Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Ministrul Sănătății vrea deschiderea Centrului de Mari Arși de la Timișoara în luna mai

Centrul de Mari Arşi de la Timişoara ar putea fi deschis în luna mai, a anunţat, astăzi, ministrul sănătăţii, Sorina Pintea. Una dintre licitaţii a fost terminată, iar alta este în curs de finalizare.

Ministrul Sănătății vrea deschiderea Centrului de Mari Arși de la Timișoara în luna mai

Articol de Radio Timișoara, 16 ianuarie 2019, 19:50

Ministrul Sănătăţii a precizat că centrul poate fi deschis, chiar dacă a treia licitație nu a fost încă demarată,

„În momentul în care s-a făcut necesarul pentru un centru de mari arși, s-a trecut tot, adică și scaună și pensă, lucruri pe care spitalul deja le are și din punctul meu de vedere nu cred că este necesar să mai așteptăm finalizarea și a unei a treia licitații pentru alte componente și să nu dăm drumul Centrului de Mari Arși. Am discutat cu  managerul spitalului, cu șeful secției de chirurgie plastică și am convenit ca atunci când se va face eliberarea acestor ultime aparate achiziționate, spitalul să contribuie cu ceea ce lipsește și vă spuneam sunt chestiuni minore – scaun, pensă și alte lucruri – astfel încât din luna mai să putem aproba o linie de gardă pentru Marii Arși si să dăm drumul centrului așa cum trebuie”, spune Sorina Pintea.

Ministrul Sănătăţii a mai declarat că, între Spitalul Județean Timișoara şi Ministerul Sănătăţii a fost semnat un protocol, care să permită interconectarea corpurilor de clădire ale unităţii.

La Centrul de Mari Arşi s-au construit cinci boxe noi – paturi special dotate pentru această patologie, iar din punct de vedere al infrastructurii, acesta este cel mai modern din România, conform managerului Spitalului Judeţean Timişoara, dr. Marius Craina.

 

Mii de angajați din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 18:33

Mii de angajați din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză

Mii de cadre medicale din toate județele din vestul țării s-au alăturat grevei japoneze declanșată la nivel național de Federația Sanitas....

Mii de angajați din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză
27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 10:34

27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș

Parcul auto al Serviciului de Ambulanță al Județului Timiș a fost înnoit cu 27 de autospeciale moderne, cumpărate prin fonduri din PNRR. Noile...

27 de ambulanțe noi au intrat în dotarea Serviciului de Ambulanță Timiș
Prima intervenție chirurgicală asistată robotic la Maternitatea Odobescu din Timișoara
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 18:13

Prima intervenție chirurgicală asistată robotic la Maternitatea Odobescu din Timișoara

Medicii de la Maternitatea Odobescu din cadrul Spitalului Municipal Timișoara au realizat prima intervenție chirurgicală asistată robotic cu...

Prima intervenție chirurgicală asistată robotic la Maternitatea Odobescu din Timișoara
Investiție de peste 5,7 milioane de lei la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”
Sănătate miercuri, 3 iunie 2026, 19:27

Investiție de peste 5,7 milioane de lei la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”

Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara beneficiază de echipamente medicale noi pentru secțiile de imagistică și laboratorul de...

Investiție de peste 5,7 milioane de lei la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu”
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 21:14

Suspiciunea de hantavirus în Caraș-Severin a fost infirmată de Institutul Cantacuzino

Autoritățile sanitare au infirmat cazul suspect de hantaviroză raportat în județul Caraș-Severin. Potrivit Institutul Național de Sănătate...

Suspiciunea de hantavirus în Caraș-Severin a fost infirmată de Institutul Cantacuzino
Sănătate vineri, 22 mai 2026, 10:43

Suspiciune de hantaviroză în Caraș-Severin, investigat de autoritățile sanitare

Institutul Național de Sănătate Publică anunță că un bărbat de 44 de ani din județul Caraș-Severin este investigat pentru posibilă...

Suspiciune de hantaviroză în Caraș-Severin, investigat de autoritățile sanitare
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:24

Tații pot asista la naștere la noua maternitate a Spitalului Municipal Timișoara

Noua maternitate a Spitalului Municipal Timișoara le oferă taților posibilitatea de a fi alături de partenere în sala de naștere, atât la...

Tații pot asista la naștere la noua maternitate a Spitalului Municipal Timișoara
Sănătate joi, 21 mai 2026, 15:14

Intervenție avansată la Arad: pacient cu fractură de claviculă, menținut conștient pe durata operației

Medicii Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad au realizat o intervenție chirurgicală de osteosinteză pentru tratarea unei fracturi de...

Intervenție avansată la Arad: pacient cu fractură de claviculă, menținut conștient pe durata operației