Ascultă Radio România Timișoara Live • 

”Un viitor luminos”- o amuzantă scrisoare de dragoste a regizorului Nanni Moretti pentru cinematografie

2 februarie 2024 @ 18:30 –

O comedie care critică modul de a face filme al platformelor de streaming și apără viitorul cinematografului.

Articol de Dana Florea, 2 februarie 2024, 18:30

”Un viitor luminos”- o amuzantă scrisoare de dragoste a regizorului Nanni Moretti pentru cinematografie

Într-o lume și o industrie care se schimbă extrem de rapid, un renumit cineast italian, autor de modă veche, caută sens în filmele pe care le face, în dragoste și în politică.

Un viitor luminos/ Il sol dell’avvenire, noul film al lui Nanni Moretti, o comedie care critică modul de a face filme al platformelor de streaming și apără viitorul cinematografului, distribuit de Independența Film, are premiera la Timișoara în 2 februarie 2024, la Cinema Victoria, de la ora 18.30. 

Giovanni, un cunoscut regizor italian, se pregătește să înceapă filmările pentru un nou film politic. Între căsnicia aflată în criză, cu un producător în pragul falimentului și copleșit de schimbările rapide din industria filmului, totul pare să lucreze împotriva sa. Pe marginea prăpastiei, Giovanni va trebui să reconsidere modul de a face filme dacă vrea ca soarele să strălucească în mica sa lume.

În distribuția filmului, nominalizat la Palme d’Or la Cannes 2023, se regăsesc Margherita Buy, care a colaborat cu Moretti și la filmele sale anterioare, Tre piani sau Mia madre, Silvio Orlando, cunoscut publicului mai tânăr din serialele The Young Pope și The New Pope și care a jucat și în La stanza del figlio, filmul care i-a adus lui Moretti un Palme d’Or la Cannes 2001, precum și Mathieu Amalric, celebru pentru rolurile din Quantum of Solace sau The Grand Budapest Hotel.

„Este un film despre cinema. Povestea unui cineast a cărui viață a fost mereu punctată de cinema, iar filmele sale l-au însoțit dintotdeauna. Giovanni realizează un film cu acțiunea setată în 1956, în timpul invaziei sovietice a Ungariei. Crede ferm în acest proiect: este convins că este necesar să se spună povestea Partidului Comunist Italian din acea perioadă și cum a ratat șansa de a se desprinde de Uniunea Sovietică pentru a urma o cale independentă. Dar astăzi, nimeni nu își amintește de aceste evenimente, lumea s-a schimbat și, odată cu ea, modul în care se fac filmele.”, spune regizorul filmului, Nanni Moretti. „Chiar dacă lumea din jurul său este din ce în ce mai dificil de descifrat și acceptat, Giovanni nu vrea să cedeze în fața unei realități dezamăgitoare. Și mai presus de toate, nu vrea să renunțe la visul de a putea schimba această realitate. Iar dacă viața și istoria nu-i permit asta, atunci cinemaul, cu forța și energia sa contagioase, transformă realitatea și face posibile visele.”

Biletele pot fi cumpărate online sau de la casieria Cinema Victoria, deschisă cu 30 de minute înainte de fiecare reprezentație, în limita locurilor disponibile;

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Cinema Victoria, Str. Ciprian Porumbescu, nr. 2, Timișoara

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
27
5
9
11
15
16
23
24
28
29
1
2
+
3
4
5
6
„Aventurile lui Plüm Plüm”, o nouă premieră pentru copii la Teatrul Maghiar din Timișoara
Finalul lunii mai aduce pe scena Teatrului Magiar Timișoara un musical cu păpuși, „Aventurile lui Plüm Plüm”, în regia lui Varga Ibolya, o poveste jucăușă și năstrușnică, concepută pentru preșcolari și copiii din clasele mici.
Romanian Workplace Management Forum, pentru prima dată la Timișoara
Ediția din acest an va reuni lideri din domenii-cheie precum IT&C, BPO, industrie, real estate, arhitectură, design interior și administrație publică.
Festivalul ”Întoarcerea la folk”, a treia ediție, la Giroc
Festivalul are loc în 30 și 31 mai și promovează muzica de bună calitate, adresându-se în mod special copiilor și tinerilor.
Au început înscrierile pentru Turul Ciclist Bartók 2025
Evenimentul promovează mișcarea, mobilitatea sustenabilă și relațiile transfrontaliere dintre România și Ungaria.
Musicalul ”Cartea junglei” în regia și coregrafia lui Răzvan Mazilu, la Teatrul German Timișoara
Musicalul vorbește în manieră fermecătoare, deopotrivă copiilor și oamenilor mari, despre prietenie, iubire, loialitate și spirit de sacrificiu.
”Grădini secrete” plăsmuite de micii artiști | GALERIE FOTO
Expoziția de la Galeria Park (str. George Enescu, nr. 1) poate fi vizitată până pe 7 iunie, între orele 10-19.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 iunie la Timișoara
Din programul săptămânii: Poli Timișoara își joacă pe teren propriu promovarea în liga secundă, în Parcul Pădurice se spun Povești din vecini, Ioan Holender va fi aniversat la Timișoara, la împlinirea a 90 de ani.
Bega Boat Race - Spectacolul tehnologiei și al inovației prinde viață pe râul Bega
Evenimentul, organizat de Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare (Liga AC), reunește companii, studenți și pasionați de tehnologie care își vor rezenta proiectele.
”Povești din vecini” în Parcul Pădurice din Timișoara
O zi pentru părinți, bunici și copii, cu spectacole pentru cei mici, activități sportive, kinetoterapie pentru seniori, Cros Olimpic. Invitată de onoare este Simona Amânar, multiplă campioană olimpică.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 iunie la Timișoara
O săptămână cu American Independent Film Festival, în premieră la Timișoara, cu tururi ghidate și petrecere în weekend la Bienala Art Encounters, proiecții pe acoperiș la Cinema Studio și Noaptea Filosofiei.
Outdoor Office Day, o zi de lucru în aer liber, în Iulius Gardens
Outdoor Office Day aduce împreună oameni, idei și o viziune mai sănătoasă și mai sustenabilă asupra modului în care lucrăm.
Prezentare de carte la Nădlac: O perspectivă istorică asupra identităților etnice pe Valea Mureșului Inferior
Un eveniment dedicat dialogului dintre istorie și cercetare, cu reflecții asupra identității locale și a conviețuirii etnice în contextul unei regiuni transilvănene marcate de pluralism confesional și cultural.
”Conul Leonida față cu reacțiunea” de I.L. Caragiale, la Teatrul Național Timișoara
Spectacolul recuperează acest text clasic în modernitatea lui extremă, în valențele teatrului absurd de la care se va reclama, un secol mai târziu, Eugène Ionesco, de pildă.
Flight Festival 2025, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara / PROGRAM
Flight Festival este mai mult decât un simplu festival de muzică, este o experiență completă, un mix unic de artă, tehnologie, gastronomie, și activități interactive. Pe lângă scenele muzicale, vizitatorii se vor putea bucura de zone dedicate artei digitale, instalații interactive, food court-uri cu preparate variate, precum și de activități și workshopuri pentru toate vârstele.
Sărbătoarea Sânzienelor la Castelul Salbek, ediția a II-a
Proiectul aduce laolaltă expoziții de artă și patrimoniu, momente artistice contemporane, muzică live, dar și un context de întâlnire, dialog și bucurie, în natură.
”Hamlet” de Ada Lupu Hausvater, după William Shakespeare, la Teatrul Național Timișoara
Spectacolul recuperează în termenii și în provocările prezentului una dintre cele mai profunde creații ale umanității, piesa ”Hamlet” a inegalabilului William Shakespeare.
Stagiunea estivală a Teatrului de Vară ETHOS
Consiliul Judeţean şi Centrul Cultural Judeţean Arad continuă iniţiativa de a găzdui în aer liber spectacole şi concerte, oferind astfel publicului un reper cultural valoros, [...]
Regal folcloric la Festivalul Național de Folclor Petrică Moise, ediția a IV-a
Soliști renumiți, tamburași, dansatori și extraordinara orchestră a Ansamblului Profesionist Banatul îi vor aduce, împreună cu publicul iubitor de folclor autentic, un omagiu artistului care va rămâne, mereu, un simbol al Banatului tradițional, Petrică Moise.
Festivalul Înghețatei și faptele bune revin la Muzeul Satului Bănățean
Scopul festivalului este strângerea de fonduri pentru „Casa InimiiLor” – un spațiu terapeutic dedicat celor peste 70 de copii aflați în grija Asociației ”Inima îți vorbește”.
Unexpected, un spectacol impresionant cu Alexander Boldachev, un geniu al harpei, la Timișoara
Harpa, baletul și muzica de cameră se reunsec pe scenă într-o seară de excepție, ce promite emoție, eleganță și inovație. Alături de artiști consacrați, vor urca pe scenă și tineri talentați din Timișoara.
Evenimentele  săptămânii 1 – 7 iulie  la Timișoara
Prima săptămână din iulie începe... vijelios. Începe Festivalul Inimilor, organizat în premieră în 1990. E și JazzX, un eveniment care transformă Piața Libertății într-o scenă deschisă,cu artiști de Grammy, dar și tineri .
Candlelight, seria de concerte live care reimaginează muzica clasică, vine în Timișoara
Filarmonica Banatul se va transforma într-un decor intim, iluminat de mii de lumânări, în care spectactorii vor asculta muzica lui Vivaldi, dar și reinterpretări ale unor hituri celebre ale trupelor Queen, Coldplay și Imagine Dragon.
Folk de Tabără @Giroc – un nou eveniment marca Întoarcerea la Folk, dedicat muzicii și comunității
Folk de Tabără urmărește promovarea muzicii de bună calitate, mai ales în rândul tinerilor, și, totodată, oferă artiştilor aflaţi la început de drum posibilitatea de afirmare.
Expoziția „Efemeride”, semnată de artistul vizual Mátyás László, la Arad
Expoziția cuprinde o selecție de picturi, desene și lucrări de modelaj care explorează, cu o sensibilitate rară, ideea de feminitate efemeră, în afara clișeelor vizuale.
Events on 25 iunie 2025
AUDIO / Duel inedit de play-out; UTA, pe terenul campioanei
miercuri, 18 martie 2026, 15:35

AUDIO / Duel inedit de play-out; UTA, pe terenul campioanei

Pentru meciul din Capitală, Odada se întoarce după suspendare, însă UTA nu se poate baza pe alți doi jucători ai lotului actual. Pospelov...

AUDIO / Duel inedit de play-out; UTA, pe terenul campioanei
Musica Ricercata | DiVERDI Timișoara devine capitala interpretării muzicii lui Giuseppe Verdi
miercuri, 18 martie 2026, 15:33

Musica Ricercata | DiVERDI Timișoara devine capitala interpretării muzicii lui Giuseppe Verdi

Un proiect unic în România readuce, între 4 și 11 aprilie 2026, opera lui Verdi la acordajul dorit de compozitor, pe instrumente de epocă,...

Musica Ricercata | DiVERDI Timișoara devine capitala interpretării muzicii lui Giuseppe Verdi
Timișoara va găzdui anual Forumul pentru Valori Europene, în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Externe
miercuri, 18 martie 2026, 13:17

Timișoara va găzdui anual Forumul pentru Valori Europene, în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Externe

Timișoara  va organiza, începând din acest an, Timișoara Forum for European Values, un eveniment internațional dedicat promovării...

Timișoara va găzdui anual Forumul pentru Valori Europene, în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Externe
Turn de control virtual la Aeroportul Arad. Investiție de 3,5 milioane de euro
miercuri, 18 martie 2026, 12:59

Turn de control virtual la Aeroportul Arad. Investiție de 3,5 milioane de euro

Traficul aerian de la Aeroportul Internațional Arad va fi dirijat, în viitor, cu ajutorul unui turn de control virtual, o tehnologie modernă care...

Turn de control virtual la Aeroportul Arad. Investiție de 3,5 milioane de euro
miercuri, 18 martie 2026, 12:56

Bărbat reținut după o bătaie pe ringul de dans într-un club din Arad

Polițiștii din Inspectoratul de Poliție Județean Arad au reținut un bărbat de 41 de ani, din comuna Păuliș, după o agresiune petrecută...

Bărbat reținut după o bătaie pe ringul de dans într-un club din Arad
miercuri, 18 martie 2026, 12:53

Sistem nou de e-ticketing pentru transportul public de la Timișoara

Primăria Timișoara avansează cu proiectul de implementare a unui nou sistem de e-ticketing pentru transportul public. Investiția, estimată la...

Sistem nou de e-ticketing pentru transportul public de la Timișoara
miercuri, 18 martie 2026, 12:49

Politehnica Timișoara lansează o nouă specializare în ingineria dronelor

Universitatea Politehnica Timișoara anunță lansarea unui nou program de licență dedicat tehnologiilor aeronautice moderne: „Drone Engineering...

Politehnica Timișoara lansează o nouă specializare în ingineria dronelor
miercuri, 18 martie 2026, 11:53

Festivalul Visuali Italiane revine la Timișoara cu cele mai noi producții italiene

Festivalul Visuali Italiane – Noua Cinematografie Italiană în România revine la Timișoara cele mai noi filme italiene, între 27 și 29 martie...

Festivalul Visuali Italiane revine la Timișoara cu cele mai noi producții italiene