Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / Meci de aproape trei ore pentru punctul egalizator

Simona Halep (6 WTA) a avut nevoie de două ore și 49 de minute pentru a trece de numărul 30 mondial, Andrea Petkovic, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4 și a restabili egalitatea (1-1) la finalul primei zile a întâlnirii cu Germania, din barajului pentru Grupa Mondială a Fed Cup. Liderul echipei noastre putea închide meciul mai devreme: a condus cu 3-1 în setul secund și a servit pentru meci la 5-4, dar germanca de origine bosniacă s-a impus în tiebreak. Setul decisiv și implicit meciul s-a încheiat cu cinci breakuri consecutive, dar durata meciului ar putea fi o problemă pentru Simona care va juca mâine primul meci împotriva rachetei nr. 1 a Germaniei, Angelique Kerber, care astăzi a avut nevoie de numai o oră și 26 de minute pentru a trece de Irina Begu, cu 6-2, 6-3. Jucătoarea noastră, clasată pe 35 WTA, a fost depășită de miza meciului, a comis două duble greșeli din primul game, nu și-a putut regla ritmul și a avut doar două mingi de break în opt ghemuri pe serviciul adversarei.

AUDIO / Meci de aproape trei ore pentru punctul egalizator

Articol de Adrian Schindarli, 16 aprilie 2016, 21:16

Irina Begu a declarat că a încercat să fie agresivă.

Simona Halep a remarcat nivelul înalt la care s-a aflat Petkovic.

Peste 7.000 de spectatori sunt așteptați și mâine la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, unde conform tragerii la sorți, în meciul de la ora 13,00, se vor întâlni Simona Halep, numărul șase mondial, și Angelique Kerber (3 WTA). Al doilea meci de simplu al zilei de duminică le va opune pe Irina Begu (35 WTA) și Andrea Petkovic (30 WTA).

La dublu vor evolua perechile Alexandra Dulgheru/Monica Niculescu și Annika Beck/Julia Goerges.

AUDIO | 28 de jucători la reunirea UTA-ei. Mai bine de jumătate, în probe
Sport luni, 15 iunie 2026, 20:35

AUDIO | 28 de jucători la reunirea UTA-ei. Mai bine de jumătate, în probe

De la reunire au lipsit jucătorii convocați la echipele lor naționale, în acțiunile din luna iunie; ei mai au parte de câteva zile libere....

AUDIO | 28 de jucători la reunirea UTA-ei. Mai bine de jumătate, în probe
România a rămas cu doar două jucătoare de tenis în Top 100 WTA
Sport luni, 15 iunie 2026, 15:31

România a rămas cu doar două jucătoare de tenis în Top 100 WTA

Gabriela Ruse a coborât 17 locuri şi a ieşit din Top 100, fiind pe 105, cu 731 de puncte. Liderul clasamentului WTA este belarusa Arina Sabalenka,...

România a rămas cu doar două jucătoare de tenis în Top 100 WTA
Corvinul se desparte (şi) de Viorel Lică
Sport luni, 15 iunie 2026, 13:42

Corvinul se desparte (şi) de Viorel Lică

Sosit în urmă cu trei ani la Hunedoara, fundaşul central originar din Voluntari a bifat 75 de apariţii în tricoul Corvinului, pentru care a...

Corvinul se desparte (şi) de Viorel Lică
Florin Maxim şi Sergio Ribeiro, antrenorul şi jucătorul sezonului în Liga 2
Sport luni, 15 iunie 2026, 12:41

Florin Maxim şi Sergio Ribeiro, antrenorul şi jucătorul sezonului în Liga 2

Corvinul Hunedoara, Sepsi Sfântu Gheorghe şi FC Voluntari (cele trei formaţii promovate în Superligă) au oferit şapte jucători în echipa...

Florin Maxim şi Sergio Ribeiro, antrenorul şi jucătorul sezonului în Liga 2
Sport luni, 15 iunie 2026, 11:33

Polo pe apă | Petar Velkić, încă doi ani la CSM Oradea

Născut pe data de 17 Aprilie 1998, la Belgrad, Petar Velkić evoluează pe post de centru. În vara anului 2023, Petar a semnat cu CSM Oradea,...

Polo pe apă | Petar Velkić, încă doi ani la CSM Oradea
Sport duminică, 14 iunie 2026, 19:55

Dorobanțu colaborează din nou cu Mihalcea; acum la UTA

La 21 de ani, fundașul dreapta a adunat 104 apariții pentru formația din Bărăgan, dintre care 31 în sezonul recent încheiat. De asemenea, a...

Dorobanțu colaborează din nou cu Mihalcea; acum la UTA
Sport duminică, 14 iunie 2026, 19:31

ACS West Deva e vicecampioană U19 la fotbal în sală

Au câștigat gazdele turneului, CSM Odorhei, care au făcut diferența 7-4 în ”over-time”, după ce West a condus de fiecare dată în primele...

ACS West Deva e vicecampioană U19 la fotbal în sală
Sport duminică, 14 iunie 2026, 13:29

CSM Reșița, bronz național la juniori IV

Ei au învins Academia Minaur Baia Mare cu 41-40, după aruncările de departajare. Meciul a fost foarte echilibrat, cu diferențe minime frecvente...

CSM Reșița, bronz național la juniori IV