Amplă acțiune de împădurire, organizată de Radio România Oltenia Craiova și Direcția Silvică Dolj
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/03/arbore.jpg?resize=468%2C351)
Foto: Radio Oltenia Craiova
![Amplă acțiune de împădurire, organizată de Radio România Oltenia Craiova și Direcția Silvică Dolj Amplă acțiune de împădurire, organizată de Radio România Oltenia Craiova și Direcția Silvică Dolj](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/03/arbore.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 22 martie 2023, 14:16
Foto: Radio Oltenia Craiova
Articol de Radio Timișoara, 22 martie 2023, 14:16
Radio România Oltenia Craiova și Direcția Silvică Dolj organizează, joi, o acțiune amplă de împădurire, pe raza Ocolului Silvic Perișor. Acțiune face parte din campania “Plantează un copac – sădește o speranță!”, marcând astfel “Luna Plantării Arborilor”.
“În această campanie ne-am propus ca, împreună, să plantăm aproximativ 13.000 de puieți din speciile gârniță și cer, precum și specii ajutătoare, pe o suprafață de 2,46 ha de teren”, transmite Radio România Oltenia Craiova.
La acțiune iau parte militari din cadrul Brigăzii Multinaționale Sud-Est, jandarmi de la Inspectoratul Județean și Brigada Mobilă de Jandarmi Craiova, elevi de la Liceul Teologic Adventist Craiova și de la Școala Româno-Britanică, precum și studenți ai Facultății de Agricultură și de Horticultură.