Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / Povestea lui Hansi Schmidt, bănățeanul care a dominat handbalul german

Divizia Sport continuă seria de interviuri cu mari nume ale sportului de altădată, iar astăzi, la „Arena Radio”, a fost invitat Hansi Schmidt. Născut în urmă cu aproape 75 de ani, la Teremina Mare, Schmidt s-a remarcat la Politehnica Timișoara, iar în 1963 a ajuns în Germania, unde a cunoscut consacrarea la VfL Gummersbach.

Hansi Schmidt (al patrulea din stânga, pe rândul de sus), în echipa Politehnicii de la începutul anilor 60

Hansi Schmidt (al patrulea din stânga, pe rândul de sus), în echipa Politehnicii de la începutul anilor 60

AUDIO / Povestea lui Hansi Schmidt, bănățeanul care a dominat handbalul german
Foto: Hansi Schmidt (al patrulea din stânga, pe rândul de sus), în echipa Politehnicii de la începutul anilor 60

Articol de Gabriel Toth, 10 iunie 2017, 14:08

Hansi Schmidt (al patrulea din stânga, pe rândul de sus), în echipa Politehnicii de la începutul anilor 60

Hansi Schmidt (al patrulea din stânga, pe rândul de sus), în echipa Politehnicii de la începutul anilor 60

Hansi Schmidt a povestit, pentru Radio Timișoara, că apropierea sa de handbal s-a produs mai mult din conjunctură.

hansi-poli„A fost mai mult o întâmplare. Profesorul meu de sport a fost și el handbalist, cel de matematică, de asemenea. Atunci a fost logic să fiu apropiat de acest sport, ținând cont și de înălțimea de 1.86m pe care o aveam la vârsta adolescenței. La 11 ani, am început să joc handbal la Teremia Mare, la echipa a doua. Iar la 12 ani, am debutat în echipa mare de la Teremia Mare” – Hansi Schmidt

În 1959 a ajuns la Politehnica Timișoara (Știința, la vremea respectivă), pentru care a evoluat cu succes două sezoane și a impresionat chiar la meciul său de debut.

„Au contat antrenorii excepenți pe care i-am avut. Nume ca Sârbovan, Lache sau Adam Fischer, erau foarte buni tehnicieni. Primul meu meci pentru Politehnica a fost împotriva celor de la Tehnometal, un derby local, la vârsta de 17 ani. Mi se pare că a fost 24-21 pentru Poli, iar eu am înscris 16 goluri” – Hansi Schmidt.

Șvabul din Teremia Mare a fost recunoscut drept unul dintre puținii handbaliști care aruncau la fel de bine atât cu mâna dreaptă, cât și cu mâna stângă. O deprindere pe care Hansi Schmidt mărturisește că o are din atletism.

„Am dorit să ajung aruncător de suliță. Antrenorul Iolandei Balaș, Cornel Iovănescu, a vrut să facă din mine cel mai bun aruncător, însă o accidentare la handbal m-a împiedicat să merg mai departe și cu atletismul. Profesorul Iovănescu mi-a spus că aș fi putut ajunge la 80 de metri la aruncarea suliței” – Hansi Schmidt.

În atașament, puteți asculta prima parte a interviului pe care Viorel Jurcuț l-a realizat cu Hansi Schmidt:

Hansi Schmidt – profil

Născut la 24 septembrie 1942 la Teremia Mare
1959-1961 Știința Timișoara
1961-1963 Steaua București
1963 – 1076 Vfl Gummersbach
De 7 ori campion în Bundesliga
De 5 ori campion al Europei
173 meciuri – 1066 goluri în Bundesliga
98 meciuri – 484 goluri în naționala Germaniei
53 meciuri – 338 goluri în cupele europene
Considerat inventatorul aruncării din săritură

Timișoara și Oradea, la turneul final al juniorilor 2
Handbal joi, 4 iunie 2026, 09:03

Timișoara și Oradea, la turneul final al juniorilor 2

Turda găzduiește de ieri turneul final al juniorilor 2, la handbal. Două echipe din aria Radio Timișoara sunt implicate, SCM Politehnica...

Timișoara și Oradea, la turneul final al juniorilor 2
Juniorii III de la SCM Politehnica, medaliați cu bronz
Handbal duminică, 31 mai 2026, 20:11

Juniorii III de la SCM Politehnica, medaliați cu bronz

Foarte tinerii bănățeni au dispus de LPS Suceava, cu scorul de 36-24. După un început echilibrat, în care gazdele au condus de două ori, în...

Juniorii III de la SCM Politehnica, medaliați cu bronz
AUDIO / Juniorii III violeți, aproape de finală
Handbal sâmbătă, 30 mai 2026, 10:23

AUDIO / Juniorii III violeți, aproape de finală

Bănățenii au câștigat Grupa A de la turneul final, după victoria de ieri, 34-28 cu Avatar Brașov. Anterior, foarte tinerii alb-violeți au...

AUDIO / Juniorii III violeți, aproape de finală
AUDIO / SCM Poli, în Challenge Cup
Handbal vineri, 29 mai 2026, 07:41

AUDIO / SCM Poli, în Challenge Cup

Jucătorii alb-violeți vor juca sezonul viitor în Cupa Challenge. Deși la un moment dat s-a vorbit despre o posibilă participare în European...

AUDIO / SCM Poli, în Challenge Cup
Handbal luni, 25 mai 2026, 15:44

AUDIO / Sezon încheiat pentru handbaliștii bănățeni

Meciul a fost la discreția timișorenilor, care au condus pe tot parcursul întâlnirii și au avut 10 goluri avantaj în decursul reprizei secunde....

AUDIO / Sezon încheiat pentru handbaliștii bănățeni
Handbal joi, 14 mai 2026, 17:28

Contactul lui George Buricea, suspendat

Contractul antrenorului de handbal George Buricea cu SCM Politehnica Timișoara a fost suspendat. Decizia vine ca urmare a sancțiunii primite de...

Contactul lui George Buricea, suspendat
Handbal sâmbătă, 9 mai 2026, 07:39

Timișoara și Aradul vor juca pentru locul al șaptelea

SCM Politehnica Timișoara și HC Beldiman Arad încheie astăzi participarea la turneul final al Campionatului Național de handbal, juniori 1. Cele...

Timișoara și Aradul vor juca pentru locul al șaptelea
Handbal joi, 7 mai 2026, 21:13

SCM Poli pierde acasă în premieră, la ultima reprezentație / AUDIO

Handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara au cedat astăzi în fața campioanei, Dinamo. Meciul de la sala Constantin Jude a contat pentru...

SCM Poli pierde acasă în premieră, la ultima reprezentație / AUDIO