Studenții arădeni de la Medicină, voluntari alături de DSP
Studenţii medicinişti de la Universitatea “Vasile Goldiș” din Arad participă ca voluntari pentru anchetele epidemiologice făcute de autorităţile sanitare.
![Studenții arădeni de la Medicină, voluntari alături de DSP Studenții arădeni de la Medicină, voluntari alături de DSP](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2015/02/doctor.jpg?resize=728%2C410&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 10 octombrie 2021, 09:37
Tinerii vin în sprijinul echipelor Direcției de Sănătate Publică Arad, suprasolicitate din cauza numărului mare de infectări cu SARS-CoV-2.
La cererea autorităților sanitare, toţi studenţii de la Facultăţile de Medicină sunt la dispoziţia specialiştilor, în funcţie de orarul cursurilor. Aceştia introduc în sistemul informatic datele arădenilor confirmaţi cu COVID-19, dar şi ale contacţilor pentru a se ajunge la zi cu anchetele DSP.
Directorul DSP Arad, Horea Timiş, precizează că ajutorul studenţilor este foarte important, în condiţiile în care, zilnic, se înregistrează sute de infectări cu SARS-CoV-2, în tot judeţul.