Ascultă Radio România Timișoara Live • 

FOTO/ A venit din Thailanda la Timişoara şi are 10 pe linie. Tinerii de top premiaţi la Gala Excelenţei

Peste 500 de elevi de nota 10, premiaţi astăzi de autorităţi, în cadrul Galei Excelenţei. De la cei de gimnaziu la liceeni, cu toţii au fost aplaudaţi de dascăli, colegi şi reprezentanţi ai primăriei, pentru eforturile depuse în anul şcolar anterior, în care au obţinut media generală nota maximă. Premianţii au plecat acasă cu o diplomă, o carte şi o insignă, semn al performanţei lor.

FOTO/ A venit din Thailanda la Timişoara şi are 10 pe linie. Tinerii de top premiaţi la Gala Excelenţei

Articol de Radio Timișoara, 7 decembrie 2017, 19:39

Este o adevărată performanţă să ai nota 10 la toate materiile. Şi mai mare lucru e să ajungi la astfel de performanţă când eşti de trei ani în România. Karum Kamonchanok s-a mutat cu părinţii la Timişoara şi s-a acomodat imediat.

„Sunt din Thailanda şi am venit în România de trei ani. Am învăţat în fiecare zi, câte două-trei ore. Materiile preferate sunt matematica şi engleza. Colegii mei se comportă bine şi ne înţelegem bine”, spune Karum.

Eleva este mereu alături de prietena sa, Larisa. Şi ea este elevă de top, la Şcoala Gimnazială 6 din Timişoara şi mărturiseşte că nu are nevoie de timp îndelungat pentru studiu.

„Nu stau foarte mult, prind destul de repede. Matematica îmi place, dar şi desenul, muzica şi multe”, spune Larisa.

De altfel, nu mai puţin de opt elevi ai şcolii au primit astăzi aplauze şi premii, în cadrul galei excelenţei.

“Trebuie să îţi placă, în primul rând, adică să te pasioneze majoritatea materiilor. Dacă eşti atent în clasă şi ai o relaţie bună cu profesorul, în general, e uşor”, spune o elevă de zece.

“Eu vreau perfecţiune şi vreau să am media zece tot timpul. Nu e foarte greu, dacă îşi doreşti ceva, nimic nu este greu”, spune o tânără din Timişoara.

Este al cincelea an în care cei mai buni elevi din Timişoara sunt premiaţi. Este o iniţiativă a primăriei şi doreşte să încurajeze tinerii spre performanţă, spune viceprimarul Dan Diaconu.

“Astăzi ne-am bucurat de un număr foarte mare de copii foarte buni. Este pentru prima dată când trecem de numărul de 500 de elevi premiaţi. Ne bucurăm să îi avem aici în fiecare an. Primesc un cadou simbolic format din cărţi şi o insignă de argint cu stema Timişoarei. Insigna se găseşte, de multe ori, cu repetiţie pe piepturile copiilor, sunt copii pe care mi-i amintesc de la prima ediţie din 2013 şi au reuşit să obţină ani la rând media zece”, spune viceprimarul Dan Diaconu.

Evenimente dedicate performanţei din Timişoara vor avea loc şi în cursul săptămânilor viitoare. Pe lângă şcolari, premii vor fi acordate studenţilor, cercetătorilor dar şi artiştilor din oraş.

Ascultaţi reportajul realizat de Ioana Sapianu:

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Învăţământ miercuri, 17 iunie 2026, 09:02

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți

Tinerii care optează pentru specialaizările Universității de Vest din Timișoara se pot înscrie pe platforma online de admitere. Dosarul poate...

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Învăţământ marți, 16 iunie 2026, 09:08

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială

Noua facultate va reuni programe de studii precum Informatică, Mecatronică, Robotică, Ingineria Dronelor și Informatică Aeronautică. De anul...

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod
Învăţământ luni, 15 iunie 2026, 10:17

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod

Ana-Maria Iordache, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național „Decebal” din Deva, a obținut medalia de bronz la International Genius...

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod
Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert
Învăţământ joi, 11 iunie 2026, 19:28

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert

Un elev de la un liceu din Valea Jiului a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a sunat în...

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert
Învăţământ duminică, 7 iunie 2026, 11:02

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat

Sesiunea de vară a Bacalaureatului începe mâine cu probele de evaluare a competențelor lingvistice. În județul Timiș sunt așteptați să...

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat
Învăţământ vineri, 29 mai 2026, 10:31

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara

Asociația Sfera Timișoarei continuă seria întâlnirilor literare dintre elevi și scriitori contemporani în cadrul proiectului „DiverCity”,...

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara
Învăţământ marți, 26 mai 2026, 17:09

Masteranda UPT care cercetează viitorul protezelor bionice câștigă marele premiu „Games of Science”

Laura Cotogoi-Mușcinschi a reușit recent să câștige finala concursului național „Games of Science” 2026, competiție dedicată comunicării...

Masteranda UPT care cercetează viitorul protezelor bionice câștigă marele premiu „Games of Science”
Învăţământ duminică, 24 mai 2026, 10:25

Deschiderea campusului Lenau din Timișoara, amânată și pentru anul școlar viitor

Noul campus al Liceul Teoretic Nikolaus Lenau nu va fi gata nici la începutul viitorului an școlar, potrivit reprezentanților Primăriei...

Deschiderea campusului Lenau din Timișoara, amânată și pentru anul școlar viitor