Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Protest la Palatul Poștei din Timișoara

Zeci de angajați ai Poștei Române din Timișoara au ieșit în stradă, în grevă de avertisment.

Protest la Palatul Poștei din Timișoara

Articol de Radio Timișoara, 20 martie 2024, 17:26

Protestatarii au vrut să atragă asupra inechităților salariale și a lipsei de susținere din partea conducerii instituției.

Angajații Poștei din Timișoara spun că salariile nu reflectă gradul de dificultate al activității lor și că nu este corect să fie ignorați de conducere.

“Principalul motiv este că nici la ora actuală nu avem un contract colectiv de muncă. E făcut <pe burtă> cu un alt sindicat, apărut peste noapte între foștii directori, din care au fost eliminate toate sporurile, mai ales pensie mai în vârstă, care sunt în pragul pensionării, au fost scoase practic toate drepturile care le-au câștigat timp de zeci de ani”, spune un protestatar.

Suntem nemulțumiți de condițiile de muncă, de salarizare, de foarte multe s-au adunat. Avem atâția zeci de ani de Poștă în spate. Noi am ajuns să lucrăm pe salariul minim pe economie”, spune o participantă la protest.

Revendicările protestatarilor

Sindicaliștii Lucrătorilor din Poșta Română au trei revendicări principale asupra cărora speră să obțină un acord cu decidenții din București

Semnarea noi contract colectiv de muncă, majorarea salariului cu 400 de lei și sporurile de loialitate la maxim, cum au fost prevăzut în vechiul CCM. Lucrăm pe ploaie, pe arșiță, pe ninsori, pe căldură. Sunt colegi de-ai noștri care circulă cu geanta în spate, prin sate, cu câini, cu păduri, cu de toate. Vă dați seama că nu este o meserie ușoară. Avem calificări, suntem agenți procedurali, suntem pasibili de amenzi și nu prea e normal să fim plătiți cu acest salariu de mizerie”, spune reprezentantul sindical din Timișoara, Lucian Someșan.

Angajații Poștei așteaptă o sesiune de negocieri la București pentru a ajunge la un consens, altfel, aceștia amenință că vor intra în grevă generală.

Conducerea Poștei Române a reacționat la manifestările din stradă ale angajaților instituției. Un comunicat oficial transmite că majoritatea salariaților nu a intrat în grevă de avertisment. De asemenea, CNPR a precizat că a fost instituită o comisie cu rolul de a realiza situația din fiecare județ privind participarea la grevă.

Reporter: Ioana Sapianu

 

Cățel salvat de pompieri la Timișoara după ce a căzut într-un canal tehnologic
Social duminică, 21 iunie 2026, 19:40

Cățel salvat de pompieri la Timișoara după ce a căzut într-un canal tehnologic

Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Timișoara au intervenit pentru salvarea unui cățel pe nume Raia, care a căzut într-un canal tehnologic de...

Cățel salvat de pompieri la Timișoara după ce a căzut într-un canal tehnologic
Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor
Social duminică, 21 iunie 2026, 16:17

Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor

Trei zile de concerte, activități pentru întreaga familie și gesturi de solidaritate îi așteaptă pe timișoreni la Festivalul Înghețatei...

Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor
Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin
Social duminică, 21 iunie 2026, 13:42

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin

Trei case au fost afectate de un incendiu puternic izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică în localitatea Slatina-Timiș, județul...

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin
Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 22:14

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică

Performanță remarcabilă pentru echipa de robotică CyberMoon a Colegiului Național „C.D. Loga” din Timișoara. Elevii timișoreni au...

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:48

Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț

Accidentul s-a produs pe Autostrada A1, la kilometrul 460, pe sensul de mers Timișoara – Lugoj. Potrivit polițiștilor, o autoutilitară condusă...

Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:59

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag

O femeie a ajuns la spital după un accident rutier produs pe drumul european E70, în comuna Șag. Accidentul s-a produs în jurul orei 12:50, pe...

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:19

Incendiu la o locuință din Utvin

Pompierii timișeni au intervenit în această dimineață pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Utvin. Incendiul a...

Incendiu la o locuință din Utvin
Social vineri, 19 iunie 2026, 09:19

Polo pe apă | Transfer cu greutate pentru CSM Oradea

Acesta a jucat pentru echipa națională a Rusiei între 2013 și 2021. Kholod s-a stabilit în Muntenegru în anul 2023 și a obținut cetățenia...

Polo pe apă | Transfer cu greutate pentru CSM Oradea