Premiu de 5.000 de euro pentru inovare în educaţie, cîștigat de un profesor de la Universitatea de Vest
![Premiu de 5.000 de euro pentru inovare în educaţie, cîștigat de un profesor de la Universitatea de Vest Premiu de 5.000 de euro pentru inovare în educaţie, cîștigat de un profesor de la Universitatea de Vest](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2018/11/premii-Gala-BUrsele-ANIS.jpg?resize=800%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 6 noiembrie 2018, 12:01
Un cadru didactic de la Universitatea de Vest din Timișoara a câștigat un premiu de 5.000 de euro pentru un proiect inovator în domeniul educației. Este vorba despre conferențiarul Darian M. Onchiș de la Facultatea de Matematică și Informatică a UVT care reușit să obțină premiul în cadrul primei ediții a Galei Bursele ANIS.
“Universitarul a propus cursul ‘Algoritmi de analiză a secvenţelor şi semnalelor biologice’, în cadrul căruia studenţii vor utiliza tehnologii precum algoritmi pentru bioinformatică, procesarea bio-secvenţelor, bio-semnalelor şi a imaginilor medicale, Machine Learning şi analiză timp-frecvenţă pentru a analiza şi a alinia secvenţele de ADN şi de aminoacizi”, conform reprezentanților Univerității de Vest.
Gala Bursele ANIS a fost organizată de Asociaţia Patronală a Industriei de Software şi Servicii, care a premiat zece proiecte inovatoare propuse de cadre didactice tinere. Acestora li s-au acordat premii de 5.000 de euro.