Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Protestele au fost reluate în Piața Victoriei din București. Jandarmeria: Delimitaţi-vă de huligani

În jurul orei 20:00, aproximativ 30.000 de oameni, cifră estimată de reprezentanţi ai Jandarmeriei, protestează în Piaţa Victoriei din Capitală, în faţa sediului Guvernului. Poliţiştii rutieri au închis toate arterele care converg în Piaţa Victoriei.

***

După ce manifestaţia din noaptea de miercuri spre joi, din Piaţa Victoriei, a degenerat în incidente, jandarmii fac apel la protestari să se delimiteze de huligani. De asemenea, jandarmii au pus în Piaţa Victoriei afişe cu sfaturi pentru delimitarea de agitatori.

jandarmerie

Numărul manifestanţilor din faţa Guvernului creşte de la minut la minut. Estimările de la ora 19:00 indică circa 10.000 de oameni în Piaţa Victoriei.

Companiile de telefonie mobilă au suplimentat celulele de telecomunicaţii din zonă pentru a putea face faţă numărului mare de utilizatori.

O fetiţă venită cu tatăl ei la protest le-a oferit flori jandarmilor. După gestul ei, jandarmii au cumpărat şi ei flori şi le-au împărţit manifestanţilor, informează News.ro.

Radio România Actualități consemnează puncte de vedere ale protestatarilor:

  • Nu vreau ca puşcăriaşii să iasă din puşcării, nu vreau ca oamenii, care deja au furat atâţea ani de zile ţara asta, să o fure în continuare. Ne-am cam săturat de ei. Am studiat în Anglia, la Essex, trei ani de zile, iar, apoi, un an am muncit, după facultate. Cât am stat în Anglia, am avut bani pe care nu aveam pe ce să-i cheltui, mi-au fost mai mult decât de-ajuns, dar, sincer, nicăieri nu-i ca acasă. Şi acasă este rău acuma şi vreau să fie bine, de-aia sunt aici, de-aia protestez.
  • La fel şi eu, vin din Anglia, dar m-am cam săturat să muncesc pentru alţii şi în alte ţări. Vreau să lucrez în ţara mea unde m-am născut, pentru copii, să aibă un viitor frumos. 
  •  De opt ani de zile conduc o companie şi m-am săturat să plătesc taxe la stat şi să fie administrate de nişte oameni incompetenţi. Pe spatele meu este o pancartă, unde întreb, dacă pot să nu-mi plătesc taxele până la suma de 199 mii de lei? Aşa cum ei, acum, legitimii, pot fura, fără să fie traşi la răspundere, aproape 50 mii de euro, vreau să ştiu şi eu dacă pot să am o derogare de la plata taxelor pentru suma de 50 mii de euro. 

Protestele au fost reluate în Piața Victoriei din București. Jandarmeria: Delimitaţi-vă de huligani

Articol de Radio Timișoara, 2 februarie 2017, 18:38 / actualizat: 2 februarie 2017, 20:32

Actualizare:

Aproximativ 40.000 de persoane – cifră estimată de reprezentanţi ai Jandarmeriei – protestează în Piaţa Victoriei din Capitală, în faţa Guvernului.

Pe pancartele manifestanţilor sunt scrise mesaje precum ‘Zi de zi vom fi aici’, ‘Nu scăpaţi de noi, noi scăpăm de voi’, ‘1 miliard de euro de la penali = Megapenitenciar’ sau ‘Pro UE, anti-Corupţie!’. Mulţi flutură steaguri şi scandează lozinci antiguvernamentale, unii dintre ei au venit dotaţi şi cu vuvuzele. Câţiva au tobe, alţii aplaudă jandarmii.

Dinspre ieşirile de metrou din apropierea Pieţei Victoriei continuă să vină grupuri de protestatari.

Jandarmii au depistat în zona bulevardului Iancu de Hunedoara două persoane care aveau asupra lor materiale pirotehnice. Cei doi bărbaţi au fost legitimaţi şi duşi la secţia 4 Poliţie.

Actualizare:

În jurul orei 20:00, aproximativ 30.000 de oameni, cifră estimată de reprezentanţi ai Jandarmeriei, protestează în Piaţa Victoriei din Capitală, în faţa sediului Guvernului. Poliţiştii rutieri au închis toate arterele care converg în Piaţa Victoriei.

***

După ce manifestaţia din noaptea de miercuri spre joi, din Piaţa Victoriei, a degenerat în incidente, jandarmii fac apel la protestari să se delimiteze de huligani. De asemenea, jandarmii au pus în Piaţa Victoriei afişe cu sfaturi pentru delimitarea de agitatori.

jandarmerie

Numărul manifestanţilor din faţa Guvernului creşte de la minut la minut. Estimările de la ora 19:00 indică circa 10.000 de oameni în Piaţa Victoriei.

Companiile de telefonie mobilă au suplimentat celulele de telecomunicaţii din zonă pentru a putea face faţă numărului mare de utilizatori.

O fetiţă venită cu tatăl ei la protest le-a oferit flori jandarmilor. După gestul ei, jandarmii au cumpărat şi ei flori şi le-au împărţit manifestanţilor, informează News.ro.

Radio România Actualități consemnează puncte de vedere ale protestatarilor:

  • Nu vreau ca puşcăriaşii să iasă din puşcării, nu vreau ca oamenii, care deja au furat atâţea ani de zile ţara asta, să o fure în continuare. Ne-am cam săturat de ei. Am studiat în Anglia, la Essex, trei ani de zile, iar, apoi, un an am muncit, după facultate. Cât am stat în Anglia, am avut bani pe care nu aveam pe ce să-i cheltui, mi-au fost mai mult decât de-ajuns, dar, sincer, nicăieri nu-i ca acasă. Şi acasă este rău acuma şi vreau să fie bine, de-aia sunt aici, de-aia protestez.
  • La fel şi eu, vin din Anglia, dar m-am cam săturat să muncesc pentru alţii şi în alte ţări. Vreau să lucrez în ţara mea unde m-am născut, pentru copii, să aibă un viitor frumos. 
  •  De opt ani de zile conduc o companie şi m-am săturat să plătesc taxe la stat şi să fie administrate de nişte oameni incompetenţi. Pe spatele meu este o pancartă, unde întreb, dacă pot să nu-mi plătesc taxele până la suma de 199 mii de lei? Aşa cum ei, acum, legitimii, pot fura, fără să fie traşi la răspundere, aproape 50 mii de euro, vreau să ştiu şi eu dacă pot să am o derogare de la plata taxelor pentru suma de 50 mii de euro. 
Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
Social vineri, 26 iunie 2026, 13:53

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei

Accidentul s-a produs astăzi, în jurul orei 12:15. Potrivit primelor cercetări ale polițiștilor, șoferul unui autoturism, în vârstă de 44 de...

Șofer rănit după ce a intrat în coliziune cu un tramvai, în centrul Timișoarei
Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori
Social vineri, 26 iunie 2026, 09:07

Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori

Valul de căldură se intensifică în vestul țării, iar de astăzi județul Timiș intră sub cod portocaliu de caniculă. Temperaturile vor...

Cod portocaliu de caniculă. Timișenii caută orice metodă pentru a se răcori
Expert în securitate cibernetică: Aplicațiile de dating pot fi folosite pentru fraude și trafic de persoane
Social joi, 25 iunie 2026, 20:08

Expert în securitate cibernetică: Aplicațiile de dating pot fi folosite pentru fraude și trafic de persoane

Specialiștii în securitate cibernetică avertizează că pericolele din mediul online depășesc cu mult sfera fraudelor financiare. Rețelele...

Expert în securitate cibernetică: Aplicațiile de dating pot fi folosite pentru fraude și trafic de persoane
Sprijin pentru persoanele vulnerabile din Timișoara în perioada caniculei
Social joi, 25 iunie 2026, 18:37

Sprijin pentru persoanele vulnerabile din Timișoara în perioada caniculei

Direcția de Asistență Socială Timișoara anunță reluarea programului de intervenție comunitară destinat persoanelor vulnerabile afectate de...

Sprijin pentru persoanele vulnerabile din Timișoara în perioada caniculei
Social joi, 25 iunie 2026, 18:08

Un taximetrist intrat într-un grup de oameni la Shopping City Timișoara. Trei persoane au ajuns la spital

Un accident grav s-a produs în parcarea Shopping City Timișoara, unde un autoturism a pătruns pe o zonă destinată pietonilor și a lovit mai...

Un taximetrist intrat într-un grup de oameni la Shopping City Timișoara. Trei persoane au ajuns la spital
Social miercuri, 24 iunie 2026, 16:28

Echipa de robotică CyberMoon aduce la Timișoara un format unic de competiție

După performanța obținută la Eindhoven, în Olanda, elevii timișoreni continuă să promoveze robotica la nivel internațional. Echipa CyberMoon...

Echipa de robotică CyberMoon aduce la Timișoara un format unic de competiție
Social miercuri, 24 iunie 2026, 13:47

7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în cartierul Plopi din Timișoara

Primăria Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație a Municipiului Timișoara, a semnat contractul de finanțare cu Agenția...

7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în cartierul Plopi din Timișoara
Social miercuri, 24 iunie 2026, 13:42

Patru ambulatorii ale Spitalului Județean din Timișoara, modernizate prin PNRR

Patru ambulatorii de specialitate ale Spitalului Județean din Timișoara au fost modernizate, extinse și dotate printr-un proiect finanțat prin...

Patru ambulatorii ale Spitalului Județean din Timișoara, modernizate prin PNRR