Un bărbat rătăcit în zona montană a Apusenilor, găsit de salvamontişti
Un bărbat de 58 de ani, care s-a rătăcit într-o zonă situată între localităţile Bulzeştii de Sus şi Ruseşti, din Munţii Apuseni, a fost găsit în viaţă, de salvamontiștii hunedoreni, după o noapte de căutări.
„Acţiunea s-a desfăşurat în condiţii de noapte şi s-a încheiat în zori, când persoana de sex masculin, în vârstă de 58 ani, a fost găsită în viaţă şi predată unui echipaj SMURD”, au precizat reprezentanţii Salvamont Hunedoara.
Persoana căutată plecase duminică după-amiază din satul Bulzeştii de Sus spre localitatea Ruseşti, însă nu a ajuns la destinaţie şi afară se întunecase. Autorităţile au declanşat o acţiune de căutare a bărbatului în care au solicitat sprijinul salvamontiştilor, specializaţi în astfel de misiuni.
![Un bărbat rătăcit în zona montană a Apusenilor, găsit de salvamontişti Un bărbat rătăcit în zona montană a Apusenilor, găsit de salvamontişti](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/07/salvamontisti-Salvamont-Hunedoara.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 13 noiembrie 2023, 19:48