Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Universitatea de Știinte Agricole din Timișoara va produce 40% din consumul lunar de energie electrică

Universitatea de Știinte Agricole din Timișoara va produce 40% din consumul lunar de energie electrică

Articol de Radio Timișoara, 10 iunie 2022, 10:37

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului este beneficiara unui proiect finanțat cu sprijinul granturilor acordate prin Mecanismul Financiar Norvegian 2014-2021, în cadrul Programului de energie din România.

Proiectul a intrat în linie dreaptă și adoptă o soluție mixtă de producere a energiei electrice, atât cu panouri fotovoltaice cât și prin intermediul unei stații de biogas, spune doctor inginer Teodor Vintilă, șef de lucrări în cadrul Facultății de Inginerie a Resurselor Animaliere.

“Sistemul constă din două instalații, una de fotovoltaice de 150 kilowați/ oră putere instalată și o instalație de biogaz de 80-100 kilowați/ oră putere instalată, ambele formând de fapt un sistem dispecerizabil de producere a energiei. Acest proiect poate să fie un exemplu de bună practică pentru alte tipuri de abordări și afaceri în zona managementului biresurselor. Vorbim despre ferme despre industria agroalimentară, despre comunități rurale, despre comunități urbane, regiuni microregiuni și așa mai departe. Poate să fie replicat la diferite zone regiuni și eșaloane ale societății în care trăim”, spune doctor inginer Teodor Vintilă.

Sistemul mixt utilizează 100% resurse regenerabile, fie că vorbim despre energia solară fie că vorbim despre deșeurile rezultate din ferma didactică a stațiunii și va aduce o economie consistentă la bugetul universității.

“Am pornit de la analiză a consumului de energie a campusului și, la calculele pe care le am făcut noi în 2019, costurile cu energia campusului era undeva la 200.000 de euro pe an pentru factura de electricitate și 300.000 de euro pe an pentru factura de gaz, pentru întreținerea necesarului de confort al studenților și a cadrelor didactice și a cercetării în campus. Acum efortul este triplu. Ne-am oprit cu capacitatea de producere a sistemului undeva la 30-50 la sută din consumul campusului. Noi suntem acum în stadiul în care este gata studiul de fezabilitate. Proiectarea tehnică este gata. Așteptăm avizele pentru a avea în final autorizația de construire și urmează în august 2023 să avem sistemul gata de funcționare”, explică doctor inginer Teodor Vintilă.

Odată cu finalizarea proiectului, în august 2023, emisiile de carbon din zona campusului universitar vor fi reduse cu 2.400 de tone pe an. Valoarea totală a proiectului se ridică la 1.122.000 514 euro din care doar 15 la sută sunt suportați din bugetul Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului, diferența fiind oferită cu titlu de grant de partea norvegiană.

Ascultați reportajul realizat de Remus Nistoran:

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Învăţământ miercuri, 17 iunie 2026, 09:02

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți

Tinerii care optează pentru specialaizările Universității de Vest din Timișoara se pot înscrie pe platforma online de admitere. Dosarul poate...

UVT a deschis platforma online de admitere pentru viitorii studenți
Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Învăţământ marți, 16 iunie 2026, 09:08

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială

Noua facultate va reuni programe de studii precum Informatică, Mecatronică, Robotică, Ingineria Dronelor și Informatică Aeronautică. De anul...

Universitatea Politehnica Timișoara înființează Facultatea de Robotică și Inteligență Artificială
Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod
Învăţământ luni, 15 iunie 2026, 10:17

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod

Ana-Maria Iordache, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național „Decebal” din Deva, a obținut medalia de bronz la International Genius...

Elevă din Deva, medalie de bronz la Olimpiada Internațională Genius cu un proiect despre combaterea deficitului de iod
Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert
Învăţământ joi, 11 iunie 2026, 19:28

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert

Un elev de la un liceu din Valea Jiului a fost eliminat din examenul de Bacalaureat după ce telefonul mobil pe care îl avea asupra sa a sunat în...

Elev eliminat din Bacalaureat după ce i-a sunat telefonul la o avertizare RO-Alert
Învăţământ duminică, 7 iunie 2026, 11:02

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat

Sesiunea de vară a Bacalaureatului începe mâine cu probele de evaluare a competențelor lingvistice. În județul Timiș sunt așteptați să...

Peste 4.400 de candidați din Timiș încep luni examenul de Bacalaureat
Învăţământ vineri, 29 mai 2026, 10:31

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara

Asociația Sfera Timișoarei continuă seria întâlnirilor literare dintre elevi și scriitori contemporani în cadrul proiectului „DiverCity”,...

Scriitoarea Ioana Pârvulescu, în premieră la întâlniri literare cu elevii din Timișoara
Învăţământ marți, 26 mai 2026, 17:09

Masteranda UPT care cercetează viitorul protezelor bionice câștigă marele premiu „Games of Science”

Laura Cotogoi-Mușcinschi a reușit recent să câștige finala concursului național „Games of Science” 2026, competiție dedicată comunicării...

Masteranda UPT care cercetează viitorul protezelor bionice câștigă marele premiu „Games of Science”
Învăţământ duminică, 24 mai 2026, 10:25

Deschiderea campusului Lenau din Timișoara, amânată și pentru anul școlar viitor

Noul campus al Liceul Teoretic Nikolaus Lenau nu va fi gata nici la începutul viitorului an școlar, potrivit reprezentanților Primăriei...

Deschiderea campusului Lenau din Timișoara, amânată și pentru anul școlar viitor