Trei universități din Timișoara, în topul național al instituțiilor de învățământ superior cu potențial de excelență
Timişoara mai are două universităţi în acest top. Politehnica a obţinut locul al șaptelea cu două puncte, iar Medicina – poziţia a opta – cu un singur punct.Cele două fac parte dintr-un alt grup, de 15 universităţi, vizibile internaţional.
![Trei universități din Timișoara, în topul național al instituțiilor de învățământ superior cu potențial de excelență Trei universități din Timișoara, în topul național al instituțiilor de învățământ superior cu potențial de excelență](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2015/10/Universitatea-de-Vest.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 16 noiembrie 2016, 17:30
În urma ierarhizării realizate de Ministerul Educaţiei, unitatea a obţinut 6 puncte, după Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea din Bucureşti, Politehnica din capitală şi Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi.
Analiza a ţinut cont de nouă clasamente internaţionale, spune prorectorul Universităţii de Vest, Mădălin Bunoiu.
Timişoara mai are două universităţi în acest top. Politehnica a obţinut locul al șaptelea cu două puncte, iar Medicina – poziţia a opta – cu un singur punct.Cele două fac parte dintr-un alt grup, de 15 universităţi, vizibile internaţional.