, la Casa de Cultură, în cadrul Festivalului "Reşiţa În 10 Dimensiuni"
14 octombrie, ora 19:00, Sala Casei de Cultură Reşiţa "Jumătatea Mea, Bărbatul" , adaptare după "Actriţa", de George Arion, Regia: Toma Enache  Cezara Dafinescu, una [...]
Târgul de joburi ”Angajatori de Top” revine la Timișoara cu peste 2500 de oferte
Persoanele în cautarea unui loc de muncă îşi pot găsi joburi cu salarii cuprinse între 300 şi 1500 de euro, la Târgul Angajatori de Top, [...]
Filmele săptămânii la Cinema Victoria din Timișoara
Fie că e vorba de familia pe care o lași în urmă, de cea pe care ți-o construiești singur sau de cea care îți lipsește fără să știi – săptămâna aceasta la Cinema Victoria, programul vorbește despre locul în care te simți acasă.
Rock la Mureș 2026: două zile de muzică la Periam Port / PROGRAM
Ediția din acest an a festivalului va include, pe lângă concerte, și ateliere, spații creative, zone de relaxare și activități în aer liber.
Filmele săptămânii la Cinema Johnny din Timișoara
Weekendul acesta, la Cinema Johnny, dragostea apare pe ecran în toate formele ei – caldă, curajoasă, ascunsă.
Festivalul Internațional ”Orgile Cetății” 2026: peste două luni de concerte la Timișoara / PROGRAM
Între 12 iulie și 15 septembrie 2026, Timișoara va găzdui cea de-a V-a ediție a Festivalului Internațional „Orgile Cetății”. Timp de peste două luni, publicul este invitat la recitaluri de orgă, concerte camerale, spectacole și evenimente dedicate patrimoniului muzical, toate cu acces gratuit.
Filme clasice restaurate şi proiecţii speciale în aer liber, la Festivalul Ceau, Cinema!
Trei filme clasice restaurate şi o serie de proiecţii speciale în aer liber fac parte din selecţia celei de-a 13-a ediţii a Festivalului Ceau, Cinema!, care va avea loc între 15 şi 19 iulie la Timişoara.
Timișoara Triathlon powered by Continental Anvelope România: peste 1.000 de sportivi din 23 de țări
Timișoara găzduiește, în 18 și 19 iulie, cea de-a V-a ediție a Timișoara Triathlon. Cu peste 1.000 de participanți din 23 de țări, competiția devine cea mai mare întrecere de triatlon din România și singura desfășurată integral în interiorul unui oraș.
”Paiațe”/”Cavalleria rusticana” la Opera din Timișoara
Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” se încheie miercuri, 14 noiembrie 2018, la Opera Națională Română Timișoara cu spectacolele ”Paiațe”/”Cavalleria Rusticana”, de la ora 19.00. Conducerea muzicală: [...]
”Festivalul Taragotului” revine la Vața de jos
Ediția a XIV-a a ”Festivalului Taragotului” va avea loc luni, 20 iulie 2026 și reunește pe scenă interpreți îndrăgiți din mai multe zone ale țării. Invitatul special al ediției este Aurel Tamaș.
"Negura Bunget" - Lansare Album "ZI" în "Urban Place"
5 octombrie, ora 19:00, Urban Place - Oradea "Negura Bunget"- lansarea Albumului "Zi", în cadrul unui turneu aniversar Evenimentul este menit să sărbătorească lansaarea oficială [...]
Events on 20 iulie 2026
Events on 24 iulie 2026
filarmonica banatul rossini
Concerte simfonice vineri, 26 iunie 2026, 19:00

Redescoperită după 120 de ani, Messa per Rossini va fi interpretată în premieră în România la Filarmonica Banatul

26 iunie 2026 @ 19:00 - Considerată una dintre marile redescoperiri ale muzicii clasice din secolul XX, Messa per Rossini va fi interpretată pentru...

Redescoperită după 120 de ani, Messa per Rossini va fi interpretată în premieră în România la Filarmonica Banatul
Stradivarius Muzele TM
Concerte simfonice vineri, 7 octombrie 2016, 18:00

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele”, ediția a XIX-a, ajunge la Timișoara

7 octombrie 2016 @ 18:00 - 20:00 - 7 octombrie, ora 18:00, Sala Clio, Complex Muzeal Arad FotoClubPro Arad vă invită vineri, 7 octombrie 2016, ora...

Turneul Internațional Stradivarius „Muzele”, ediția a XIX-a, ajunge la Timișoara
visit timisoara
Concerte simfonice marți, 16 iunie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara

16 iunie 2026 - 22 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 16 – 22 iunie, la Timișoara
filarmonica banatul program concerte
Concerte simfonice miercuri, 17 iunie 2026, 19:00

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul

17 iunie 2026 - 19 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara invită publicul, în perioada 17–19 iunie 2026, la trei evenimente care...

Trei seri, trei experiențe muzicale distincte la Filarmonica Banatul
Concerte simfonice joi, 18 iunie 2026, 19:00

„4ELEMENTS: (re)Shaping Music”, o călătorie sonoră între tradiție și inovație, la Filarmonica Banatul

18 iunie 2026 @ 19:00 - Filarmonica Banatul Timișoara găzduiește joi, 18 iunie 2026, de la ora 19:00, la Sala Capitol, recitalul „4ELEMENTS:...

„4ELEMENTS: (re)Shaping Music”, o călătorie sonoră între tradiție și inovație, la Filarmonica Banatul
Concerte simfonice vineri, 12 iunie 2026, 19:00

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul

12 iunie 2026 @ 19:00 - Programul serii are în centru conceptul de variațiune, arta de a transforma o temă muzicală fără a-i pierde...

„Variations of Time”, un dialog muzical peste secole, la Filarmonica Banatul
Concerte simfonice sâmbătă, 13 iunie 2026, 00:00

Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM

13 iunie 2026 - 14 iunie 2026 @ ore diverse - Festivalul „Zilele Veverițelor” revine la Buziaș în perioada 13–14 iunie 2026, cu două zile...

Festivalul ”Zilele Veverițelor” 2026 la Buziaș / PROGRAM
Concerte simfonice vineri, 7 octombrie 2016, 18:00

Programul educațional SoNoRo Interferențe ajunge pentru prima dată la Arad

7 octombrie 2016 - 14 octombrie 2016 @ 18:00 - A șasea ediție a Festivalului European de Teatru Eurothalia aduce la Timișoara, în perioada 7 - 14...

Programul educațional SoNoRo Interferențe ajunge pentru prima dată la Arad