Termen pentru amplasarea MonumentuluI Marii Uniri de la Arad
![Termen pentru amplasarea MonumentuluI Marii Uniri de la Arad Termen pentru amplasarea MonumentuluI Marii Uniri de la Arad](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2015/10/monumentul-marii-uniri-flori-codre.jpg?resize=654%2C436&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 9 mai 2016, 10:07
Monumentul trebuia ampasat de ani buni, în centrul lacului din Parcul Pădurice, însă sculptorul Florin Codre a ales să îl realizeze în China, iar ulterior nu a mai avut bani să aducă în ţară componentele. După ani de negocieri şi ameninţări din partea Ministerului Culturii, artistul a adus opera în România şi a depozitat-o la locuinţa sa din judeţul Călăraşi.
Lucrarea este compusă din 12 piese, care vor constitui o coloană împletită, înaltă de 24 de metri şi cântărind aproximativ 150 de tone.
Foto: jurnalul.ro