Un liceu din Hunedoara va avea o clădire specială pentru elevii pasionați de robotică
Liceul Teoretic ‘Traian Lalescu’ din Hunedoara va avea o clădire nouă ce va fi dedicată special pregătirii elevilor pasionaţi de robotică. Construcţia va fi ridicată în curtea instituţiei, în baza unei finanţări aprobate de Consiliul Local.
![Un liceu din Hunedoara va avea o clădire specială pentru elevii pasionați de robotică Un liceu din Hunedoara va avea o clădire specială pentru elevii pasionați de robotică](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2019/01/robotica2.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 22 februarie 2020, 10:42
Proiectul are o valoare de 350.000 lei şi va fi finanţat de la bugetul local, în contextul în care o echipă a liceului a câştigat, în urmă cu doi ani, medalia de aur la un concurs internaţional de robotică ce a avut loc în Mexic.
În paralel, alte două clădiri ale liceului, dedicate învăţământului primar şi gimnazial, vor intra anul acesta într-un proces de reabilitare în baza unei finanţări nerambursabile de 2,21 milioane de euro.