O femeie s-a accidentat grav, după ce s-a rătăcit cu un grup de turişti în Retezat
Serviciului Public Judeţean Salvamont Hunedoara a intervenit pentru a veni în ajutorul turiștilor.
![O femeie s-a accidentat grav, după ce s-a rătăcit cu un grup de turişti în Retezat O femeie s-a accidentat grav, după ce s-a rătăcit cu un grup de turişti în Retezat](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/02/autospeciala-Salvamont-Hunedoara.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 25 mai 2024, 20:09
O femeie care se afla împreună cu un grup de turiști în partea de nord a Masivului Retezat a ajuns la spital cu răni grave.
Femeia a alunecat și s-a prăbușit câteva zeci de metri pe un versant abrupt.
Din primele informaţii, grupul de turişti s-a rătăcit din cauza vremii neprielnice într-o zonă sălbatică a Retezatului şi a ajuns în afara traseului marcat, într-un loc foarte abrupt şi stâncos.
“Victima a suferit o lovitură severă la cap şi are fractură la o mână. Grupul s-a rătăcit şi a ieşit de pe traseu. Au ajuns spre Valea Râului Mare, într-o zonă foarte abruptă, stâncoasă”, spune şeful Serviciului Salvamont Hunedoara, Ovidiu Bodean.
Potrivit acestuia, o echipă de salvamontişti a plecat în ajutorul grupului de turişti, însă deplasarea salvatorilor este îngreunată de faptul că vremea este urâtă şi plouă.