Ascultă Radio România Timișoara Live • 

FOTO/ AUDIO/ Degustarea cârnaţilor bănăţeni: Echipa primăriei din Buziaș și-a adjudecat locul întâi

„Degustarea cârnaţilor bănăţeni” este un eveniment regional cu tradiţie care se bucură de o popularitate aparte. Organizatori sunt redactorii săptămânalului de expresie germană din Banat, iar evenimentul-concurs itinerant este sărbătoarea anuală a publicaţiei lor. Ediţia de anul acesta s-a desfăşurat, astăzi  la Buziaş.

FOTO/ AUDIO/ Degustarea cârnaţilor bănăţeni: Echipa primăriei din Buziaș și-a adjudecat locul întâi

Articol de Radio Timișoara, 14 februarie 2019, 15:23

Numele evenimentului provine din dialectul șvăbesc și este, asemenea multor cuvinte din limba germană, unul compus, Worschkoschtprob. Redactorii publicației germane “Banater Zeitung” au inițiat această competiție în anii 1970, când gospodăriile șvabilor erau prezente în Banat încă în număr foarte mare. Evenimentul s-a transformat, treptat, în sărbătoarea anuală a publicației germane, iar explicația este una cât se poate de simplă: cârnatul este cel mai gustos produs din porc, iar produsele din porc erau în orice gospodărie bănățeană sursa de hrană pentru o bună parte a anului. După anul 1990, evenimentul a devenit unul public iar, în urma emigării masive a șvabilor din Banat înapoi în Germania, unul interetnic pentru că una din caracteristice Banatului este tocmai buna înțelegere între comunitățile etnice din regiune.

După ce mai mulți ani sărbătoarea s-a desfășurat doar la Casa Adam Muller Guttenbrunn din Timișoara, redactorii Banater Zeitung s-au decis să meargă mai aproape de producătorii de cârnați din Banat, dar și de cititorii ziarului lor. Astfel, câteva din edițiile anterioare s-au desfășurat la Sânnicolau Mare (2012), la Lugoj (2013), Sântana (2014), la Mănăstirea Maria Radna din Lipova (2016), la Bocșa (2017) și la Șag (2018).

Ediția din acest an a fost organizată în parteneriat cu primăria Buziaș, Federația Caritas a Diecezei Romano-Catolice de Timișoara și Forumul Democrat al Germanilor din Banat, alături de organizația sa locală din Buziaș. Biletul de intrare la eveniment l-a constituit un abonament actual la cotidianul Allgemeine Deutsche Zeitung für Rumänien sau o pereche de cârnați din producția proprie, care a intrat automat în concurs. Un juriu format din cunoscători ai artei culinare au apreciat și departajat produsele, iar la final au fost premiați producătorii celor mai gustoși cârnați bănățeni:

Premiul special al juriului – Andrei Herczeg din Timișoara

Locul III – Peter Szabo din Simand Cuz

Locul II – Petru Erdos

Locul I – echipa primăriei din Buziaș

Ascultați reportajul realizat de Adrian Ardelean:

Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor
Social duminică, 21 iunie 2026, 16:17

Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor

Trei zile de concerte, activități pentru întreaga familie și gesturi de solidaritate îi așteaptă pe timișoreni la Festivalul Înghețatei...

Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor
Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin
Social duminică, 21 iunie 2026, 13:42

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin

Trei case au fost afectate de un incendiu puternic izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică în localitatea Slatina-Timiș, județul...

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin
Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 22:14

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică

Performanță remarcabilă pentru echipa de robotică CyberMoon a Colegiului Național „C.D. Loga” din Timișoara. Elevii timișoreni au...

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:48

Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț

Accidentul s-a produs pe Autostrada A1, la kilometrul 460, pe sensul de mers Timișoara – Lugoj. Potrivit polițiștilor, o autoutilitară condusă...

Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:59

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag

O femeie a ajuns la spital după un accident rutier produs pe drumul european E70, în comuna Șag. Accidentul s-a produs în jurul orei 12:50, pe...

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:19

Incendiu la o locuință din Utvin

Pompierii timișeni au intervenit în această dimineață pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Utvin. Incendiul a...

Incendiu la o locuință din Utvin
Social vineri, 19 iunie 2026, 09:19

Polo pe apă | Transfer cu greutate pentru CSM Oradea

Acesta a jucat pentru echipa națională a Rusiei între 2013 și 2021. Kholod s-a stabilit în Muntenegru în anul 2023 și a obținut cetățenia...

Polo pe apă | Transfer cu greutate pentru CSM Oradea
Social joi, 18 iunie 2026, 17:20

Primarul General al Capitalei, plasat sub control judiciar de DNA

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a fost plasat sub control judiciar de procurorii DNA, într-un dosar în care este acuzat de luare de...

Primarul General al Capitalei, plasat sub control judiciar de DNA