Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Au salutat publicul și au părăsit terenul. 35 de ani de la protestul rugbiștilor Timișoarei | AUDIO

Echipa de rugby a Timișoarei, Universitatea ELTIM, a fost în 1990 una dintre vocile din sportul românesc ce s-a exprimat clar împotriva grupării ce a reprezentat decenii în șir Miliția și Securitatea, adică Dinamo București.

Au salutat publicul și au părăsit terenul. 35 de ani de la protestul rugbiștilor Timișoarei | AUDIO
Foto: Alexandru Domocoș, în august 2024, când a fost invitat la lovitura simbolică de start a partidei SCM USV Timișoara - CSM Știința Baia Mare

Articol de Adrian Schindarli, 4 martie 2025, 17:21

Într-o perioadă în care se cerea desființarea clubului din șoseaua Ștefan cel Mare, iar echipa de fotbal chiar și-a schimbat numele pentru o perioadă în Unirea Tricolor, rugbiștii de pe Bega au decis să protesteze public. Astfel, la 4 martie 1990, la meciul din deplasare cu Dinamo, primul din reur și din acel an, bănățenii s-au prezentat la teren, au salutat publicul și au refuzat să joace.

Într-un interviu pentru Radio Timișoara, căpitanul echipei, Alexandru Domocoș, a explicat cum a fost luată decizia:

„Am avut o discuție în cadrul echipei. Propunerea a plecat de la profesorul Laichici, care era președintele clubului. Nu a fost o revoltă împotriva sportivului de la Dinamo, ci împotriva sistemului”

Alexandru Domocoș – pentru declarația pe larg, acționați butonul „Redare” al fișierului AUDIO de mai jos

Subiectul va fi tratat in extenso în emsiunea „Atunci și acum. Ediție specială, Divizia Sport 35”, de marți, 11 martie (11.03-13.00). Emisiunea va marca 35 de ani de la înființarea redacției de sport de la Radio Timișoara.

La finalul acelui sezon, 1989/1990, Timișoara s-a clasat pe locul al treilea, iar Dinamo pe poziția a patra, campioană fiind Minaur CEMIN Baia Mare.

Continuă meciurile cu cântec împotriva lui Dinamo

Acum, la trei decenii și jumătate de la acel protest, duelurile cu echipa roș-albă sunt frecvente. Rugbiștii de la SCM USV Timișoara au disputat cel mai recent meci împotriva lui Dinamo, semifinala de Cupa României, pierdută în ultimul minut (6-12), ca urmare a unui eseu de penalizare. Mai mult, următorul meci va fi tot cu Dinamo, Supercupa României, de la 29 martie.

În plus, Timișoara a acuzat vehement arbitrajul din finala Cupei României, disputată în aprilie 2024. Atunci, Dinamo a învins SCM Timișoara cu 18-11, marcând doar din lovituri de pedeapsă.

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby