Gelu Stan – Cetățean de Onoare post mortem al Timișoarei
Aseară, în cadrul spectacolului Ansamblului “Timișul”, desfășurat la Sala Capitol a Filarmonicii Banatul, primarul Timișoarei, Nicolae Robu, i-a înmânat Irinei Stan, soția Maestrului, distincția de Cetățean de Onoare post mortem al Timișoarei, la inițiativa conducerii Studioului de Radio Timișoara, unde Gelu Stan și-a desfășurat activitatea încă din anii ’80, iar din 1990 a devenit șeful secției muzicale până la pensionare, continuând colaborarea până cu câteva luni înainte de trecerea la cele veșnice.
![Gelu Stan – Cetățean de Onoare post mortem al Timișoarei Gelu Stan – Cetățean de Onoare post mortem al Timișoarei](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/03/Gelu-Stan-Cetatean-de-onoare.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Daniela Bacila, 5 martie 2020, 12:59
Fonoteca de aur de la Radio Timișoara păstrează nestemate muzicale înregistrate în toți acești ani, la care Gelu Stan a contribuit atât ca artist cât și ca redactor și realizator.
foto: Constantin Duma