Razie de amploare la Timișoara: peste 1.300 de persoane legitimate și zeci de sancțiuni aplicate
Polițiștii din Timișoara au desfășurat o amplă acțiune pentru menținerea ordinii publice și prevenirea faptelor antisociale. Au fost legitimate peste 1.300 de persoane, verificate sute de mașini și aplicate amenzi de aproape 86.000 de lei.
Articol de Radio Timișoara, 17 mai 2026, 14:22
La acțiune au participat 264 de efective din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Timiș, alături de jandarmi, pompieri și polițiști locali. Controalele au vizat zonele intens circulate, localurile publice, cluburile, sălile de jocuri de noroc și obiectivele prevăzute cu pază.
În urma verificărilor, polițiștii au legitimat 1.324 de persoane și au controlat 772 de autovehicule. Totodată, au fost aplicate 124 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 85.000 de lei.
Oamenii legii au constatat și șase infracțiuni, au efectuat două percheziții domiciliare și au reținut două persoane pentru 24 de ore. În cadrul unei anchete de contrabandă, polițiștii au descoperit peste 12.000 de țigarete fără timbru fiscal.
Printre cazurile semnificative se numără depistarea mai multor șoferi care conduceau cu permisul suspendat sau fără drept de a conduce. Un bărbat oprit în Giroc avea o alcoolemie de 1,25 mg/l alcool pur în aerul expirat și permisul suspendat, fiind reținut pentru 24 de ore.
De asemenea, polițiștii au identificat un autoturism radiat din circulație și au efectuat peste 200 de testări cu aparatul etilotest și 13 testări antidrog.
În continuare, cercetările sunt coordonate de unitățile de parchet competente pentru stabilirea tuturor împrejurărilor și dispunerea măsurilor legale.