Spitalul de Copii din Timișoara deschide o nouă secție pentru cazurile de infecții respiratorii
Cu toate că numărul infecțiilor respiratorii este în creștere, nu va fi declarată epidemie de gripă la nivel national a anunțat ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Ministrul a adăugat că va fi instituită „stare de alertă epidemică”.
Pe plan local, însă, la Spitalul de Copii Louis Țurcanu din Timișoara, a fost deschisă o nouă secție de infecțioase, deoarece numărul copiilor cu viroze este în continuare mare.
Purtătorul de cuvânt al unității sanitare, medicul Mihai Gafencu, subliniază importanța prevenției.
![Spitalul de Copii din Timișoara deschide o nouă secție pentru cazurile de infecții respiratorii Spitalul de Copii din Timișoara deschide o nouă secție pentru cazurile de infecții respiratorii](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2017/05/Grindeanu-Spitalul-de-Copii-Louis-Turcanu-corp-nou-27.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 5 ianuarie 2023, 18:38 / actualizat: 6 ianuarie 2023, 9:40
Potrivit autorităților sanitare, vârful îmbolnăvirilor va fi atins între 15 ianuarie și 10 februarie.