Trei asistente și trei pacienți de la Spitalul CFR din Timișoara, depistați cu COVID-19
Trei asistente medicale și trei pacienți de la Spitalul CFR din Timișoara au fost confirmați cu COVID-19.
![Trei asistente și trei pacienți de la Spitalul CFR din Timișoara, depistați cu COVID-19 Trei asistente și trei pacienți de la Spitalul CFR din Timișoara, depistați cu COVID-19](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2015/10/spitalul-cfr-timisoara1.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 6 iulie 2020, 23:24
Primul caz a apărut săptămâna trecută când o asistentă a Spitalului CFR a fost depistată ca fiind infectată cu noul coronavirus. Sâmbătă, o altă asistentă de la secția Medicină Internă a fost depistată pozitiv cu COVID-19.
Direcția de Sănătate Publică a început să testeze persoanele care au intrat în contact cu cele două asistente, iar astăzi au venit rezultate pozitive pentru o altă asistetă și trei pacienți.
Spitalul Clinic CFR din Timişoara – care este spital de linie a doua de intervenţie – a activat Planul Alb de urgenţă, deschizând pavilionul Covid-19 pentru pacienţi asimptomatici sau cu forme uşoare.