Alina Vuc merge la Rio!
Tânăra sportivă reşiţeană Alina Vuc s-a calificat ieri în finala categoriei 48 kg la turneul preolimpic de lupte de la Zrenjanin (Serbia) și a obținut astfel biletul pentru Jocurile de la Rio.
![Alina Vuc merge la Rio! Alina Vuc merge la Rio!](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/03/Alina-Vuc.jpg?resize=685%2C280&ssl=1)
Articol de Viorel Jurcut, 16 aprilie 2016, 10:40
Vuc a trecut în sferturi de germanca Saskia Schellin, în semifinale a învins-o pe ucraineanca Natalia Pulkovska, iar în finală a fost întrecută de bulgăroaica Elița Iankova.
Federația Română de Lupte mai are un sportiv calificat la Olimpiadă, pe Alin Alexuc-Ciurariu (greco-romane, cat. 98 kg), component al clubului Heracles Timişoara.