Scade numărul infecțiilor respiratorii, nu și numărul de internări de la Spitalul “Victor Babeș” din Timișoara
Numărul de internări a rămas constant la Spitalul de Boli Infecțioase “Victor Babeș” din Timișoara, chiar dacă virozele, gripele și pneumoniile sunt în scrădere, în Timiș.
Direcția de Sănătate Publică a raportat mai puține cazuri, în ultima săptămână, decât în cea precedentă. Numărul de pneumonii aproape că s-a înjumătățit, cazurile de viroze au scăzut cu 1300 de pacienți iar gripele sunt și ele mai puține, spune managerul Cristian Oancea.
![Scade numărul infecțiilor respiratorii, nu și numărul de internări de la Spitalul “Victor Babeș” din Timișoara Scade numărul infecțiilor respiratorii, nu și numărul de internări de la Spitalul “Victor Babeș” din Timișoara](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/07/spitalul-Babes-coperta.jpg-edit.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 26 ianuarie 2023, 17:35
Pneumologul recomandă, totuși, prudență. Sezonul rece nu s-a încheiat iar populația este îndemnată să practice metodele clasice de prevenție: igiena mâinilor și a suprafețelor utilizate frecvent, purtarea măștii în spații aglomerate și distanțarea, atât cât se poate.