Poveste de succes. O timișoreancă promovează România de peste hotare
![Poveste de succes. O timișoreancă promovează România de peste hotare Poveste de succes. O timișoreancă promovează România de peste hotare](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/09/Mihaela-Codre-1.jpg?resize=630%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 1 septembrie 2016, 11:30
După absolvirea liceului de Industrie Uşoară din Timişoara, Mihaela Codre a plecat, în Danemarca, pentru Facultatea de Arhitectură. În anul cinci, a avut de ales locul unde va face un internship şi s-a decis pentru Mexic, mai ales că-i plăcea să călătorească. Revenită în Danemarca, timişoreanca s-a angajat, la scurt timp, la o firmă de arhitectură. Sătulă de vremea friguroasă din Danemarca, tânăra a decis să facă o schimbare. S-a mutat în Anglia, la Londra, unde lucrează ca arhitectă.
Tânăra a avut deja mai multe proiecte la care şi-a adus contribuţia, iar acum lucrează la edificarea a două spitale în Antigua, cunoscuta insulă din Caraibe. Visul ei este ca într-o bună zi să se întoarcă în România.
A stat de vorbă cu Mihaela Codre și a aflat proiectele sale, Ștefan Both:
Foto: Facebook/ Mihaela Codre