Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Zilele Aradului 2019 / PROGRAM

16 august 2019 – 25 august 2019 @ 10:00 –

Vor fi zece zile de distracție, concerte de muzică ușoară și populară, petreceri pentru copii, Picnic Festival, Târg Estival, spectacol de operetă, concerte simfonice și nu numai.

Articol de Dana Florea, 16 august 2019, 10:00 / actualizat: 19 august 2019, 10:41

Zilele Aradului 2019 / PROGRAM
Map Unavailable

10 zile cu zeci de concerte, expoziții și alte evenimente vor marca Zilele Aradului 2019, care se vor desfășura în perioada 16 – 25 august 2019.

În concertele ultimelor 2 seri, care vor avea loc la Ștrandul Neptun, pe scenă vor urca Ștefan Stan, Dorian Popa, Ioana Ignat, Puya, HOLOGRAF, Fantazia, Mario Band, Melting Dice și ANDRA.

Manifestările mai cuprind un spectacol de operetă organizat împreună cu Opera Română din Timișoara șu un concert extraordinar prezentat de  Filarmonica de Stat din Arad, o conferință internațională dedicată împlinirii a 100 de ani de la instaurarea administrației românești în oraș și multe alte surprize. Seara dedicată muzicii românești, care va avea loc în Parcul Reconcilierii, ca invitați pe Cătălin Crișan, Carmen Rădulescu și Gabriel Cotabiță.

Startul Zilelor Aradului se dă vineri, 16 august, cu începere de la ora 10.00. Pe Faleza Mureșului, în zona cuprinsă între restaurantul Perla și Belvedere, se va deschide Picnic Festival, un mix format din gastro-show-uri și concerte, iar în cartierul Micălaca, în Parcul Regina Maria, va începe Târgul Estival.

Zilele Aradului au loc în cinstea datei de 22 august 1834, când Aradul a obţinut rangul de Oraş Liber Regesc. Noul statut administrativ a dat un puternic avânt dezvoltării oraşului care în scurt timp a devenit unul din mai importante centre economice şi culturale din această parte a Europei.

Evenimentele sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul municipal de Cultură.

Programul evenimentelor

Vineri, 16 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival – zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – cartier Micălaca – Parcul „Regina Maria“

19.00 – 23.00 – Concert muzică ușoară – Nova Band, Phaser, Rock Abil, Sara Chiavegato (Vocea României), Bosquito – Parcul „Regina Maria“ din Micălaca

Sâmbătă, 17 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival  –  zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – cartier Micălaca – Parcul „Regina Maria“

19.00 – 23.00 Concert muzică ușoară – Alpha Team, R.U.A., Chriss Grey, Adrian Palcu, Raluka, Mandinga – Micălaca, Parcul „Sfânta Maria“.

Duminică, 18 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival – zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – cartier Micălaca – Parcul „Regina Maria“

19.00 – 23.00 Concert folcloric – invitați: Carmen Popovici Dumbravă, Stela Botez, Mirela Mănescu Felea, Ovidiu Homorodean, Cosmin Bihoreanu, Liviu Păcurar, Daniela Dudaș, Irina Iovescu, Liliana Bîtea, Ștefan Muntenaș, Diana Mihuț, Adi Dis, Roberta Selagea, Lucian Drăgan jr., ansambul „Sânzâienele“ și ansamblul „Arădeana“ – Micălaca, Parcul „Sfânta Maria“

Luni, 19 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival – zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – Parcul „Mihai Eminescu“

19.00 – 20.00 – Parada costumelor de poveste –Palatul Administrativ – Teatrul Clasic „Ioan Slavici“ – retur

Marți, 20 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival – zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – Parcul „Mihai Eminescu“

9.00 – 15.00 – Conferință „Aradul în România Mare“ – Sala „Regele Ferdinand“ – Palatul Administrativ

20.00 – 23.00 – Concert în Parcul Reconcilierii – Analia Selis&Trupa ArgEn Tango

Concert extraordinar al Filarmonicii de Stat Arad, cu participarea lui Ciprian Rogojan (Vocea României)

Miercuri, 21 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival – zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – Parcul „Mihai Eminescu“

17.00 – 20.00 – Conferințele „Historia“ – Sala „Regele Ferdinand“

20.00 – 22.00 – Seara de operetă susținută de Opera Națională din Timișoara. „Liliacul“, de Johann Strauss – Parcul Reconcilierii

Joi, 22 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival – zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – Parcul „Mihai Eminescu“

14.00 – 16.00 – Ședință festivă a Consiliului Local Municipal Arad. Decernare titluri și distincții

19.00 – 20.00 – Decernare „Diplome de aur“

20.00 – 22.00 – Seara muzicii românești – Cătălin Crișan, Carmen Rădulescu și Gabriel Cotabiță – Parcul Reconcilierii

Vineri, 23 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival – zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – Parcul „Mihai Eminescu“

17.00 – 22.00 Ziua Orașului Pecs la Arad – Parcul Reconcilierii

16.00 – 21.00 Istoria ca un spectacol. Expoziție medievală și concert Lupus Dacus – Parcul „Mihai Eminescu“

19.00 – 24.00 –  Noaptea Albă a instituțiilor de cultură (Teatrul Clascic „Ioan Slavici“, Complexul Muzeal Arad, Teatrul de Marionete, Biblioteca Județeană „A.D. Xenopol“, Cinematograful Arta, Cinematograful din Grădiște, Clădirea Preparandiei)

23.00 – 01.00 – Pool Party – Ștrandul Neptun

Sâmbătă, 24 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival – zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – Parcul „Mihai Eminescu“

10.00 – 12.00 Film pentru copii „Casa magicianului“ – cinematograful din Grădiște

10.00 – 14.00 – Bicicliștii iscusiți – Parcul Aventura Voinicilor

19.00 – 23.00 – Concert extraordinar de muzică ușoară, invitați Ștefan Stan, Dorian Popa, Ioana Ignat, Puya, Holograf.

23.00 – Show de lasere – Ștrnadul Neptun

23.00 – 01.00 Pool Party – Ștrandul Neptun

Duminică, 25 august

10.00 – 23.00 – Picnic festival – zona dintre Belvedere și Perla

10.00 – 23.00  – Târgul Estival – Parcul „Mihai Eminescu“

20.00 – 22.00 – Mini party pentru copii și părinți – Parcul „Aventura Voinicilor“

19.30 – 22.30 – Concert extraordinar de muzică ușoară, invitați: Fantazia, Mario Band, Melting Dice și Andra – Ștrandul Neptun.

 

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timişoara şi din partea de vest a ţării. 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
25
28
8
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
Evenimentele culturale ale săptămânii 26 noiembrie - 2 decembrie la Timișoara
La sfârșitul săptămânii începe o nouă ediție a Târgului de Crăciun, cu patinoar, carusel, vin fiert și muzică, iar de Ziua Națională a României e programată paradă militară.
Spectacolul „Caravaggio - pictorul luminii”, la Muzeul de Artă Timișoara
Reprezentația, care aduce în prim-plan unele dintre cele mai faimoase lucrări ale lui Caravaggio și artiștilor din cercul său, îmbină scenografia, cercetarea istorică, muzica, artele spectacolului și jocurile de lumini.
Conferința „Românii – între tradiție și modernitate de-a lungul timpului”, la Arad
Conferința își propune să evidențieze rolul Aradului ca și capitală politică a Marii Uniri, precum și semnificația actului istoric de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918.
Târgul de Crăciun 2024 de la Timișoara / PROGRAM
Târgul de Crăciun din Timișoara are loc în perioada 30 noiembrie - 5 ianuarie, în Piața Victoriei, Piața Libertății, Piața Sfântul Gheorghe și Piața Unirii.
1 Decembrie, Ziua Națională a României, sărbătorită la Timișoara
Vor avea loc depuneri de coroane, o ceremonie militară, defilări, momente artistice și proiecția spectacolului „Te binecuvântez, Românie!”.
Concurs „treasure hunt” pentru liceeni, despre Revoluția din Decembrie 1989
Concursul „Circuit 89”, organizat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, are ca scop descoperirea și cunoașterea istoriei locale legate de Revoluția din 1989 și se adresează elevilor din clasele IX-XII.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 decembrie la Timișoara
O săptămână cu multe spectacole de teatru de mare succes, cu deschiderea Cinematografului Studio, cu expoziții, party-uri, colinde și, firește, Târgul de Crăciun din centrul orașului.
Salonul Anual al Artelor Vizuale Timișoara
Salonul reunește lucrările artiștilor vizuali membri ai Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Timișoara, precum și ale absolvenților facultăților de artă.
Campanie și eveniment umanitar UMFT pentru copiii bolnavi - MedTalents & TimMedfest
Donați de sărbători pentru copiii de la Spitalul ”Louis Țurcanu” din Timișoara!
Lansarea romanului „Ziua înmormântării lui Gheorghe” de Ștefan Mitroi, la Arad
„Ziua înmormântării lui Gheorghe” este o carte care recreează, cu o sensibilitate profundă și o imaginație debordantă, lumea satului natal al autorului, Siliștea din Teleorman.
Evenimentele culturale ale săptămânii 10-16 decembrie, la Timișoara
O săptămână cu evenimente dedicate Revoluției din Decembrie 1989, concert Moonlight Breakfast, o premieră la Teatrul Maghiar, spectacole la FEST-FDR, două recitaluri vieneze și concerte de colinde.
Festivalul Internațional de Poezie Ion Monoran / PROGRAM
Festivalul aduce în prim-plan o serie de activități literare și culturale, menite să celebreze poezia și rolul său în spațiul public.
Harababura Fair - Crăciun alternativ și sustenabil la Timișoara
Târg de Crăciun alternativ este destinația perfectă din luna decembrie, unde poți descoperi cadouri inedite și te poți bucura de o atmosferă caldă și prietenoasă.
Librăria independentă ”La Două Bufniţe” sărbătorește 8 ani de activitate
Aniversarea librăriei este marcată prin lansarea celui mai recent roman al scriitorului Bogdan-Alexandru Stănescu, ”Sorele negru”, apărut recent la Editura Trei.
Premieră la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara: „Zbor adânc”, în regia lui Balázs Attila
Spectacolul „Zbor adânc”, ultima premieră a acestui an a Teatrul Maghiar din Timișoara, este o invitație la introspecție și un dialog artistic despre libertate și dezvoltare personală. 
Portalul Libertăţii, instalaţie dedicată Revoluţiei din Decembrie 1989, la Timişoara
Portalul, amplasat pe malul Begăi, va face o legătură simbolică cu trecutul și ne va invita să retrăim emoția din decembrie 1989 la Timișoara.
Art Your Christmas, târg de artă contemporană la Timișoara
În cadrul târgului vor avea loc diverse ateliere, un maraton de pictură, întâlniri cu artiștii, alături de care puteți petrece noaptea de Revelion.
Târgul de Crăciun de la Săvârșin / PROGRAM
La Săvârșin, în județul Arad, se află singura reședință privată a Familiei Regale din România.
”Gala Libertății” marchează 35 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism
Această gală este un prilej de a reflecta asupra luptei pentru libertate din 1989 și de a evalua cum valorile acelei ere se reflectă în Timișoara de azi.
" Cioburi de oglindă" cu Maia Morgenstern, în premieră la Timișoara
Spectacolul are regia "colectivă" și este o sinteză dramatică de texte din autori celebri precum Shakespeare, Henrik Ibsen, Tennessee Williams, Matei Vișniec, Marin Sorescu.
”Liliacul” de Johann Strauss, la Opera din Timișoara, de Revelion
Publicul va fi purtat într-o călătorie muzicală vieneză, plină de farse, umor și șampanie, alături de personaje efervescente care vor anima scena.
Programul lunii ianuarie la Opera Națională Română Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, unde poți citi detalii despre fiecare dintre ele , dar și de unde poți cumpăra bilete.
Events on 30 noiembrie 2024
Events on 5 decembrie 2024
Events on 11 decembrie 2024
Events on 13 decembrie 2024
Events on 19 decembrie 2024
Events on 21 decembrie 2024
Events on 22 decembrie 2024
Events on 30 decembrie 2024
Events on 3 ianuarie 2025
Apartamentele închiriate în regim Airbnb, în atenția Poliției Locale Arad
sâmbătă, 7 februarie 2026, 15:09

Apartamentele închiriate în regim Airbnb, în atenția Poliției Locale Arad

Apartamentele închiriate în regim Airbnb au intrat în atenția Poliției Locale Arad. Autoritățile arădene avertizează că închirierea în...

Apartamentele închiriate în regim Airbnb, în atenția Poliției Locale Arad
Nunți, rochii și destinații exotice. Târgul pentru Mirese, deschid în weekend la Timișoara
sâmbătă, 7 februarie 2026, 14:56

Nunți, rochii și destinații exotice. Târgul pentru Mirese, deschid în weekend la Timișoara

Pentru mulți tineri, 2026 este anul unei zile decisive, nunta. Iar ca totul să iasă exact cum au visat, mai ales viitoarele mirese sunt extrem de...

Nunți, rochii și destinații exotice. Târgul pentru Mirese, deschid în weekend la Timișoara
Reșița câștigă în Antalya, Dumbrăvița pierde la Sibiu
sâmbătă, 7 februarie 2026, 14:28

Reșița câștigă în Antalya, Dumbrăvița pierde la Sibiu

Două dintre divizionarele secunde din vestul țării au disputat astăzi meciuri de verificare. În stagiul din Antalya, CSM Reșița s-a impus cu...

Reșița câștigă în Antalya, Dumbrăvița pierde la Sibiu
Noi trenuri electrice Alstom, recepționate oficial. Timișoara, inclusă pe rutele interregionale
sâmbătă, 7 februarie 2026, 14:24

Noi trenuri electrice Alstom, recepționate oficial. Timișoara, inclusă pe rutele interregionale

Autoritatea pentru Reformă Feroviară a făcut recepția preliminară a două noi garnituri produse de Alstom. Trenurile sunt ultimele dintr-o...

Noi trenuri electrice Alstom, recepționate oficial. Timișoara, inclusă pe rutele interregionale
sâmbătă, 7 februarie 2026, 14:08

A început vacanța pentru elevii din Timiș. Animație pe pârtiile din Valea Jiului

Elevii și preșcolarii din județul Timiș se bucură vacanță de schi, care separă modulele 3 și 4 de școală. Stațiunile montane din Valea...

A început vacanța pentru elevii din Timiș. Animație pe pârtiile din Valea Jiului
sâmbătă, 7 februarie 2026, 13:51

Centrul de expertiză pentru bolile rare din Timișoara a fost recertificat

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii “Louis Țurcanu” din Timișoara a fost recertificat, a anunțat ministrul...

Centrul de expertiză pentru bolile rare din Timișoara a fost recertificat
sâmbătă, 7 februarie 2026, 13:39

Accident cu trei mașini în Timișoara

Accidentul s-a produs în jurul orei 11.10 când un bărbat de 51 de ani, care conducea pe strada Emile Zola, a intrat în coliziune cu un o altă...

Accident cu trei mașini în Timișoara
sâmbătă, 7 februarie 2026, 13:32

Actrița cehă Jana Brejchova, interpreta reginei din serialul “Arabela”, a murit

Actriţa cehă de film şi televiziune Jana Brejchova a murit la vârsta de 86 de ani după o boală îndelungată, a anunțat presa din Cehia, care...

Actrița cehă Jana Brejchova, interpreta reginei din serialul “Arabela”, a murit