Canotca construită de copii, la Timișoara, a fost lansată pe Bega
O canotcă realizată de 20 de copii din Timișoara a fost lansată pe Bega. Elevii au construit o barcă din lemn, cu două locuri, perfect funcțională, în cadrul unui program dezvoltat de Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23, cu sprijin financiar din bugetul local.
Inițiativa unui atelier de construcție a uneibărci din lemn a venit de la dorința de aajunge la copiii din satele cu acces limitat la activități culturale.
Meșterul marangoz de la Asociația Ivan Patzaichin Mila 23, Viorel Gheroghe, este cel care i-a îndrumat pe copii.
![Canotca construită de copii, la Timișoara, a fost lansată pe Bega Canotca construită de copii, la Timișoara, a fost lansată pe Bega](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/07/canotca.jpg?resize=824%2C463&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 29 iulie 2023, 19:52 / actualizat: 30 iulie 2023, 19:48
Odată cu lansarea la apă, Timișoara a devenit al nouălea membru al clubului „Călăuzele Apelor”, alcătuit din localități care dețin câte o canotcă realizată de copii.
Barca rămâne la dispoziția doritorilor, să navigheze pe Bega.
Ascultați reportajul realizat de Darius Medelean.