Arădeanca Alesia Sferlea, bronz mondial cu România U19
La Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori (Under-19) de la Nova Gorica (Slovenia) ambele echipe ale României au obţinut medalii de bronz. Drumul spre ultimul act le-a fost barat de țări asiatice cu tradiție în tenisul de masă.
![Arădeanca Alesia Sferlea, bronz mondial cu România U19 Arădeanca Alesia Sferlea, bronz mondial cu România U19](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/11/tenis-de-masa-Romania-U19.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Viorel Jurcut, 28 noiembrie 2023, 11:31
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/11/tenis-de-masa-Romania-U19.jpg?resize=1641%2C1242&ssl=1)
Foto: Facebook / Federația Română de Tenis de Masă
Echipa feminină, compusă din Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Bianca Mei-Roşu şi arădeanca Alesia Sferlea, a trecut în sferturi de Taiwan cu 3-2, prin victoriile reuşite de Zaharia (două) și Sîngeorzan (una). În semifinale, România a fost învinsă de Japonia cu 3-0.
Echipa masculină, alcătuită din Darius Movileanu, Eduard Ionescu, Andrei Istrate şi Dragoş Bujor, a învins în sferturi Taiwanul, cu 3-2, prin victoriile obţinute de Eduard Ionescu, Andrei Istrate şi Darius Movileanu. În semifinale, România a fost întrecută de China cu 3-0.