Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / Campionii rugby-ului timișorean din 1972 au fost sărbătoriți la Universitatea de Vest

Câțiva dintre componenții echipei de rugby Universitatea Timișoara din 1972 s-au revăzut să marcheze cei 50 de ani de la câștigarea primului titlu național. Întâlnirea s-a desfășurat cu sprijinul organizatoric al fostului rector al Universității de Vest din Timișoara, Ioan Talpoș.

AUDIO / Campionii rugby-ului timișorean din 1972 au fost sărbătoriți la Universitatea de Vest

Articol de Viorel Jurcut, 8 iunie 2022, 12:59

Au fost prezenți șase dintre titularii meciului decisiv pentru câștigarea titlului național, cel din 12 iunie 1972, contra Științei Petroșani; profesorul Talpoș i-a enumerat pe merituoșii campioni de acum cinci decenii:

Nu au fost uitați nici cei plecați dintre noi, ei având parte de acceași prețuire ca și colegii lor în viață:

Au luat parte la această reuniune și sportivi ce au făcut parte din echipa de rugby a Timișoarei după 1972 și au continuat seria poziționărilor pe podiumul național, cu argintul din 1973 și bronzul din 1974.

Prof. Univ. Dr. Ioan Talpoș a amintit și de rolurile esențiale pe care le-au avut conducătorul de atunci al rugbiștilor, Petru Laichici și antrenorul Mitică Antonescu, doi oameni, care au pus multă pasiune în jurul lotului din acea vreme. Un alt moment solemn al aniversării l-a constituit atribuirea unei diplome de onoare, tot post-mortem, rectorului de atunci al Universității de Vest, care s-a implicat considerabil în aducerea de jucători și în sărbătorirea lor, după ultimul joc oficial din acel sezon, cel de la Rulmentul Bârlad:

Clubul timișorean a reușit în iunie 1972 să devină campion, după ce până la acea ediție doar formațiile bucureștene Steaua, Dinamo și Grivița Roșie reușiseră acest lucru. Duminică se vor împlini exact cinci decenii de la acea mare victorie a echipei studențești timișorene, care a învins principala contracandidată din ediția respectivă, Știința Petroșani, cu 22-12.

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby