Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / Birlică pleacă de la ACS Poli; ASU Poli și Luceafărul au câștigat la căderea cortinei

Victorii clare ale echipelor gazdă în partidele cu echipe din zonă, din ultima etapă a ligii secunde de fotbal.

ACS Poli s-a „încălzit” pentru Liga a III-a în Colentina

AUDIO / Birlică pleacă de la ACS Poli; ASU Poli și Luceafărul au câștigat la căderea cortinei

Articol de Gabriel Toth, 1 iunie 2019, 15:18

ACS Poli s-a „încălzit” pentru Liga a III-a în Colentina

Daco-Getica București a învins ACS Poli Timișoara cu 3-1, după ce avea avnataj și la pauză, scor 2-1. Bănățenii au deschis scorul prin Lucian Oprea, în min 21, dar bucureștenii au întors rapid rezultatul cu două penalty-uri transformate de Nsiah și Grecu. Tot francezul Phillipe Nsiah a stabilit scorul final în min 54. ACS Poli era de mult retrogradată în liga a 3-a. După ultimul meci al acestui campionat, administratorul special al clubului timișorean, Radu Birlică, și-a anunțat demisia.

„Meciul de sâmbătă, cu Daco-Getica București, a fost ultimul pentru mine, în calitate de administrator special al clubului Poli Timișoara. În perioada imediat următoare, voi începe demersurile juridice necesare pentru predarea acestei funcții. Pe această cale, vreau să le mulțumesc tuturor celor care m-au sprijinit în perioada extrem de dificilă din punct de vedere economic, traversată de Poli în ultimii ani. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care au lucrat la Poli, jucători, antrenori sau angajați, și care și-au făcut meseria în mod profesionist, până la final, in ciuda neajunsurilor. Sper ca în viitor comunitatea timișoreană să găsescă soluțiile ideale pentru ca fotbalul din acest oraș să redevină performant si să readucă Poli în Liga 1. Marca și palmaresul polist sunt la acest club, îmi doresc din tot sufletul ca bănățenii să reconstruiască Poli Timișoara și să o duca din nou în topul fotbalului românesc”, a declarat Birlică, pe pagina de Facebook a clubului.

După meciul de azi a vorbit și portarul polist Dinu Moldovan, în dialog cu Călin Vegheș:

Omonima ASU Politehnina Timișoara a încheiat sezonul oficial cu o victorie, 2-0 cu Metaloglobus București. Octavian Ursu a punctat de două ori, în prima repriză, în minutele 14 și 19; timișorenii au terminat meciul cu un om mai puțin, Ene fiind eliminat în min 63.

ASU Politehnica e cea mai bine clasată formație timișoreană, după 2-0 cu Metaloglobus

Despre joc, antrenorul polist, Cosmin Petruescu:

Antrenorul lui Metaloglobus, Laszlo Balint, e supărat că echipa sa nu a putut ajunge cu două zile înainte de joc la Timișoara:

Luceafărul Oradea a realizat până acum scorul rundei, 6-0 cu Dacia Unirea Brăila, ultima clasată. Golurile bihorenilor au fost marcate de Paraschiv de trei ori și Vasile Pop de două ori și Alexandru Dulca o dată.

Meciul FC Argeş Pitesti – Sportul Snagov e încă în desfășurare, iar la ora 17, sunt programate ultimele trei partide ale etapei și ale actualei ediții din liga a doua de fotbal: U Cluj – Pandurii Tg. Jiu, Energeticianul Petroșani – Chindia Târgoviște și Petrolul Ploiești – Academica Clinceni.

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
Fotbal miercuri, 24 iunie 2026, 10:54

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 

Politehnica Timișoara a reluat pregătirile. Fotbaliștii viola se antrenează deocamdată pe plan local, până la 14 iulie. Primul amical va fi...

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
Fotbal marți, 23 iunie 2026, 07:23

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO

CSM Reșița s-a reunit sub comanda lui Dorinel Munteanu, cu un lot încă în construcție. În această săptămână, antrenamentele se vor...

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fotbal luni, 22 iunie 2026, 14:24

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița

Divizionara secundă CSC Dumbrăvița a început astăzi pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde....

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 09:02

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA

În vârstă de 28 de ani, fotbalistul francez cu origini congoleze vine la Arad după experienţe importante în fotbalul francez. În sezonul...

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:58

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ

La Vinga, în judeţul Arad, CSM Deva s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Athletico, după un gol marcat de Mureşan, în minutul 68. Finalul de...

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:38

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară

În ordine, corviniştii vor juca pe 24 iunie cu NK Brinje Grosuplje (nou-promovată în prima ligă din Slovenia), 1 iulie, când vor evolua...

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară
Fotbal sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:04

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA

Tânărul Robert Baba a deschis scorul, în minutul 52, după o pasă venită de la Dragoş. Trei minute mai târziu s-a făcut 2-0 după reuşita...

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 19:25

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă

Alb-verzii nu mai contează astfel pe serviciile goalkeeperului Marian Brașoveanu (20 ani), precum nici pe cele ale jucătorilor de câmp Armin Mada...

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă