Povestea bunicului primului rege al Iugoslaviei, rememorată în cartierul Iosefin unde și-a petrecut ultimii ani de viață
Cneazul sârb Alexandar Karađorđević, fost conducător al Serbiei, are de acum placă memorială la Timișoara, în Piața Mocioni. Puțini timișoreni știu că acesta și-a petrecut ultimii ani de viață în orașul de pe Bega, unde a trăit discret până la moartea sa, în anul 1885.