Rock pentru Revoluție, marți seara, în Piața Victoriei din Timișoara. Cântă Sonatic, Pro Musica și Pasărea Rock
Foto: Facebook/ evenimente-primariatm
![Rock pentru Revoluție, marți seara, în Piața Victoriei din Timișoara. Cântă Sonatic, Pro Musica și Pasărea Rock Rock pentru Revoluție, marți seara, în Piața Victoriei din Timișoara. Cântă Sonatic, Pro Musica și Pasărea Rock](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/12/rock-for-revolution-e1482215734166.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 20 decembrie 2016, 07:31 / actualizat: 23 decembrie 2016, 6:39
În 20 decembrie 1989, toți timișorenii au ieșit în stradă în ziua în care oraşul a devenit liber de comunism. La 27 de ani de la acest eveniment, Primăria Timișoara organizează de la ora 18:00, în Piața Victoriei, concertul Rock for Revolution. Evenimentul este organizat în memoria eroilor care s-au jertfit pentru libertate, precizează reprezentanții Primăriei.
Programul începe cu formația Sonatic, un “ansamblu vocal-instrumental de influență folk-rock din Timișoara”, care a aniversat zece ani de activitate.
Rock for Revolution îi aduce în Piața Victoriei și una dintre tupele de legendă ale Timișoarei. Formația Pro Musica a fost înfiinţată acum 43 de ani, cu un lung şi complex parcurs muzical a revenit pe scenă după 21 de ani, într-un concert aniversar, care a avut loc pe data de 5 octombrie 2014, la Sala Capitol a Filarmonicii Banatul din Timişoara.
Programul serii va continua cu Pasărea Rock, un proiect nou şi vechi, deopotrivă, cu membri fondatori care nu mai au nevoie de nicio introducere: Mircea Baniciu, Josef Kappl şi Ovidiu Lipan Ţăndărică. Pasărea Rock a susținut un concert la Timișoara și acum doi ani, la 25 de ani de la Revoluție.
Foto: Facebook/ evenimente-primariatm