Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Weekend-ul de teatru NiL la Teatrul German din Timișoara

5 aprilie 2024 – 6 aprilie 2024 @ 15:00 –

Weekend-ul de teatru NiL este acea perioadă din an în care toate trupele de teatru ale Liceului Teoretic „Nikolaus Lenau” joacă pe scena Teatrului German de Stat.

Articol de Dana Florea, 5 aprilie 2024, 15:00

Weekend-ul de teatru NiL la Teatrul German din Timișoara

Teatrul German de Stat anunță că în zilele de 5 și 6 aprilie 2024, va avea loc Weekend-ul de teatru NiL, acea perioadă din an în care toate trupele de teatru ale Liceului Teoretic „Nikolaus Lenau” joacă pe scena Teatrului German de Stat.

Conform tradiției, prezintă grupele de teatru NiL și în acest an spectacolele pregătite. Grupa a fost fondată în 1996 de Christian Bormann. Din prima generație NiL fac parte actorii Ioana Iacob și Alex Mihăescu

În 1998 preia grupa Isolde Cobeț. Apoi s-a născut NiL-Junior, pentru a da ocazia și elevilor de gimnaziu să joace teatru. După același model a luat ființă în 2008 trupa de teatru After NiL, din dorința unei studente, Isa Berger, de a juca teatru, la vremea aceea fiind doar un hobby. Între 2018 și 2023, Isa Berger, fostă membră NiL, acum actriță la TGST și pedagog de teatru, a pus în scenă mai multe producții. Robert Bogdanov-Schein, fost membru NiL și acum actor la TGST, este implicat de un an. Cel mai recent pedagog de teatru care s-a alăturat anul acesta este Alma Diaconu, care este, de asemenea, actriță în ansamblul TGST de doi ani.

Grupele au participat la diferite festivaluri de teatru pentru tineret din Germania, Ungaria, Croația, Ucraina și România. Mulți dintre membrii ansamblului TGST au făcut primii lor pași teatrali la NiL.

Intrarea la spectacolele NiL este gratuită în baza unui bilet care se poate ridica de la agenția de bilete a Teatrului German de Stat.

Programul spectacolelor

05 aprilie 2024

15:00 – Prietenie sau iubire

17:00 – Frații

18:30 – Tabăra

20:00 – Ferma Animalelor

_______________________________________

Prietenie sau iubire de Isolde Cobeț

Este ziua lui Christian. Colegii lui vin la petrecere și vorbesc despre literatura,  prietenie și, normal, despre iubire.

Cu: David Dămăcuș, David Săracu, Eva Bancea, Marissa Luca, Antonia  Șuroianu, Darius Ardelean, Albert Paleacu, Izabela Lupșe, Ilinca Maria  Ștefan, Dinu Chiș, Bunea Eduard, Lisa Maria Lupșan, Lara Șuaită, Tinca  Micle, Ștefania Haiduc

Voci: Cristoph Krämer, Isolde Cobeț

Coordonatoare: Isolde Cobeț

_______________________________________

Frații de Isolde Cobeț

Jan are sentimente pentru sora sa, Christine, pe care frații nu ar trebui să le aibă. De aceea, părinții săi îl trimit pe Jan în Elveția pentru a studia. Jan se  întoarce când părinții săi își pierd viața.

Cu: Christoph Krämer, Giulia Rudăreanu

Coordonatoare: Isolde Cobeț

_______________________________________

Tabăra după Andreas Galk

Tabăra este un loc în care șase fete criminale vor fi duse pe un drum diferit  de patru gardieni. Vor reuși oare?

Cu: Filip Mihuț, Iulia Dumitrasciuc, Patricia Daogaru, Gloria Ciocani, Iulia Mornos, Maria Deng, Alexandra Nedela, Dana Bundău, Maria Cebuc, Ana Toderici, Ioana Beicu, Lara Sonda

Coordonatoare: Isolde Cobeț

_______________________________________

Ferma Animalelor după George Orwell

La o fermă, animalele decid să scape de oameni și să preia controlul. Un spectacol despre putere, subjugare și revoluție.

Cu: Alexandru Simion, Alfred Moroianu, Amaya Gherase,  Ana Marian, Andreea Babușka, Patrick Ciuhandu, Anca Mircea, Ioana Criste,  Șirieanu Gabriela, Patrick Jinca, Natalia Karancsi, Eliza Mîțu, Astrid Moț, Sara Ciancă, Toma Prodan, Sara Ștriffler

Coordonatori: Alma Diaconu, Robert Bogdanov-Schein

06 aprilie 2024

15:00 – Prințul fermecat

17:00 – Greutatea furnicilor

18:30 – Punk Rock

20:00 – Boeing-Boeing

_______________________________________

Prințul fermecat după Claudia Kumpfe

Două vrăjitoare malefice nu suportă oamenii veseli. Ele pun la cale o poțiune urâtă cu ajutorul pisicii și al corbului lor. Este nevoie de un prinț curajos, dar  acesta nu poate fi găsit.

Cu: Ana Hârța, Andrada Anton, Antonia Velovan, Daria Encuțescu, Rareș Alexa, Sabrina Holznagel, Sara Jebelea, Sandra Zenaky, Amalia Urtilă, Delia  Bota, Natalia Stănculeasa

Coordonatori: Alma Diaconu, Robert Bogdanov-Schein

_______________________________________

Greutatea furnicilor după David Paquet

Alegerile școlare au loc peste o săptămână și este mare nevoie de ele.  Școala se află în aceeași stare îngrozitoare ca întreaga lume. Dar, în  afară de Olivia și Jeanne, nimeni nu pare să fie deosebit de îngrijorat. Și  totuși, sunt atât de multe lucruri care trebuie să se schimbe.

Cu: Ștefan Bogdan, Emma Diaconescu, Jennifer Landi, Mina Șelariu, Mara Tamași, Rebecca Țăranu

Coordonatori: Alma Diaconu, Robert Bogdanov-Schein

_______________________________________

Punk Rock de Simon Stephens

Piesa urmărește adolescenți dintr-un liceu englezesc și problemele lor.

Cu: Albert Ogodescu, Emma Parfenie, Thomas Kattesch, Sara Wasicsek,  Eduard Bob, Anais Dragu, Theodor Pahone, Carol Fuchs

Coordonatoare: Isolde Cobeț

_______________________________________

Boeing-Boeing de Marc Camoletti

Bernard are trei logodnice care aparțin unor companii aeriene diferite. El are  un sistem foarte special pentru a se asigura că cele trei nu se întâlnesc  niciodată. Și pentru că Murphy nu doarme niciodată, se întâmplă ca toate trei  să vină în casă în același timp.

Cu: Christoph Krämer, Giulia Rudăreanu, Alexia Bălăsoiu, Anca Mircea,  Bernard Rudăreanu, Maria Deng.

Coordonatoare: Isolde Cobeț

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
j
v
s
d
31
5
6
7
14
17
18
19
20
21
24
27
28
1
2
3
4
Evenimentele culturale ale săptămânii 1 - 7 aprilie la Timișoara
O săptămână cu spectacole de teatru sau de operă, filme, muzică, lansări de carte și două evenimente care au ca temă mâncarea.
Programul lunii aprilie la Teatrul Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Cele mai mari companii din Timișoara, la Zilele Carierei UPT
Zilele Carierei este un eveniment organizat de Universitatea Politehnica Timișoara, ajuns la ediția XXVI-a.
Expoziția „Plante de leac din colecțiile muzeului”, la Complexul Muzeal Arad
Pe parcursul expoziției, Asociația Culturală „Tomis”, filiala Arad va desfășura atelierele tematice „Farmacia dacică”, în cadrul cărora se vor prezenta detalii despre tratamentele dacice.  
În ritmul lumii, cea mai amplă retrospectivă Ștefan Bertalan, la Timișoara
Expoziția, curatoriată de Bernard Blistène, cuprinde peste 250 de lucrări care explorează viziunea profundă a lui Bertalan asupra relației dintre natură, formă și percepție.
Programul lunii aprilie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Spectacolul ”Europa” la Teatrul German de Stat Timișoara
Spectacolul înfățișează oameni aflați mereu, fizic și emoțional,  în mișcare, unii dintre ei dureros ancorați în certitudinile trecutului, alții străduindu-se să pornească spre noi destinații.
Programul lunii aprilie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Sidy Thal – povestea atacului anti-semit din Timișoara anului 1938 – pe scena Teatrului German de Stat Timișoara
Spectacolul este realizat împreună cu Teatrul Evreiesc de Stat București și e o încercare de a reconstitui atacul și perioada în care antisemitismul și fascismul au devenit parte din viața de zi cu zi într-o societate multiculturală, ceea ce a dus la oroarea celui de-al Doilea Război Mondial și la Shoah. 
Spectacolul ”Mocirița” cu Narcisa Suciu, la Reșița
Artista va aduce pe scenă piese care celebrează revenirea naturii la viață, bucuria și speranța specifice primăverii.
Retrospectivă Virginia Baz Baroiu, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Expoziția „Cerul, Pământul și Cuvântul. O retrospectivă Virginia Baz Baroiu” aduce în prim-plan opera uneia dintre cele mai longevive artiste din Banat, punând în valoare atât creațiile sale, cât și contribuția sa esențială la viața artistică din România.
”Sunt o babă comunistă” la Teatrul Național Timișoara
O poveste tragi-comică care, cu mult umor și cu multă luciditate, pune în discuție dilema de viață a unei generații întregi și care, dincolo de umor, de muzică și de lumină, îndeamnă la reflecție.
Au început înscrierile la Harababura Fair 2025, ediția de Paști
Târgul aduce în fața publicului o selecție diversă de produse realizate de designeri locali, de la piese vestimentare la ceramică și bijuterii, dar i viniluri i alte produse dedicate colecționarilor de muzică.
“Maria din Magdala” cu Roberta Popa, la Teatrul Naţional Timișoara
Spectacolul aduce o viziune teatrală asupra unui personaj întrupat din numeroasele interpretări pe care i le-a dat umanitatea de-a lungul timpului Mariei Magdalena, discipolă a Mântuitorului.
”Azi, la noi, cântă tot natul”, spectacol extraordinar de Florii, la Timișoara
Aflat la a patra ediție, spectacolul aduce pe scenă soliști consacrați și profesioniști din diverse domenii. Medici, avocați, ingineri, arhitecți, jurnaliști sau actori pasionați de folclor devin, preț de câteva minute, soliști de muzică populară, alături de orchestra Ansamblului "Timișul".
Evnimentele culturale ale săptămânii 15 - 21 aprilie la Timișoara
O premieră a unui spectacol de teatru, două concerte deosebite la filarmonică și o întâlnire cu scriitori timișoreni sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
”Victimele datoriei” Eugène Ionesco,  la Teatrul Național Timișoara
Un spectacol care își urmărește eroul – un om obișnuit, aparent fără identitate – pe un drum simbolic, bizar, comic și tragic, pe care societatea îl obligă să îl parcurgă, în căutarea rădăcinilor răului.
”Crăiasa Zăpezii”, un basm pentru cei mici și mari la Teatrul German de Stat Timișoara
Elementele de basm nu constituie decât unul din straturile de înțelegere, "Crăiasa Zăpezii" fiind și o piesă despre procesul de maturizare prin care trec copiii.
Evenimentele culturale ale săptămânii 22 - 28 aprilie la Timișoara
A treia retrospectivă Ceau, Cineclub!, filme la Focus Gopo, spectacole cu trupe de teatru ale elevilor vorbitori de germană și concerte în weekend în Bastionul Theresia sunt câteva dintre evenimentele culturale ale săptămânii.
Festivalul Internațional de Teatru Școlar și de Tineret de Expresie Germană la Timișoara
Festivalul reunește tineri actori de expresie germană din diverse ţări europene, precum Ungaria, Croaţia, Serbia, Germania şi România (Sibiu, Bucureşti şi Timişoara).
Să ciTimișoara, seară literară alături de autorii Mugur Ioniță și Tudor Crețu
Cei doi autori vor discuta cu publicul despre Timișoara, despre memorie și despre cum cărțile pot deveni poduri între oameni.
Au început înscrierile pentru Jocul-Concurs Poveștile Cangurului
Concursul este destinat claselor pregătitoare și claselor I-XII și testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
"Proclamația de la Timișoara în imagini”, expoziție in memoriam Liviu Tulbure
Expoziția rememorează momentul istoric al lui 11 martie 1990, când Timișoara a devenit, din nou, simbolul speranței și al demnității civice, odată cu nașterea Proclamației de la Timișoara.
Retroparada Primăverii revine la Timișoara
Retroparada Primăverii este un eveniment cu o tradiție de 27 de ani care reunește colecționari de mașini de epocă.
Istoria ca Poveste. Despre eroi și răufăcători: Pavel Chinezu și Gheorghe Doja
Evenimentul își propune să apropie publicul de istorie prin poveste, să stimuleze gândirea critică și empatia, punând accent pe întrebările copiilor și pe dialogul între generații.
Festivalul “Suflet de România”, pe Domeniul Regal Săvârșin / PROGRAM
Participă meșteșugari, artiști populari și organizații, alături de producători din toată țara, în special din Banat. Vor avea loc concerte cu formația Zdob și Zdub, Irina Rimes și Surorile Oșoianu și o conferință a părintelui Constantin Necula.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 aprilie - 5 mai în Timișoara
Timișoara Muzicală, Double Bill Adrien Brody, concerte cu Feli și SoundsOfOm by Ursu în weekend, sunt câteva dintre evenimentele săptămânii.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția Work as a Trace as a Place a artistului slovac Martin Piaček
Expoziția reunește câțiva ani de explorare în care artistul s-a aplecat asupra contrastului dintre moale și solid, urmărind călătorii materiale cartografiate în piatră.
Caravana „Shakespeare – peste tot” ajunge la Timișoara și Balinț
Publicul este invitat la ateliere interactive, recitaluri de sonete și spectacole de comedie inspirate din marile opere shakespeariene. Intrarea este liberă.
Concert coral educativ la Filarmonica Banatul
Copiii cu vârste cuprinse între 7 și 12 ani sunt invitați să asculte muzica filmelor de altadată în interpretarea Corului Filarmonicii Banatul Timișoara.
Programul lunii mai la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Festivalul Internațional ”Timișoara Muzicală” 2025 / PROGRAM
Festivalul a ajuns la ediția cu numărul 49 și este organizat de Filarmonica „Banatul” și Opera Națională Română din Timișoara.
Programul lunii mai la Teatrul Național Timișoara
Află care sunt spectacolele lunii, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 4 aprilie 2025
Events on 11 aprilie 2025
Events on 12 aprilie 2025
Events on 1 mai 2025
Fostul director al Aeroportului Timișoara, trimis în judecată de DNA. Reacția lui Dan Idolu
luni, 15 septembrie 2025, 17:41

Fostul director al Aeroportului Timișoara, trimis în judecată de DNA. Reacția lui Dan Idolu

Fostul director al Aeroportului Internațional Timișoara, Dan Idolu, mai mulți foști membri ai Consiliului de Administrație și doi juriști au...

Fostul director al Aeroportului Timișoara, trimis în judecată de DNA. Reacția lui Dan Idolu
datorii la intretinere
luni, 15 septembrie 2025, 17:35

Dominic Fritz: 1,4 miliarde de lei, subvenții pentru Colterm în ultimii zece ani

Primăria Timișoara a cheltuit aproape un miliard și jumătate de lei în ultimii zece ani pentru a subvenționa producția de energie termică....

Dominic Fritz: 1,4 miliarde de lei, subvenții pentru Colterm în ultimii zece ani
concurs povestiri istorice
luni, 15 septembrie 2025, 13:37

Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII

Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova din Ploiești, lansează Concursul Național de Scurte Povestiri cu temă istorică intitulat...

Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
accident rutier sofer fara RCA
luni, 15 septembrie 2025, 13:16

Juridic | Accident rutier în care șoferul vinovat nu are RCA

Bine v-am regăsit, dragi ascultători, în cadrul rubricii noastre juridice! Astăzi voi răspunde unui ascultător din Timișoara care ne-a...

Juridic | Accident rutier în care șoferul vinovat nu are RCA
luni, 15 septembrie 2025, 12:55

Superliga de polo pe apă: Duelul CSM – CSU Oradea, în prima rundă

Campioana CSM Oradea va debuta în noua stagiune internă pe teren propriu, chiar în compania conctidatinei CSU, pe data de 27 septembrie, urmând...

Superliga de polo pe apă: Duelul CSM – CSU Oradea, în prima rundă
luni, 15 septembrie 2025, 11:33

Accident feroviar în Bihor. Un tren a deraiat după ce a lovit un autoturism

Un automotor care circula pe ruta Salonta – Kotegyan (Ungaria) a lovit un autoturism Mercedes înmatriculat în Franța, la un pasaj de trecere la...

Accident feroviar în Bihor. Un tren a deraiat după ce a lovit un autoturism
luni, 15 septembrie 2025, 11:29

Agromalim Arad: Soluții pentru agricultură; carantină pentru animalele expuse

Animalele expuse, după o pauză de câțiva ani, la cel mai mare târg de specialitate din vestul țării, Agromalim, desfășurat în weekend la...

Agromalim Arad: Soluții pentru agricultură; carantină pentru animalele expuse
luni, 15 septembrie 2025, 09:31

Corneliu Birtok-Băneasă și proiectele sale educaționale, succes la Salonul Internaţional Excellent IDEA 2025

Juriul Salonului Internaţional Excellent IDEA 2025 a apreciat diversitatea invențiilor, modul de promovare al acestora, activitățile non-formale...

Corneliu Birtok-Băneasă și proiectele sale educaționale, succes la Salonul Internaţional Excellent IDEA 2025