Ascultă Radio România Timișoara Live • 

”Vestul adevărat”, o nouă premieră la Teatrul Național Timișoara

26 octombrie 2025 @ 19:00 –

Teatrul Național din Timișoara prezintă duminică, 26 octombrie 2025, premiera spectacolului „Vestul adevărat” de Sam Shepard, o tragi-comedie antrenantă, în regia lui Felix Alexa.

Articol de Dana Florea, 26 octombrie 2025, 19:00

”Vestul adevărat”, o nouă premieră la Teatrul Național Timișoara

Repetițiile pentru noua premieră a Teatrului Național din Timișoara, Vestul adevărat, au intrat în linie dreaptă. Astfel, prima ieșire la rampă spectacolului Vestul adevărat de Sam Shepard, este programată duminică, 26 octombrie 2025, ora 19.00, la Sala Mare.

În traducerea lui Andrei Marinescu, povestea celor doi frați seduși de mirajul Hollywood-ului – Austin, un scenarist de succes și Lee, un vagabond cinic, dar șarmant – țese admirabil „modelul din covor” al complicatelor relații de familie, într-un exercițiu de hiperrealism atât de perfect încât evenimentele par să sară dincolo de natura lor plauzibilă.

Piesa, deopotrivă amuzantă și gravă, brutală și comică, este una dintre capodoperele celebrului actor de teatru și film, dramaturg, scenarist, regizor, romancier și poet american Sam Shepard. Câștigător al premiului Pulitzer și nominalizat la premiul Oscar pentru cel mai bun actor, de zece ori laureat al premiilor Obie pentru scenariu și regie, Sam Shepard este considerat unul dintre cei mai importanți dramaturgi ai secolului al XX-lea.

Bine-cunoscutul regizor de teatru Felix Alexa, premiat pentru multe dintre spectacolele sale, revine la Teatrul Național din Timișoara cu această tragi-comedie antrenantă – Vestul adevărat, trecând piesa lui Shepard prin filtrul inteligenței și al umorului său abraziv. Felix Alexa, prolific regizor și pedagog de teatru, a montat în teatre și a predat în universități din toată lumea (Paris, Zagreb, Seul, Beijing, Shanghai, New Delhi, Singapore sau Sidney). Experiența sa poartă amprenta marelui regizor Peter Brook, cu care a colaborat.

Regizorul Felix Alexa i-a distribuit în rolurile celor doi frați – protagoniști ai spectacolului, pe doi dintre cei mai tineri membri ai Naționalului timișorean, actori care, cu talent, profesionalism și tenacitate, își construiesc un profil artistic de excepție: Marin Lupanciuc, unul dintre cei mai tineri actori nominalizați vreodată la Premiul UNITER pentru cel mai bun actor în rol principal (2023) și cel mai nou membru al trupei, Teodor Cauș, actor, muzician și dansator din noua generație. Cei doi sunt susținuți în partituri de compoziție de bine-cunoscuții actori ai Naționalului timișorean, Ion Rizea (premiul UNITER pentru cel mai bun actor secundar, 2021) și Paula Maria Frunzetti.

Decorul și costumele spectacolului sunt semnate de Maria Miu, reputat scenograf de teatru și film, recunoscută ca fiind unul dintre cei mai imaginativi, mai creativi și mai talentați artiști din generația sa.

Următoarele reprezentații ale spectacolului sunt programate joi, 30 noiembrie și duminică, 9 noiembrie 2025. Biletele la spectacolele Teatrului Național pot fi achiziționate on-line, pe www.tntm.ro sau fizic, la Agenția „Mărășești”, str. Mărășești nr. 2, deschisă între orele 11 și 19, în fiecare zi a săptămânii, cu excepția zilei de luni. Mai multe informații pe https://www.tntm.ro/tarife/.

Pagina spectacolului.

Descoperă și alte evenimente din Timișoara și din vestul țării. 

vestul adevarat premiera

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
4
6
10
11
17
18
23
24
25
28
1
+
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
„Povestea acelor oameni care într-o seară s-au adunat în jurul unei mese” la Teatrul Național Timișoara, în seara de Revelion
Spectacolul își propune să catalizeze valențele benefice ale comunicării, demonstrând că, la fel ca în viață, nimic nu e axiomatic, există dreptate pentru toată lumea, este loc de conflict, dar și de iubire, de frustrare, dar și de contemplare.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
Programul lunii noiembrie al Filarmonicii Banatul din Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Programul lunii noiembrie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
OUT OF THE BOX, expoziție inedită cu creații ale deținuților din penitenciare
Expoziția este un proiect unic, coordonat de Regina Damian, ce aduce în fața publicului larg creațiile artistice ale deținuților din penitenciarul Timișoara, oameni care și-au redescoperit vocea interioară și exprimarea prin arta vizuală.
Programul lunii noiembrie al Operei Naționale Române Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 5 - 11 noiembrie în Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru, petreceri, expoziții ale unor artiști care au scris istorie în arta românească, dar și un spectacol cu unul dintre cele mai renumite ansambluri din lume, Akademie für Alte Musik Berlin, în premieră la Timișoara.
„O privire de aproape”: o nouă perspectivă asupra expoziției permanente Corneliu Baba
Expoziția reunește cea mai amplă și cuprinzătoare colecție publică de lucrări ale maestrului Corneliu Baba, prezentată dintr-o nouă și inovatoare perspectivă curatorială.
“Bloom”. Expoziție Sorin Scurtulescu la META Spațiu
În lucrările sale, artistul surprinde florile într-un moment de imobilitate meditativă, invitând privitorul să exploreze geometria fragilă a acestora și prezența copleșitoare a texturii.
În căutarea libertății: alegeri și identități. Proiecții de film și dezbatere
La Timișoara vor fi proiectate două filme de impact care vor aduce în prim-plan teme esențiale precum libertatea, identitatea și rezistența umană.
Producători de vinuri la târgul ”Tradiții de iarnă” de la Arad
Evenimentul reunește producători de vinuri din podgoria Miniș-Măderat și oferă celor interesați ocazia de a-și îmbogăți cunoștințele despre vinuri și de a împărtăși experiențe cu alță pasionați de vinuri.
”Timing”, proiecție de gală în prezența echipei, la Timișoara
Realizat de o echipă tânără și pasionată, filmul abordează teme actuale precum sănătatea mintală, anxietatea, depresia și abuzurile sexuale.
Curse de ciclism și alergare pentru toate vârstele și degustare de vinuri pe Lunca Timișului
Continental Anvelope CX se va desfășura pe parcursul a două zile, pe un traseu de 3 km marcat pe Lunca Timișului, la Urseni, la 10 km de Timișoara.
PARENT X, evenimentul care a revoluționat educația părinților și copiilor în România, ajunge la Arad
Tematica evenimentului explorează subiecte ce acoperă toate cele 7 arii esențiale ale vieții: mental, familial, social, vocational, financiar, fizic și spiritual. Banii proveniți din vânzarea biletelor vor fi donați către copiii din judet sub formă de burse de studiu.  
Reprezentație unică a spectacolului de dans contemporan „All In Good Time” la Timișoara
Spectacolul este realizat de Asociația Pentru Teatru și Carte (PETEC) în co-producție cu Echo Echo Dance Theatre Company (Irlanda de Nord).
Evenimentele culturale ale săptămânii 12-18 noiembrie la Timișoara
Din programul săptămânii: se deschide expoziția Caravaggio, John Malkovich joacă din nou la Timișoara, de trei ori în două zile, în weekend puteți degusta cele mai bune vinuri, făcând în același timp o faptă bună, la Rovinhud. .
Expoziția info-documentară „Stop prejudecăților!” la Biblioteca din Arad
Expoziția marchează Ziua Internațională a Toleranței, sărbătorită anual pe 16 noiembrie, și cuprinde lucrări realizate de tineri din comunități multietnice din România în cadrul Taberei interculturale „Stop prejudecăților!”.
Recital Viola Voyage la Filarmonica de Stat Oadea
Lucian Moraru, la violă, și Viniciu Moroianu – pian vă vor purta într-o călătorie muzicală prin diferite epoci si stiluri muzicale diverse.
”Unde de niciunde”, un proiect ce explorează întâlnirile dintre știință, artă și viață
Proiectul este un demers colectiv demarat de doi artiști și doi ingineri, respectiv Ciprian Chirileanu – artist vizual, Ionel Mărginean - inginer, Ion Rusan – inginer și Mihai Toth – artist vizual/inginer.
Expoziție retrospectivă 70 - Mihai-Corneliu Donici
Expoziția cuprinde lucrări reprezentative dintr-o activitate continuă  în  arhitectură, design și arte vizuale.
Viziunile grădinăresei. Brain dance și instalații new media într-o grădină urbană digitală
În Grădina Triade vor fi expuse trei instalații digitale care augmentează patrimoniul cultural imaterial din Timișoara. Instalațiile folosesc sunet, imagine și animație, spații în care vizitatorul devine creator de sens, reactivând istorii personale și memoria colectivă.
Game ON! Festival, la Timișoara / PROGRAM
Festival promite o experiență captivantă, cu competiții incitante, board games, târg de jocuri de societate, escape rooms fascinante și activități potrivite pentru toate vârstele.
Târgul de Crăciun 2024 la Arad / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Arad va fi deschis din 15 noiembrie până în 5 ianuarie 2025.
Spectacol aniversar Doina Timișului “La joc, prin Banat”
Ansamblul ”Doina Timișului” sărbătorește 65 de ani de activitate prin câteva evenimente speciale care vor avea loc în 15 și 16 noiembrie.
Expoziția “Luminile lui Caravaggio”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția este deschisă în perioada 16 noiembrie 2024 - 6 martie 2025. Cele 43 de opere expuse reprezintă reflexele inovației caravaggești, însușite cu măiestrie de către 33 de creatori ai picturii europene.
Evenimentele culturale ale săptămânii 19-25 noiembrie la Timișoara
Filme, stand-up comedy, lansări de carte, expoziții, spectacole, concerte și petreceri fac parte din oferta culturaă a săptămânii.
„Dincolo de Mureș”, expoziție de fotografie la Biblioteca din Arad
Fotografiile surprind frumusețea naturală și legătura adâncă dintre Râul Mureș și oamenii care trăiesc de-a lungul său.
”Teatrul”, spectacol scris și regizat de Pascal Rambert, la Teatrul German Timișoara
Autorul spune despre spectacol că este o ficțiune, chiar dacă actorii și actrițele de la Teatrul German Timișoara i-au furnizat materialul: amintiri, experiențe, vise.
Au început înscrierile pentru Concursul ”Cangurașul matematician”
Concursul este destinat elevilor clasei pregătitoare și claselor I-IV și va avea loc în 17 decembrie 2024. Elevii pot susține testul atât offline, cât și online.
Conferinţa internaţională ”1989, anul revoluţiilor europene în memoria colectivă”
Conferința, organizată de Memorialul Revoluției din Timișoara, reunește specialiști din opt țări. În cadrul conferinței vor mai avea loc un vernisaj și o prezentare de carte.
Festivalul Internaţional de Teatru Clasic 2024, la Arad / PROGRAM
Festivalul aduce laolaltă, timp de șapte zile, nouă spectacole semnate de regizori importanți, creații actoricești memorabile, concerte și întâlniri interesante.
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Oradea / PROGRAM
Din 29 noimebrie până în 26 decembrie vor avea loc evenimente specifice sărbătorilor de iarnă în Piața Unirii și Piața Ferdinand.
Concert simfonic la Filarmonica Banatul, cu o lucrare în primă audiție
Concertul este susținut de Orchestra simfonică „Remus Georgescu” a Filarmonicii sub bagheta dirijorului Robert Moody.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
„Tectonica norilor” de José Rivera, la Teatrul German din Timișoara
Spectacolul produs de Teatrul German, în regia lui László Bocsárdi, bifează o premieră mondială – este prima montare din lume în limba germană a piesei scrise de José Rivera.
1 Decembrie, Ziua Națională a României, sărbătorită la Timișoara
Vor avea loc depuneri de coroane, o ceremonie militară, defilări, momente artistice și proiecția spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”.
”35”, expoziție comemorativă a Revoluției din `89
Realizată de artistul plastic Adrian Florin Pop pornind de la fotografiile revoluționarului Cătălin Regea, expoziția reprezintă un spațiu și un timp tranzitoriu ce rememorează consecințele epocii de dinainte și de după 1989.
Programul lunii decembrie al Operei Naționale Române Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Tânăr cercetător din Timișoara, inclus în topul „Forbes 30 sub 30” pentru inovații în inteligență artificială
sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 18:20

Tânăr cercetător din Timișoara, inclus în topul „Forbes 30 sub 30” pentru inovații în inteligență artificială

Caius Debucean, absolvent summa cum laude al Universității Politehnica Timișoara și doctorand în Inteligență Artificială, se numără printre...

Tânăr cercetător din Timișoara, inclus în topul „Forbes 30 sub 30” pentru inovații în inteligență artificială
“România, a doua casă”, un proiect lansat de Radio România Regional
sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 18:02

“România, a doua casă”, un proiect lansat de Radio România Regional

De ziua Radio România, Radio România Regional lansează proiectul “România, a doua casă”. 18 interviuri sunt prezentate într-un eBook (în...

“România, a doua casă”, un proiect lansat de Radio România Regional
autobuz RATT
sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 17:51

Trafic închis noaptea pe strada Gheorghe Lazăr. Se lucrează la pasarela de cale ferată

În perioada 3 – 9 noiembrie, între orele 23.00 și 6.00, circulația rutieră și pietonală este închisă pe strada Gheorghe Lazăr pentru...

Trafic închis noaptea pe strada Gheorghe Lazăr. Se lucrează la pasarela de cale ferată
Direcţia de Asistenţă Socială Timişoara începe plata ajutoarelor pentru încălzire și energie
sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 16:33

Direcţia de Asistenţă Socială Timişoara începe plata ajutoarelor pentru încălzire și energie

Direcţia de Asistenţă Socială Timişoara efectuează plata ajutorului pentru încălzire și a suplimentului pentru energie cu combustibili...

Direcţia de Asistenţă Socială Timişoara începe plata ajutoarelor pentru încălzire și energie
sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 15:18

AUDIO / Timișoara pierde cu Baia Mare și joacă semifinala cu Dinamo, la București

Oaspeții și-au clădit un avantaj consistent pe greșelile timișorenilor, care au ajuns să pună primele puncte abia pe finalul primei reprize,...

AUDIO / Timișoara pierde cu Baia Mare și joacă semifinala cu Dinamo, la București
sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 13:22

AUDIO / Victorii ”italiene” pentru Corvinul și CSM Reșița

Corvinul Hunedoara și-a confirmat statutul de lider al ligii secunde și a luat toate punctele de pe terenul unei formații incomode, Gloria...

AUDIO / Victorii ”italiene” pentru Corvinul și CSM Reșița
sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 12:56

STPT modifică traseul autobuzelor 5B

Autobuzele de pe linia 5B vor circula după un traseu modificat, începând de luni. STPT precizează că măsura a fost luată pentru a răspunde...

STPT modifică traseul autobuzelor 5B
sâmbătă, 1 noiembrie 2025, 12:46

Explozie urmată de incendiu într-un apartament din Timișoara

O explozie urmată de incendiu s-a produs în jurul orei 12:00, într-un apartament situat la parterul unui bloc cu patru etaje de pe strada Cerna...

Explozie urmată de incendiu într-un apartament din Timișoara