Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Zeci de oameni aleargă 200 de kilometri, de la Timişoara la Beiuş, pentru burse şcolare

Proiectul caritabil ‘Alerg pentru o cauză’, iniţiat de IT-istul Remus Sime, a pornit din nou la drum.

Zeci de oameni aleargă 200 de kilometri, de la Timişoara la Beiuş, pentru burse şcolare

Articol de Radio Timișoara, 19 septembrie 2015, 14:56

Sâmbătă dimineață, aproape 20 de alergători s-au întâlnit în Parcul Botanic din Timișoara și au pornit pe traseul spre Beiuș. Ținta pentru sâmbătă este de 110 kilometri, distanța până la Ineu, unde grupul de alergători se va opri pentru odihnă.

Duminică, alergarea va continua până la Beiuș, unde sosirea este programată pentru ora 16:30, în centrul localității.

Proiectul ‘Alerg pentru o cauză’ a ajuns la cea de-a patra ediţie. Până acum, 40 de tineri au beneficiat de burse şcoale în valoare de 1.200 de lei pe an. Anul acesta, organizatorii proiectului vor să ofere 12 burse.  Deocamdată s-au primit donaţii în valoare de 9.000 de lei, fiind aşteptaţi toţi cei care vor să sprijine educaţia.

„Tinerii cu condiție financiară modestă pe care îi ajutăm cu aceste burse sunt motivați să facă efortul necesar pentru ca prin studiu să își îmbunătățească nivelul de trai. Ei apreciază că cineva se gândește la ei, din afara sistemului de învățământ, și în limita posibilităților primesc un sprijin financiar. Cei care vor să se alăture proiectului pot face donații și pot afla date de pe site-ul alergpentruocauza.ro”, a spus Remus Sime la plecare.

Proiectul Alerg pentru o Cauză este susținut și de Asociația timișoreană Alergotura, ai care susţine evenimente în cadrul cărora se colectează fonduri pentru diferite cauze: sprijin pentru organizează din comunitatea locală, cauze medicale, ajutor pentru copii nevoiași, cauze pentru sprijinirea educației și formării profesionale.

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 22:14

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică

Performanță remarcabilă pentru echipa de robotică CyberMoon a Colegiului Național „C.D. Loga” din Timișoara. Elevii timișoreni au...

Echipa CyberMoon a Colegiului “Loga”, campioană europeană la robotică
Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:48

Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț

Accidentul s-a produs pe Autostrada A1, la kilometrul 460, pe sensul de mers Timișoara – Lugoj. Potrivit polițiștilor, o autoutilitară condusă...

Două persoane rănite într-un accident pe Autostrada A1, în zona Belinț
Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:59

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag

O femeie a ajuns la spital după un accident rutier produs pe drumul european E70, în comuna Șag. Accidentul s-a produs în jurul orei 12:50, pe...

Femeie rănită într-un accident pe E70, la Șag
Incendiu la o locuință din Utvin
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:19

Incendiu la o locuință din Utvin

Pompierii timișeni au intervenit în această dimineață pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Utvin. Incendiul a...

Incendiu la o locuință din Utvin
Social vineri, 19 iunie 2026, 09:19

Polo pe apă | Transfer cu greutate pentru CSM Oradea

Acesta a jucat pentru echipa națională a Rusiei între 2013 și 2021. Kholod s-a stabilit în Muntenegru în anul 2023 și a obținut cetățenia...

Polo pe apă | Transfer cu greutate pentru CSM Oradea
Social joi, 18 iunie 2026, 17:20

Primarul General al Capitalei, plasat sub control judiciar de DNA

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a fost plasat sub control judiciar de procurorii DNA, într-un dosar în care este acuzat de luare de...

Primarul General al Capitalei, plasat sub control judiciar de DNA
Social joi, 18 iunie 2026, 14:00

DSP Timiș începe controalele la ștranduri și piscine odată cu deschiderea sezonului estival

Inspectorii Direcției de Sănătate Publică Timiș vor verifica, în perioada următoare, ștrandurile, piscinele și bazele de agrement din...

DSP Timiș începe controalele la ștranduri și piscine odată cu deschiderea sezonului estival
Social miercuri, 17 iunie 2026, 20:01

Probleme la calitatea apei în 17 fântâni publice din Timișoara

Direcția de Sănătate Publică Timiș a descoperit neconformități microbiologice la 17 fântâni publice din Timișoara, în cadrul campaniei...

Probleme la calitatea apei în 17 fântâni publice din Timișoara