Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Peste 16.000 de studenţi au început anul de studii la Universitatea Politehnica din Timişoara

Anul universitar a început, astăzi, pentru studenții de la Universitatea Politehnica din Timişoara. Fie ca a fost prima zi în care au simţit ce înseamnă viaţa de student, fie că revin în săli, amfiteatre sau laboratoare, tinerii politehnişti din Timişoara au început un nou an de studiu.

Peste 16.000 de studenţi au început anul de studii la Universitatea Politehnica din Timişoara

Articol de Radio Timișoara, 25 septembrie 2017, 14:27

Cei mai emoţionaţi au fost bobocii, care pornesc pe un nou drum. Tinerii sunt conştienţi că nu va fi uşor, dar sunt pregătiţi, spun ei, să facă faţă provocărilor. Cei care au dat startul deschiderilor la Politehnica Timişoara au fost viitorii informaticieni, iar ceremonia a avut loc la Casa Tineretului.

“Doresc să învăţ lucruri noi. Venind de la un liceu de Matematică-Informatică am ales această facultate, Ingineria Sistemelor”, spunea o tânără.

“Sper că o să fie bine, să rezistăm şi să trecem cu brio de primul an”, mărturisea o studentă în anul I.

Alături de boboci a fost şi primarul Nicolae Robu, viitor dascăl al multora dintre cei prezenţi. “Începutul de an universitar este un moment excepţional în viaţa tinerilor dar şi în viaţa noastră a dascălilor. Eu vorbesc în dubla mea calitate, aceea de dascăl în primul rând şi, temporar, de primar al Timişoarei. Le urez tuturor studenţilor Facultăţii de Automatică şi Calculatoare a Universităţii Politehnica dar şi celorlalţi studenţi ai UPT şi ai celorlalte universităţi din Timişoara, un an plin de succes, un an în care să se bucure din plin de tot ceea ce înseamnă studenţia”, a declarat primarul Nicolae Robu.

Înalt Preasfinţitul Ioan, Mitropolitul Banatului, a fost alături de studenţii de la Electrotehnică, subliniind importanţa oamenilor de ştiinţă.

“Lumea politică se mişcă într-un spaţiu geopolitic relativ restrâns. Însă oamenii de ştiinţă sunt aceia care duc planeta aceasta într-o parte sau alta. Noi ştim teoria heliocentrică. Dar, totuşi, mai există ceva. Nu soarele este cel care ţine în frâiele lui această planetă, ci omul de ştiinţă are o componentă deosebită în mişcarea planetei noastre în Univers”, spunea Mitropolitul Banatului.

Peste 16.000 de tineri au început astăzi anul universitar la Politehnica din Timişoara. Dintre aceştia, peste 4000 sunt boboci, fie la ciclul Licenţă sau Master.

Ascultaţi reportajul realizat de Ioana Sapianu:

Foto: Facebook- Universitatea Politehnica Timisoara

 

 

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
Învăţământ sâmbătă, 20 iunie 2026, 22:14

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică

Performanță remarcabilă pentru echipa de robotică CyberMoon a Colegiului Național „C.D. Loga” din Timișoara. Elevii timișoreni au...

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Învăţământ miercuri, 17 iunie 2026, 09:02

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți

Tinerii care optează pentru specialaizările Universității de Vest din Timișoara se pot înscrie pe platforma online de admitere. Dosarul poate...

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Învăţământ marți, 16 iunie 2026, 09:08

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială

Noua facultate va reuni programe de studii precum Informatică, Mecatronică, Robotică, Ingineria Dronelor și Informatică Aeronautică. De anul...

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod
Învăţământ luni, 15 iunie 2026, 10:17

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod

Ana-Maria Iordache, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național „Decebal” din Deva, a obținut medalia de bronz la International Genius...

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod
Învăţământ joi, 11 iunie 2026, 19:28

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert

Un elev de la un liceu din Valea Jiului a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a sunat în...

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert
Învăţământ duminică, 7 iunie 2026, 11:02

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat

Sesiunea de vară a Bacalaureatului începe mâine cu probele de evaluare a competențelor lingvistice. În județul Timiș sunt așteptați să...

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat
Învăţământ vineri, 29 mai 2026, 10:31

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara

Asociația Sfera Timișoarei continuă seria întâlnirilor literare dintre elevi și scriitori contemporani în cadrul proiectului „DiverCity”,...

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara
Învăţământ marți, 26 mai 2026, 17:09

Masteranda UPT care cercetează viitorul protezelor bionice câștigă marele premiu „Games of Science”

Laura Cotogoi-Mușcinschi a reușit recent să câștige finala concursului național „Games of Science” 2026, competiție dedicată comunicării...

Masteranda UPT care cercetează viitorul protezelor bionice câștigă marele premiu „Games of Science”