Ziua Unirii Principatelor, sărbătorită la Timișoara
![Ziua Unirii Principatelor, sărbătorită la Timișoara Ziua Unirii Principatelor, sărbătorită la Timișoara](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/01/bust-cuza-ipj-timis.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 24 ianuarie 2022, 06:00
Manifestările prilejuite de Ziua Unirii Principatelor Române vor avea loc la Timișoara, la monumentul domnitorului Alexandru Ioan Cuza, din fața Poliției.
Astăzi, de la ora 12:00, va fi prezentat onorul și va fi intonat imnul național, după care urmează un serviciu religios. De la ora 12:15 sunt programate alocuțiuni, iar apoi vor fi depuse coroane, jerbe și buchete de flori.
Ceremonia se va încheia, în jurul orei 12:30, cu interpretarea instrumentală și cu voce a cântecului “Hora Unirii”.