Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Zeci de șoferi depistați băuți în trafic, în doar o săptămână, în Timiș. O tânără, prinsă de două ori într-o oră

Polițiștii rutieri din Timiș au depistat 36 de persoane care au condus după ce au consumat alcool, în cadrul unei ample acțiuni desfășurate sub coordonarea ROADPOL.

Zeci de șoferi depistați băuți în trafic, în doar o săptămână, în Timiș. O tânără, prinsă de două ori într-o oră

Articol de Radio Timișoara, 22 iunie 2026, 18:08

Polițiștii rutieri din Timiș au participat, în perioada 15 – 21 iunie, la o amplă acțiune desfășurată în cadrul Programului Operațiunilor Europene al Organizației Polițiilor Rutiere din Europa (ROADPOL), având ca obiectiv prevenirea și combaterea conducerii sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive.

Oamenii legii au controlat 2.120 de autovehicule și au efectuat 1.194 de testări pentru depistarea consumului de alcool. Dintre acestea, 36 au avut rezultat pozitiv. În cazul a 26 de conducători auto, 19 au fost depistați cu valori de până la 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar șapte au înregistrat valori de peste 0,40 mg/l.

De asemenea, polițiștii au efectuat 33 de testări pentru depistarea consumului de substanțe psihoactive.

Unul dintre cazurile ieșite în evidență s-a petrecut în dimineața zilei de 21 iunie. În jurul orei 05:00, o tânără de 22 de ani a fost oprită de polițiști pe Aleea Pădurea Verde din Timișoara, iar testarea cu aparatul alcooltest a indicat o alcoolemie de 0,38 mg/l alcool pur în aerul expirat. Aceasta a fost sancționată cu o amendă de 1.822 de lei, iar permisul i-a fost suspendat pentru 90 de zile.

La puțin peste o oră distanță, în jurul orei 06:09, aceeași tânără a fost surprinsă din nou la volan, de această dată pe strada Torac. Verificările au arătat că avea deja dreptul de a conduce suspendat, astfel că polițiștii au întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul având exercitarea dreptului de a conduce suspendată.

Un alt caz grav a fost înregistrat pe 16 iunie, în municipiul Timișoara. Un bărbat de 36 de ani a fost depistat conducând deși avea permisul anulat. În plus, testarea cu aparatul alcooltest a indicat o concentrație de 0,71 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la spital pentru recoltarea de probe biologice, iar având în vedere starea de recidivă, polițiștii au dispus reținerea sa pentru 24 de ore.

Poliția Timiș precizează că astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare, scopul fiind reducerea numărului de accidente rutiere provocate de consumul de alcool sau droguri și creșterea siguranței tuturor participanților la trafic.

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag
Eveniment - poliţie, pompieri, procuratură sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:59

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag

O femeie a ajuns la spital după un accident rutier produs pe drumul european E70, în comuna Șag. Accidentul s-a produs în jurul orei 12:50, pe...

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag
Incendiu la o locuință din Utvin
Eveniment - poliţie, pompieri, procuratură sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:19

Incendiu la o locuință din Utvin

Pompierii timișeni au intervenit în această dimineață pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Utvin. Incendiul a...

Incendiu la o locuință din Utvin
Primarul General al Capitalei, plasat sub control judiciar de DNA

Primarul General al Capitalei, plasat sub control judiciar de DNA

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a fost plasat sub control judiciar de procurorii DNA, într-un dosar în care este acuzat de luare de...

Primarul General al Capitalei, plasat sub control judiciar de DNA
Doi tineri au murit într-un accident între o motocicletă și un autoturism, la Jabăr
Eveniment - poliţie, pompieri, procuratură miercuri, 17 iunie 2026, 12:57

Doi tineri au murit într-un accident între o motocicletă și un autoturism, la Jabăr

Doi tineri și-au pierdut viața în urma unui grav accident rutier produs astăzi în localitatea Jabăr, județul Timiș. Accidentul s-a produs în...

Doi tineri au murit într-un accident între o motocicletă și un autoturism, la Jabăr

Livrator din Sri Lanka, agresat de un agent de pază în curtea Spitalului Județean Arad

Tânărul livrator oprise în curtea unității medicale pentru a prelua sau livra o comandă, în apropierea unui indicator de oprire interzisă,...

Livrator din Sri Lanka, agresat de un agent de pază în curtea Spitalului Județean Arad

Percheziții DNA într-un dosar de evaziune fiscală la firme de curierat și livrări prin aplicații

Potrivit Direcției Naționale Anticorupție, sunt investigate suspiciuni de evaziune fiscală comise începând din anul 2023 de mai multe...

Percheziții DNA într-un dosar de evaziune fiscală la firme de curierat și livrări prin aplicații

Percheziții în Timiș într-un dosar de violare a vieții private. Un tânăr este audiat de polițiști

Polițiștii din Timiș au efectuat două percheziții domiciliare în comuna Ghiroda, într-un dosar de violare a vieții private. Un tânăr de 20...

Percheziții în Timiș într-un dosar de violare a vieții private. Un tânăr este audiat de polițiști

Peste 100 de intervenții ale ISU și SMURD din Timiș în weekend. Opt alerte RO-Alert, în timpul furtunilor

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș a gestionat, în ultimele 48 de ore, 166 de misiuni pe raza județului. Cele mai numeroase au fost...

Peste 100 de intervenții ale ISU și SMURD din Timiș în weekend. Opt alerte RO-Alert, în timpul furtunilor