28 iunie 1719, ziua în care Timișoara a devenit capitala administrativă a Banatului
Publicul are ocazia să descopere hărți și să afle informații în expoziția „Istoria Militară a Banatului”, deschisă miercuri‑duminică, 10:00‑18:00, cu intrare prin curtea Bastionului Maria Theresia.