Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Ziua Internaţională a Cărţii pentru Copii le aduce acestora premii, la Teatrul de Artă

1 aprilie 2016 @ 10:00 – 12:00 – Biblioteca Judeţeană „Ovid Densuşianu” Hunedoara – Deva, organizează şi în acest an, cu prilejul Zilei Internaţionale a Cărţii pentru Copii, festivitatea de premiere a câştigătorilor concursurilor „Dacă aş fi scriitor” şi  „Dacă aş fi ilustrator”, ediţia a XI-a. Decernarea premiilor va avea loc în data de 1 aprilie 2016, ora 10:00, în Sala mare a […]

Articol de Mihai Junea, 1 aprilie 2016, 10:00

Ziua Internaţională a Cărţii pentru Copii le aduce acestora premii, la Teatrul de Artă
Map Unavailable

Biblioteca Judeţeană „Ovid Densuşianu” Hunedoara – Deva, organizează şi în acest an, cu prilejul Zilei Internaţionale a Cărţii pentru Copii, festivitatea de premiere a câştigătorilor concursurilor „Dacă aş fi scriitor” şi  „Dacă aş fi ilustrator”, ediţia a XI-a.

Decernarea premiilor va avea loc în data de 1 aprilie 2016, ora 10:00, în Sala mare a Teatrului de Artă din Deva.

De peste un decenAfis Ziua Internationala a Cartii pt Copii 2016iu, în preajma zilei de naștere a marelui povestitor danez Hans Christian Andersen, născut la 2 aprilie 1805 la Odense, în Danemarca, Biblioteca Județeană organizează un concurs literar și artistic destinat elevilor din ciclul primar, o atractivă competiție prin care copiii sunt invitați la lectură, la stimularea fanteziei și a talentului lor artistic.

Concursul „Dacă aş fi scriitor…” este pregătit din timp, împreună cu elevii claselor I-IV, coordonați de învățătorii lor. Concret, cu câteva luni înainte, cadrele didactice primesc titlurile unor povești cunoscute copiilor din literatura română și universală. Anul acesta, au fost selectate opt povești: Albă ca Zăpada, Cei trei purceluși, Hansel și Gretel, Harap Alb, Mica Sirenă, Rățușca cea urâtă, Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte și Tom Degețel.

Elevii sunt invitați să le recitească, să se transpună în universul acestora și apoi, cu imaginație și talent, să rescrie aceste povești, să creeze propria lor variantă, propria lor așteptare în legătură cu firul epic și faptele eroilor. Copiii sunt puși în ipostaza de mici scriitori și au întreaga libertate de a da frâu liber imaginației lor, să născocească noi peripeții, noi ipostaze ale eroilor. În final, fiecare copil va trimite la concurs varianta proprie a poveștii. Toate poveștile sunt trimise la Bibliotecă, unde un juriu format din bibliotecari citeşte toate aceste creaţii ale copiilor și ține cont de criteriile stabilite: originalitate, imaginaţie, creativitate, fără a neglija aspectele legate de corecta folosire a limbii române, respectarea elementelor caracteristice basmului, învățămintele desprinse din basm. De asemenea, se urmărește exprimarea cursivă, coerentă, cu folosirea unor figuri de stil adecvate.

Concursul „Dacă aș fi scriitor…” se desfășoară în două secțiuni:

  1. pentru clasele I și a II-a;
  2. pentru clasele a III-a și a IV-a.

 

Cu același prilej, se organizează și concursul „Dacă aş fi ilustrator…”, care se adresează tot micilor cititori, invitați să-și valorifice talentul grafic, artistic, și să creeze o copertă de carte cu titlul uneia dintre poveştile selecționate pentru a fi rescrise. Lucrările prezentate trebuie să fie originale, atractive, să pună în valoare imaginația, talentul artistic și bunul gust al copiilor.

 

Concursul „Dacă aș fi ilustrator…” se desfășoară în două secțiuni:

  1. pentru clasele pregătitoare, I și a II-a;
  2. pentru clasele a III-a și a IV-a.

Festivitatea de premiere se va încheia, și în acest an, cu parada costumelor inspirate de personajele din poveştile aflate în concurs şi cu decernarea de diplome și premii din partea juriului.

 

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
30
7
13
14
19
21
24
1
+
2
3
+
Concurs Național de Scurte Povestiri cu temă istorică pentru elevii din clasele I-XII
Concursul a ajuns la ediția a IV-a și are ca scop stimularea interesului pentru istorie, precum și dezvoltarea creativității și imaginației tinerei generații.
Lucrări inedite, semnate Szakáts Béla, la Galeria Pygmalion
Expoziția aduce în fața publicului o parte mai puțin cunoscută a creației artistului timișorean: sculptura în lemn.
Spectacolul imersiv „Van Gogh”, în premieră la Timișoara
Spectacolul itinerant al muzeului imersiv al noilor arte, MINA, este inspirat din scrisorile lui Van Gogh către fratele său și oferă publicului o incursiune captivantă în operele celebrului artist olandez.
Târgul Meșterilor Populari la Muzeul Satului Bănățean, Timișoara
Evenimentul reunește artizani specializați în prelucrarea cânepii, țesături de interior, costume populare, împletituri, prelucrarea lemnului și a ceramicii.
Târg de adopții pentru câini și pisici, la Giarmata-Vii
Evenimentul este organizat de Asociaţia Poli sub sloganul ”Ajutaţi-ne să îi ajutăm!”
Evenimentele culturale ale săptămânii 8 - 14 octombrie în Timișoara
Spectacole, concerte, party-uri, lansări de carte, conferințe, o premieră la Opera Națională, un festival de filme basarabene și 25 de ore - la propriu - sunt ofertele săptămânii.
Prima ediție a Festivalului național de interpretare instrumentală și vocală „Luca Novac”
Festivalul este inițiat de Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, în semn de prețuire pentru ceea ce a însemnat Luca Novac pentru folclorul bănățean și național.
Expoziția „Femeia Belle Époque: Frumusețe și Eleganță” la Muzeul Banatului
Expoziția explorează modul în care transformările sociale și culturale din perioada Belle Époque au influențat identitatea femeilor și echilibrul de forțe dintre masculin și feminin.
Show aviatic aniversar la Aeroportul Internaţional Timişoara
Aeroportul Internaţional Timişoara sărbătoreşte 80 de ani de existenţă printr-un spectaculos show aviatic sâmbătă, 18 iulie 2015, de la ora 9.00. Vor putea fi urmărite [...]
Festivalul Dovleacului la Mailat, județul Arad
Hodi’s pumpkin fest e găzduit de ferma familiei de agricultori Hodi și va fi o bucurie pentru părinți și copii deopotrivă.
Open Call - Înscrieri pentru workshopul “Spectacolul integral a lui Treplev”
Atelierul se adresează tinerilor actori care vor să-și dezvolte o abordare originală, elevilor care se pregătesc pentru facultatea de teatru și actorilor de toate vârstele care vor să-și împrospăteze mijloacele artistice.
Să ciTimişoara - seară de poezie ”tranfrontalieră” la Cărturești Mercy
Ne vor surprinde și încânta doamnele Veronica Balaj (realizator de emisiuni literare la Radio Timișoara) și Mariana Stratulat.
Kunsthalle Bega prezintă expoziția ”Țara de foc”
Expoziția cercetează anumite linii de excluziune din discursurile istorice și ale istoriei artei din România. Curator, Cosmin Costinaș.
”Din întuneric”. Naturi statice și nocturne realizate de copii
20 octombrie 2024 - 21 decembrie 2024    
17:00 - 20:00
Expoziția de la Galeria din Curte reunește pânze realizate de copii reprezentând naturi statice și nocturne inspirate de operele marilor artiști.
Ne/Revăzut | 1956. Revolta de la Poli Timișoara, evocată într-o expoziție new media
Instalația rememorează revolta studențească de la Universitatea Politehnica Timisoara din 30 octombrie 1956, când 4000 de studenți se îndreptau spre Facultatea de Mecanică, cu speranța că se vor putea împotrivi tăvălugului ideologic care amenința să-i îngenuncheze.
Festivalul Internațional de Literatură FILTM 2024 / PROGRAM
”Literatura și noii ei aliați” este tema ediției de anul acesta, care se va desfășura la Timișoara și în trei orașe din județul Timiș.
Istoria familiilor nobile din Banat, într-o expoziție inedită la Muzeul Național al Banatului
Expoziția „Între memorie și uitare. Familii nobile din Banat în perioada modernă” reconstituie o lume a rafinamentului aristocratic prin intermediul unor obiecte rare și valoroase, care au supraviețuit atât capriciilor istoriei, cât și celor două războaie mondiale și regimului comunist.
Tur ghidat în zona centrală a Timișoarei
Pe parcursul turului ghizii vor povesti despre istoria Timișoarei, punctând clădirile importante pentru activitatea Universității Politehnica Timișoara.
Festivalul Internațional de Orgă TimOrgelFest 2024 / PROGRAM
Aflat la a XXIV-a ediție, festivalul, devenit deja o tradiție a lunii octombrie în orașul de pe Bega, se menține mereu proaspăt și inovator, reunind și în acest an artiști extraordinari, într-o serie de concerte inedite.
Înscrieri pentru Concursul  Internațional Cangurul Lingvist – Limba Engleză
Destinat elevilor din clasele I-XII, concursul testează cunoștințele de limbă și civilizație, intuiția, logica și viteza de reacție.
Evenimentele culturale ale săptămânii 29 octombrie - 4 noiembrie, la Timișoara
În acesată săptămână aveți parte de filme, petreceri cu tema previzibilă - Halloween-ul, spectacole în locuri mai mult sau mai puțin convenționale, concerte.
Muntele dezvrăjit. Un dialog despre comunicarea medicală, la Cărturești Mercy
Evenimentul are loc în cadrul proiectului ”Dialogul de anamneză cu pacientul standardizat”, derulat prin Centrul de cercetare Lingvistică aplicată și studii culturale comparate de la Universitatea de Medicină și Farmacie din Timișoara,
Les Films de Cannes à Timișoara 2024, un maraton al filmelor de autor / PROGRAM
"Emilia Pérez” deschide Les Films de Cannes à Timișoara 2024 iar regizorul filmului, Jacques Audiard, va fi prezent într-o sesiune Q&A cu publicul.
Expoziție colectivă de artă contemporană slovacă la Timișoara
Expoziția atrage atenția asupra Dunării, al doilea cel mai lung fluviu din Europa, care leagă mai multe țări, inclusiv Slovacia și România.
Spectacole, vernisaje şi concursuri sportive la "Zilele Jimboliene"
Consiliul Local, Primăria şi Casa de Cultură Jimbolia vă invită să participaţi la manifestările dedicate ediţiei a XVIII-a a Zilelor Jimboliene, în perioada 24 – 26 [...]
Events on 18 octombrie 2024
Events on 20 octombrie 2024
Events on 23 octombrie 2024
Events on 26 octombrie 2024
Events on 27 octombrie 2024
ritmul vietii cinema timis magnum team
Alte evenimente culturale, spiritualitate miercuri, 17 iunie 2026, 19:30

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș

17 iunie 2026 @ 19:30 - Peste 90 de dansatori ai Clubului Magnum Team urcă pe scena Cinema Timiș, în 17 iunie, pentru a spune prin mișcare o...

„Ritmul vieții”, o celebrare a existenței în pași de dans, la Cinema Timiș
poezie si rock biblioteca judeteana arad
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 12 iunie 2026, 18:00

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad

12 iunie 2026 @ 18:00 - Poezia și muzica rock se întâlnesc vineri, 12 iunie, de la ora 18:00, la Sala de Arte a Bibliotecii Județene „A. D....

„Poezie și Rock”, o seară specială la Biblioteca Județeană Arad
visit timisoara

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara

9 iunie 2026 - 15 iunie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 9 – 15 iunie, la Timișoara
secession
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 13 iunie 2026, 09:00

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz

13 iunie 2026 - 14 iunie 2026 @ 9:00 - Peste 30 de activități gratuite, tururi ghidate, ateliere pentru toate vârstele, concerte de jazz și...

Ziua Mondială Art Nouveau, sărbătorită la Timișoara prin tururi ghidate, ateliere și jazz

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad

22 mai 2026 @ 10:00 - Printre temele abordate în cadrul conferinței, intitulată „Administrație Românească Arădeană”, se află memoria...

Conferință dedicată istoriei și administrației românești, la Arad

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT

18 mai 2026 @ 18:00 - 20:00 - Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) vă invită la un nou eveniment cultural dedicat dialogului despre cultură...

„Despre libertate” cu Gabriela Adameșteanu, la UVT
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 16 mai 2026, 15:00

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia

16 mai 2026 - 30 iunie 2026 @ 15:00 - Muzeul Interactiv pentru copii se deschide pe 16 mai 2026 în Bastionul Theresia. Destinat copiilor cu vârste...

Primul muzeu interactiv pentru copii din Timișoara se deschide în Bastionul Theresia
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:00

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul

10 septembrie 2016 @ 20:00 - Maramureșenii de la Dirty Shirt revin la Timișoara pentru un concert special, în data de 10 septembrie 2016, în Club...

Noaptea Albă a Muzeelor 2026 la Filarmonica Banatul