100 de ani de la inaugurarea primei clădiri a Școlii Politehnice Timișoara
![100 de ani de la inaugurarea primei clădiri a Școlii Politehnice Timișoara 100 de ani de la inaugurarea primei clădiri a Școlii Politehnice Timișoara](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/11/facultatea-de-mecanica.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 6 noiembrie 2023, 18:19
Universitatea Politehnica din Timişoara sărbătoreşte 100 de ani de la inaugurarea primei clădiri a Școlii, Facultatea de Mecanică
Pe 11 noiembrie 1923 lua naştere Campusului Universitar Timișoara. Cuvintele pe care Regele Ferdinand le-a rostit atunci au devenit motto-ul Politehnicii timișorene: „Nu zidurile fac o școală, ci spiritul ce domneşte într-însa”.
Pentru a marca momentul, Universitatea Politehnica organizează mâine, de la ora 17:00, în sala Polivalentă a Bibliotecii UPT o seară a amintirilor, în cadrul căreia diverse personalităţi care au contribuit la evoluția acestei instituții de învățământ, vor împărtăși povești, experiențe și amintiri valoroase.