Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Ziua Mondială a Refugiaților sărbătorită la Timișoara / PROGRAM

20 iunie 2024 – 23 iunie 2024 @ 11:00 –

Evenimentul este organizat de Timișoara Refugee Art Festival în perioada 20 – 23 iunie și cuprinde o serie de activități culturale, educative și de solidaritate.

Articol de Dana Florea, 20 iunie 2024, 11:00

Ziua Mondială a Refugiaților sărbătorită la Timișoara / PROGRAM

20 iunie, Ziua Mondială a Refugiaților va fi marcată pentru al optulea an în Timișoara. Astfel, în perioda 20 – 23 iunie 2024 vor avea loc șezători urbane, proiecții de film, expoziții, un picnic intercultural și o masă rotundă pentru autoritati și societatea civilă, organizate de Timișoara Refugee Art Festival.

  • Joi, 20 Iunie 2024: #AlăturiDeRefugiați – masă rotundă, de la ora 11:00 – Ziua Mondială a Refugiatului la Timișoara cu autorități, actori locali și refugiați din Timișoara și vernisajul expoziție fotoFețe ale refugiaților din Timișoara” cu Horváth Katalin Fanni (Ungaria), urmată de un brunch intercultural cu bucate gătite de refugiați și migranți la Casa LOGS din Timișoara.

După-amiază va avea loc jocul teatral imersiv cu atelier de reflexie “The Game”  cu actorii de la  Asociația Culturală Diogene, la Podul de Fier din Timișoara.

Expoziția „Fețe ale refugiaților din Timișoara” reunește 20 de portrete realizate de Horváth Katalin Fanni, un fotograf independent din Ungaria, cu oameni care au găsit siguranță în Timișoara. Refugiații proveniți din Ucraina, Sudan, Siria, Congo și alte țări își spun povestea de integrare în Timișoara, dar și provocările întâlnite în viața de zi cu zi în România.

  • Vineri, 21 iunie 2024: de la ora 11:oo va avea loc o șezătoare urbană în cadrul Clubului  Seniorilor din Ucraina și localnicii seniori timișoreni, în parteneriat cu Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara la Casa LOGS.

Seara, de la ora 21:00, la Institutul Francez din Timișoara, va fi proiectat filmul Sindromul Hamlet, regia Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, 2022 în parteneriat cu Institutul Francez din Timișoara, One World Romania și KineDok.

  • Sâmbătă, 22 iunie 2024: de la ora 11:00, timișorenii sunt așteptați la un picnic intercultural pentru a celebra diversitatea prin bucate internaționale și ateliere în comunitate, în parteneriat cu Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara și FAINA UA, în Parcul Rebeca, Strada Alecu Russo 3, Timișoara.

Seara, de la ora 21:00, va avea loc proiecția filmului documentar Lista Neagră, regia Dejan Markovic Skile, 2019, în parteneriat cu Cherish Humanity România la Casa LOGS din Timișoara.

  • Duminică, 23 iunie 2024, ultima zi de activități, va aduce o șezătoare urbană Art and Inclusion la Flight Festival 2024, în parteneriat cu Flight Festival și Arttouching Timișoara la Muzeul Satului Bănățean Timișoara.

Accesul este gratuit la toate evenimentele.

 

În România în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2023 au fost înregistrate 10.157 de cereri de azil, cele mai multe fiind înregistrate în Timișoara – 8.295. De la începutul războiului din Ucraina, până la data de 05.06.2024, ora 24:00, la nivel naţional, 8.230.114 cetăţeni ucraineni au intrat în România, conform Poliției de Frontieră. Până în prezent, 160.430 ucraineni au obținut protecția temporară a statului român, conform UNHCR Romania și în jur de 70.000 de ucraineni se află pe teritoriul țării noastre, la ora actuală. Din datele LOGS, în Timișoara peste 800 de ucraineni sunt stabiliți în oraș, cei mai mulți de la începutul războiului din Ucraina.

Proiectul Timișoara Refugee Art Festival 8 este finanțat prin programul Legacy Timișoara 2023, derulat de Centrul de Proiecte Timișoara.

Pagina evenimentului.

Mai multe evenimente din Timișoara și din partea de vest a țării.

 

Caută în calendar și alte evenimente!
lun
mar
mie
J
vin
S
D
l
m
m
J
v
S
D
26
28
31
2
7
12
16
23
1
+
Evenimentele culturale ale săptămânii 27 ianuarie - 2 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Programe de educație muzeală în cadrul expoziției „Fragilitatea Eternului”, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Prin acest program, Muzeul Național de Artă Timișoara își propune să ofere un cadru deschis pentru dialog, învățare și creativitate, invitând publicul să descopere patrimoniul cultural într-o manieră participativă și relevantă pentru prezent.
„Strada Fericirii 12A”, spectacol-document despre vocile neauzite ale violenței domestice, în premieră la Teatrul Maghiar din Timișoara
Spectacolul, regizat de Laurent Berger, este realizat în cadrul proiectului european „FemminiCity”. Textul se bazează pe interviuri realizate cu femei aflate în situații de violență domestică, prin intermedierea Direcției de Asistență Socială a Municipiului Timișoara.
Programul lunii februarie la Teatrul German de Stat Timișoara
Află la ce ore încep spectacolele, citește detalii despre fiecare dintre ele și află de unde poți cumpăra bilete.
Evenimentele culturale ale săptămânii 3 - 9 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Impactul epidemiilor, două expoziții tematice la Complexul Muzeal Arad
Cele două expoziții ne poartă în trecutul spațiului românesc, evidențiind modul în care evenimentele medicale majore – epidemiile și pandemiile – au modelat și schimbat viața socială, economică și culturală.
Showcase 2026: microstagiune cu cele mai noi producții ale teatrelor maghiar și german din Timișoara
Programul reunește șase producții recente ale Teatrului Maghiar de Stat, de la spectacole pentru copii la dramaturgie clasică și contemporană, alături de trei spectacole ale Teatrului German de Stat Timișoara, completate de întâlniri și discuții cu publicul.
Festivalul de literatură polițistă Bega Noir. PROGRAM
6 februarie 2026 - 7 februarie 2026    
12:30 - 19:45
Mister, crimă & suspans – două zile de anchete literare, dezbateri și lansări.
”Comedie din greșeală” cu Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol și alții
Povestea unui grup de actori care trebuie să scoată o premieră , dar nu au text. Printre actori : Medeea Marinescu,  Alexandru Papadopol
Evenimentele culturale ale săptămânii 10 - 16 februarie, la Timișoara
Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu oră și cu linkuri către detalii!
Serată literară la Biblioteca județeană din Arad, cu Editura Eikon și autorii săi
Evenimentul reunește autori arădeni și din alte zone ale țării, recent publicați la Editura Eikon, alături de reprezentanți ai editurii, și propune lansări de carte, prezentări de noutăți editoriale și un recital poetic.
„Petru cel isteț”, o nouă premieră pentru copii, la Teatrul Maghiar de Stat din Timișoara
Secția de păpuși a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara pregătește o nouă premieră pentru copii, „Petru cel Isteț”, un spectacol despre ingeniozitate, umor și puterea de a înfrunta nedreptatea.
Analia Selis lansează turneul național „Volver” - un proiect muzical despre întoarcere, echilibru și solidaritate
După succesul incontestabil al turneului național „Argentinissimo, rădăcini”, desfășurat în luna februarie 2025 care a cuprins 22 de concerte, artista Analia Selis revine pe scenele din România, cu un nou proiect cultural de amploare: turneul național „Volver”.
Festivalul – Concurs “Gelu Stan”, ediția a VIII-a, la Lugoj
Evenimentul, prin care este omagiat dirijorul, profesorul, muzicologul și omul de radio Gelu Stan, reunește 16 tineri finaliști din mai multe zone ale țării, care s-au remarcat prin talent, expresivitate artistică și atașament față de tradiția folclorică.
Il Cinema Ritrovato, cel mai mare festival de filme clasice restaurate din lume, revine la Timişoara / PROGRAM
Organizată de Ceau, Cinema! și Institutul Italian de Cultură, retrospectiva Il Cinema Ritrovato on Tour ajunge pentru al doilea an la Timișoara și prezintă o selecție de filme de la cel mai important festival dedicat cinematografiei de patrimoniu din lume, Il Cinema Ritrovato din Bologna (Italia).
Expoziția ”There Is No Finish Line” semnată de Mădălina-Elena Trofin, la Arad
Expoziția invită la introspecție și la acceptarea transformării ca stare esențială a ființei – o experiență vizuală și afectivă în care materia, memoria și emoția se dizolvă și se recompun la nesfârșit.
”Trubadurul”, de Giuseppe Verdi, două reprezentații extraordinare la Opera din Timișoara
Spectacolul din 22 februarie o are în prim-plan pe mezzosoprana Ramona Zaharia (Deutsche Oper am Rhein – Düsseldorf), iar reprezentația din 23 februarie o aduce pe scenă pe soprana Paula Iancic (Opera Națională București).
Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului și întâlnirilor inspiraționale.
Lansarea antologiei de literatură tânără „reStart 2025”, la Biblioteca Județeană din Arad
Antologia reunește creațiile unor autori tineri, grupați pe două categorii de vârstă: sub 14 ani și 14-25 de ani, oferind o imagine autentică a sensibilităților, temelor și limbajelor literare ale noii generații.
Cântec, joc și gastronomie locală la o nouă ediție Festivalului - Concurs „Lada cu Zestre”/ PROGRAM
Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș readuce în atenția publicului Festivalul–Concurs „Lada cu Zestre”, cea mai amplă competiție artistică a comunităților timișene, dedicată revitalizării și promovării culturii tradiționale locale.
Au început înscrierile pentru UVT Liberty Marathon la Timișoara
Înscrierile pentru ediția a IX-a a UVT Liberty Marathon 2026 sunt deschise, iar participanții pot beneficia, în primele săptămâni, de tarife promoționale Super Early Bird, cu taxe începând de la 80 de lei.
Events on 8 februarie 2026
Events on 25 februarie 2026
Corul Madrigal prezintă Spectacolul „Săptămâna Patimilor” la Timișoara

Corul Madrigal prezintă Spectacolul „Săptămâna Patimilor” la Timișoara

26 martie 2026 @ 19:00 - Spectacolul de la Timișoara face parte din Turneul național de Paște al Corului Național de Cameră „Madrigal –...

Corul Madrigal prezintă Spectacolul „Săptămâna Patimilor” la Timișoara
istoria ca poveste
Alte evenimente culturale, spiritualitate vineri, 27 februarie 2026, 18:00

Istoria ca poveste. Cornești-Iarcuri, realitatea unei civilizații

27 februarie 2026 @ 18:00 - Evenimentul își propune să ofere publicului o perspectivă documentată, echilibrată și deschisă asupra unuia...

Istoria ca poveste. Cornești-Iarcuri, realitatea unei civilizații
Tururi ghidate gratuite muzeul de arta timisoara
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 7 martie 2026, 11:00

Tururi ghidate gratuite pentru doamne și domnișoare, de 1 și 8 Martie, la Muzeul Național de Artă Timișoara

7 martie 2026 - 8 martie 2026 @ 11:00 - În contextul expoziției „Fragilitatea Eternului. De la Pompei la Grand Tour până astăzi”, Muzeul...

Tururi ghidate gratuite pentru doamne și domnișoare, de 1 și 8 Martie, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Noaptea Ideilor
Alte evenimente culturale, spiritualitate miercuri, 25 februarie 2026, 18:00

Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație

25 februarie 2026 - 27 februarie 2026 @ 18:00 - 23:15 - Noaptea Ideilor 2026 aduce tinerii în prim-plan în trei seri dedicate dezbaterii, filmului...

Noaptea Ideilor 2026 la Timișoara: Spațiu de dialog pentru noua generație
Alte evenimente culturale, spiritualitate marți, 24 februarie 2026, 17:00

Dragobetele, sărbătorit prin poezie în grai și cântec popular la Biblioteca Județeană din Arad

24 februarie 2026 @ 17:00 - Poeți și tineri artiști vor susține recitaluri de poezie în grai și cântec popular, celebrând Dragobetele,...

Dragobetele, sărbătorit prin poezie în grai și cântec popular la Biblioteca Județeană din Arad
Alte evenimente culturale, spiritualitate marți, 17 februarie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 17 – 23 februarie, la Timișoara

17 februarie 2026 - 23 februarie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră...

Evenimentele culturale ale săptămânii 17 – 23 februarie, la Timișoara
Alte evenimente culturale, spiritualitate sâmbătă, 28 februarie 2026, 19:30

Turneul național ”Săptămâna Patimilor” al Corului Madrigal ajunge la Oradea

28 februarie 2026 @ 19:30 - În perioada 26 martie – 9 aprilie 2026, Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” susține...

Turneul național ”Săptămâna Patimilor” al Corului Madrigal ajunge la Oradea
Alte evenimente culturale, spiritualitate marți, 20 ianuarie 2026, 00:00

Evenimentele culturale ale săptămânii 20 – 26 ianuarie, la Timișoara

20 ianuarie 2026 - 26 ianuarie 2026 @ ore diverse - Evenimentele fiecărei zile, recomandate în newsletterul săptămânal Visit Timisoara. Oră cu...

Evenimentele culturale ale săptămânii 20 – 26 ianuarie, la Timișoara