Octavian Crețu este noul rector al Universităţii de Medicină şi Farmacie din Timișoara
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/02/Octavian-Cretu.jpg?resize=574%2C323)
Foto: Facebook
![Octavian Crețu este noul rector al Universităţii de Medicină şi Farmacie din Timișoara Octavian Crețu este noul rector al Universităţii de Medicină şi Farmacie din Timișoara](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/02/Octavian-Cretu.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 21 februarie 2020, 06:32
Foto: Facebook
Articol de Radio Timișoara, 21 februarie 2020, 06:32
Noul rector al Universităţii de Medicină şi Farmacie “Victor Babeş” din Timişoara este Octavian Creţu. El a reuşit să se impună, încă din primul tur de scrutin, obţinând 370 de voturi, în condiţiile în care avea nevoie de 327 de voturi pentru a câştiga.
Nu mai puţin de patru candidaţi s-au înscris în cursa pentru funcţia de rector al Univesităţii de Medicină şi Farmacie “Victor Babeş”. În ordine, pe următoarele locuri, s-au situat: Eugen Boia, Virgil Păunescu şi Jenel Pătraşcu.
Octavian Creţu a fost în ultimii patru ani preşedinte al Senatului UMF, iar în mandatul 2012-2016 prorector. El este şeful Clinicii Universitare de Chirurgie Generală de la Spitalul Municipal. În perioada 2005-2009 a fost managerul acestui spital. Este profesor universitar din anul 2008.