Ascultă Radio România Timișoara Live • 

FOTO / AUDIO / Kuncz, cartierul groazei din Timișoara. Ambulanțele vin însoțite de poliție pentru că “Aici e Vestul Sălbatic”

“Noroi, mizerie. Aici e Vestul Sălbatic, nu Timișoara”.

Din păcate, nu doar gropile, noroiul şi mizeria sunt o problem în Kuncz, ci mai ales infracţionalitatea. Nici ambulanţa nu intră în cartier fără să fie însoţită de un echipaj al poliţiei.

Un alt locuitor din zonă, Rudolf Teodorovici, spune că stă de 16 ani din zonă iar în tot acest timp a văzut cum se aruncă gunoaiele peste tot, i s-a furat motocicleta din curte, cazul nefiind nici acum soluționat.

Anul trecut, primăria a încercat să le facă oamenilor acte de identitate şi de stare civilă, şi să rezolve, astfel, unele probleme locative ale persoanelor de etnie romă. Situaţia, însă, nu s-a schimbat semnificativ.

Cartierul s-a dezvoltat printr-o migrare a populaţiei defavorizate, iar cei care locuiesc aici nu văd niciun viitor în Kuncz. Timișoreanul Remus Teodorovici spune că oamenii au auzit chiar că viitorul zonei va fi altul.

Viitorul Kuncz-ului, după câte văd eu, se preconizează și se aude, sunt frații Cristescu, care deja au cumpărat grădinile pușcăriei, mai multe terenuri, inclusiv toată zona industrială e a lor. Din câte am auzit, și am niște surse foarte bine informate, vor să cumpere cam tot cartierul. Asta preconizez viitorul, că se va dărâma. Și care are contract, te despăgubește[…] mă gândesc.

Cartierul Kuncz a apărut în 1921, după ce proprietarul fabricii de cărămidă, Karl Kuncz, a avut nevoie de angajaţi şi a permis astfel muncitorilor romi să-şi ridice case fără acte de proprietate. Fabrica a fost închisă în 1945, dar foştii muncitori au rămas în continuare în casele construite acolo. După 1990. Terenul a trecut în proprietarea Primăriei Timişoara. Cartierul Kuncz este alcătuit din nouă străzi şi are în jur de 600 de locuitori.

Ascultați reportajul în format audio realizat de Ștefan Both:

FOTO / AUDIO / Kuncz, cartierul groazei din Timișoara. Ambulanțele vin însoțite de poliție pentru că “Aici e Vestul Sălbatic”

Articol de Radio Timișoara, 27 ianuarie 2016, 11:48 / actualizat: 27 ianuarie 2016, 13:16

În Kuncz majoritatea străzilor sunt neasfaltate, iar cei mai mulţi locuitori, de etnie romă, locuiesc în condiţii greu de imaginat pentru vecinii lor din oraş. Este mizerie, iar oamenii nu respectă normele de convieţuire.

Unul dintre timișorenii care locuiesc aici, Remus Teodorovici, spune că problemele principale ale cartierului sunt lipsa totală a curățeniei, furturile, bătăile, iar “poliția trece ca taximetriștii. Aici e Chicago”. Bărbatul recunoaște că s-a gândit să se mute din cartier, dar nu găsește cumpărător.

Vecinul meu se chinuie de șapte ani să vândă casa. Dacă casa valorează 100.000 de euro, dau un exemplu, aici nu poți s-o vinzi cu mai mult de 40.000. Când te sună agentul imobiliar sau un client și întreabă “În ce zonă e casa? În Kuncz” ți-a și închis telefonul. Când intri în Kuncz până aici e OK, când treci mai departe deja intri în zona crepusculară.

În ultimii ani, Primăria Timişoara a realizat ample lucrări de reabilitare a drumurilor dar şi de extindere a reţelelor de utilităţi. Asta a însemnat, însă, spargerea repetată a asfaltului, gropi, noroi şi povestea se repetă la nesfârşit.

Maria Buzea, o timișoreancă ce locuiește în Kuncz povestește că drumurile au fost asfaltate după care au fost stricate pentru introducerea apei și canalizării.

“Noroi, mizerie. Aici e Vestul Sălbatic, nu Timișoara”.

Din păcate, nu doar gropile, noroiul şi mizeria sunt o problem în Kuncz, ci mai ales infracţionalitatea. Nici ambulanţa nu intră în cartier fără să fie însoţită de un echipaj al poliţiei.

Un alt locuitor din zonă, Rudolf Teodorovici, spune că stă de 16 ani din zonă iar în tot acest timp a văzut cum se aruncă gunoaiele peste tot, i s-a furat motocicleta din curte, cazul nefiind nici acum soluționat.

Anul trecut, primăria a încercat să le facă oamenilor acte de identitate şi de stare civilă, şi să rezolve, astfel, unele probleme locative ale persoanelor de etnie romă. Situaţia, însă, nu s-a schimbat semnificativ.

Cartierul s-a dezvoltat printr-o migrare a populaţiei defavorizate, iar cei care locuiesc aici nu văd niciun viitor în Kuncz. Timișoreanul Remus Teodorovici spune că oamenii au auzit chiar că viitorul zonei va fi altul.

Viitorul Kuncz-ului, după câte văd eu, se preconizează și se aude, sunt frații Cristescu, care deja au cumpărat grădinile pușcăriei, mai multe terenuri, inclusiv toată zona industrială e a lor. Din câte am auzit, și am niște surse foarte bine informate, vor să cumpere cam tot cartierul. Asta preconizez viitorul, că se va dărâma. Și care are contract, te despăgubește[…] mă gândesc.

Cartierul Kuncz a apărut în 1921, după ce proprietarul fabricii de cărămidă, Karl Kuncz, a avut nevoie de angajaţi şi a permis astfel muncitorilor romi să-şi ridice case fără acte de proprietate. Fabrica a fost închisă în 1945, dar foştii muncitori au rămas în continuare în casele construite acolo. După 1990. Terenul a trecut în proprietarea Primăriei Timişoara. Cartierul Kuncz este alcătuit din nouă străzi şi are în jur de 600 de locuitori.

Ascultați reportajul în format audio realizat de Ștefan Both:

 

GALERIE FOTO:

 

 

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
Social vineri, 26 iunie 2026, 18:54

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare

Casa Austria, clinică ridicată în 1993 ca parte a Spitalului Județean din Timișoara, va fi modernizată. Costurile estimate se ridică la...

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Social vineri, 26 iunie 2026, 18:36

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”

Județul Timiș a intrat sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile resimțite în Timișoara sunt greu de suportat, mai ales în zonele...

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
Social vineri, 26 iunie 2026, 13:53

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei

Accidentul s-a produs astăzi, în jurul orei 12:15. Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor, șoferul unui autoturism, în vârstă de 44 de...

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori
Social vineri, 26 iunie 2026, 09:07

Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori

Valul de căldură se intensifică în vestul țării, iar de astăzi județul Timiș intră sub cod portocaliu de caniculă. Temperaturile vor...

Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori
Social joi, 25 iunie 2026, 20:08

Expert în securitate cibernetică: Aplicațiile de dating pot fi folosite pentru fraude și trafic de persoane

Specialiștii în securitate cibernetică avertizează că pericolele din mediul online depășesc cu mult sfera fraudelor financiare. Rețelele...

Expert în securitate cibernetică: Aplicațiile de dating pot fi folosite pentru fraude și trafic de persoane
Social joi, 25 iunie 2026, 18:37

Sprijin pentru persoanele vulnerabile din Timișoara în perioada caniculei

Direcția de Asistență Socială Timișoara anunță reluarea programului de intervenție comunitară destinat persoanelor vulnerabile afectate de...

Sprijin pentru persoanele vulnerabile din Timișoara în perioada caniculei
Social joi, 25 iunie 2026, 18:08

Un taximetrist intrat într-un grup de oameni la Shopping City Timișoara. Trei persoane au ajuns la spital

Un accident grav s-a produs în parcarea Shopping City Timișoara, unde un autoturism a pătruns pe o zonă destinată pietonilor și a lovit mai...

Un taximetrist intrat într-un grup de oameni la Shopping City Timișoara. Trei persoane au ajuns la spital
Social miercuri, 24 iunie 2026, 16:28

Echipa de robotică CyberMoon aduce la Timișoara un format unic de competiție

După performanța obținută la Eindhoven, în Olanda, elevii timișoreni continuă să promoveze robotica la nivel internațional. Echipa CyberMoon...

Echipa de robotică CyberMoon aduce la Timișoara un format unic de competiție