Acţiune de salvare a unei turiste, în Retezat
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2021/12/salvamont-Hunedoara.jpg?resize=178%2C238)
Foto: Salvamont Hunedoara
![Acţiune de salvare a unei turiste, în Retezat Acţiune de salvare a unei turiste, în Retezat](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2021/12/salvamont-Hunedoara.jpg?resize=720%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 27 decembrie 2021, 13:15
Foto: Salvamont Hunedoara
Articol de Radio Timișoara, 27 decembrie 2021, 13:15
O turistă de 66 de ani, care se afla la Cabana Genţiana, din Masivul Parâng, a fost salvată de o echipă de salvamontişti după ce i s-a făcut rău din cauza unei reacţii adverse la medicamente.
Serviciul Public Judeţean Salvamont Hunedoara anunță că acţiunea a avut loc azi-noapte, iar salvamontiştii au reușit să preia femeia de la cabană şi să o aducă până la baza muntelui.
“O echipă de salvatori montani ai SPJSH au coborât în cursul nopţii din zona Cabanei Genţiana o turistă în vârstă de 66 ani, care prezenta o senzaţie de rău, din cauza unei reacţii adverse la medicamentaţia ingerată” a precizat Salvamont Hunedoara.
Turista a fost predată ulterior Serviciului Judeţean de Ambulanţă Hunedoara şi a primit îngrijirile medicale necesare.