Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Timișoara se extinde
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2015/10/spitalul-judetean-urgente-tm.jpg?resize=800%2C533)
Foto: hosptm.ro
![Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Timișoara se extinde Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Timișoara se extinde](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2015/10/spitalul-judetean-urgente-tm.jpg?resize=800%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 20 aprilie 2019, 12:06
Foto: hosptm.ro
Articol de Radio Timișoara, 20 aprilie 2019, 12:06
Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Timișoara se va extinde cu un nou corp de clădire.
Consiliul Județean Timiș anunță că va lansa licitația de proiectare și execuție pentru o investiție de 4,4 milioane de lei.
Lucrarea presupune construirea unui corp nou cu o suprafață la sol de peste 350 mp și o suprafață desfășurată de aproape 800 mp. Va fi creată o cameră pentru accesul ambulanțelor, cât și o sală nouă de așteptare. De asemenea, vor fi realizate spații de decontaminare și deparazitare, camere de recepție și triaj, cât și o sală de curs.
Fondurile pentru extinderea UPU sunt asigurate prin Programul Operațional Regional 2014 – 2020. Constructorul va avea la dispoziție 25 de luni, respectiv 6 luni pentru proiectare și alte 19 luni pentru execuția lucrărilor.