Primăria Lugoj poate organiza o nouă licitație pentru construcția spitalului
Primăria Lugoj nu poate fi obligată să ridice noul spital cu una dintre firmele respinse la prima licitație.
![Primăria Lugoj poate organiza o nouă licitație pentru construcția spitalului Primăria Lugoj poate organiza o nouă licitație pentru construcția spitalului](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/01/proiectul-noului-spital-din-Lugoj-construit-cu-fonduri-PNRR.jpg?resize=620%2C400&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 17 aprilie 2024, 20:31
Primăria Lugoj a câștigat definitiv în instanță contestația împoriva deciziei date de Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor care cerea reevaluarea primei oferte.
Managerul proiectului, Claudiu Buciu, a anunțat că decizia instanței este definitivă.
“Ofertantul, care n-a reușit să demonstreze experiența în construcția de spitale, a contestat decizia noastră, a obținut câștig de cauză la CNSC, care a dispus reevaluarea ofertelor. Noi am contestat decizia CNSC, iar, în mod definitiv, Curtea de Apel Timișoara ne-a dat câștig de cauză, confirmând că decizia noastră a fost corectă”, spune Claudiu Buciu.
Cea de-a doua licitație pentru construcția unui nou spital municipal în Lugoj, în valoare de 460 de milioane lei a fost lansată, deja, în SICAP.
onform caietului de sarcini, maximum 5 luni trebuie să dureze proiectarea clădirii, aproape 2 ani construcția în sine, iar lucările vor avea o garanție de 5 ani.
Noul Spital Municipal va avea o capacitate totală de 256 de paturi, cu facilități de ultimă generație ce includ și urgențe, chirurgie și ATI.