Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / S-a născut SSU Politehnica Timișoara S.A.! Cosmin Contra și Dușan Filipaș, în noul Consiliu Director

Divizionara secundă ASU Politehnica și-a schimbat forma de organizare și denumirea, din această vară. Astăzi a fost oficializată existența noii societăți pe acțiuni, sub care va funcționa gruparea alb-violetă. Ea se va numi Societatea Sportivă Universitară Politehnica Timișoara S.A., iar noua structură a făcut deja diligențele la MTS, pentru obținerea unui nou CIS, dar și la FRF, pentru afiliere.

AUDIO / S-a născut SSU Politehnica Timișoara S.A.! Cosmin Contra și Dușan Filipaș, în noul Consiliu Director

Articol de Gabriel Toth, 25 iunie 2021, 13:14 / actualizat: 25 iunie 2021, 14:19

Cei doi acționari pe care s-a putut constitui noul S.A. sunt CSU Politehnica Timișoara (prin cei trei asociați – Universitatea Politehnica, Fundația Politehnica și Asociația Absolvenților Alumni) – cu o pondere de 90% și Asociația Suporterilor Timișoreni Druckeria – 10%. Au mai aderat, la noua structură, și alte entități, fie din mediul de afaceri local, fie din lumea fotbalului.

O prezență surprinzătoare în „board”-ul noii structuri e cea a lui Cosmin Contra. Fostul fotbalist și selecționer al României speră să pună umărul la crearea unui club de mare performanță la Timișoara:

Din mediul de afaceri, se remarcă prezența directorului Cramelor Recaș, Gheorghe Iova, care spune că, „în decurs de 5-7 ani, ne propunem să ajungem la nivelul cupelor europene, iar acest model de afacere să devină un model pentru această parte a continentului”. El a declarat că, din această asociere, ambele entități au de câștigat:

În Consiliul Director a aderat și Dușan Filipaș, multă vreme conducător la echipa de rugby Timișoara Saracens. El a explicat că, în următoarea perioadă, vor fi emise 2.000 de acțiuni, dedicate membrilor Druckeria și UPT, iar următorul pas va fi emiterea a alte 5-10.000 de acțiuni pentru întreaga comunitate. Suporterii vor putea sprijini în continuare activ clubul, având posibilitatea să cumpere acțiuni. În acest moment, valoarea lor nominală e de 100 de lei. Important de precizat, nicio entitate nu va putea deține mai mult de 25% din totalul acțiunilor, iar acestea nu sunt de vânzare sau transmisibile sub orice altă formă.

Președintele noului SSU Politehnica, Viorel Șerban, spune că de multă vreme avea în gând un asemenea mod de organizare, după modelul cluburilor germane. Totodată, conducătorul polist speră ca echipa să poată deveni, în această formă, una dintre forțele fotbalului românesc peste câțiva ani:

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane
Fotbal miercuri, 10 iunie 2026, 11:12

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane

Reunirea lotului este programată pentru 22 iunie, așa cum au stabilit și alte formații din zonă la acest nivel. Gruparea de lângă Timișoara a...

Dumbrăvița are amicale cu echipe din primele trei eșaloane
Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli
Fotbal miercuri, 10 iunie 2026, 07:29

Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli

În vârstă de 32 de ani, Ovidiu Popescu a mai jucat la Timișoara, la ACS Poli, în perioada 2014-2016, după care a adunat experiențe și trofee...

Continuă transferurile ”în cascadă”, la Poli
AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general
Fotbal marți, 9 iunie 2026, 12:16

AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general

Numirile celor doi fac parte din reconstrucția anunțată și cu prilejul acesta de primarul Reșiței, Ioan Popa. Postura lui Dorinel, ca manager...

AUDIO / Noul CSMR: Lolea președinte, Dorinel manager general
Poli anunță și despărțiri; clubul a primit și vestea finanțării
Fotbal luni, 8 iunie 2026, 15:23

Poli anunță și despărțiri; clubul a primit și vestea finanțării

Atacanții Godberg Cooper, Tudor Cociș și mijlocașul Raul Clemeniuc au încheiat contrurile cu alb-violeții. Cooper a sosit la Politehnica...

Poli anunță și despărțiri; clubul a primit și vestea finanțării
Fotbal luni, 8 iunie 2026, 09:39

Dorinel e așteptat la Reșița

Conform caon.ro, bugetul clubului cărăşean va fi redus cu 25 la sută, existând posibilitatea ca noul preşedinte al clubului să devină Viorel...

Dorinel e așteptat la Reșița
Fotbal duminică, 7 iunie 2026, 19:44

FC Bihor mai face un transfer de la Corvinul

FC Bihor Oradea a anunțat transferul unui fost jucător de primă ligă. Ca precedenta, și această sosire e de la Corvinul Hunedoara. Orădenii au...

FC Bihor mai face un transfer de la Corvinul
Fotbal duminică, 7 iunie 2026, 12:44

„Dan Alexa și Ion Timofte au solicitat, clubul a adus”

Un jucător de bandă în vârstă de 28 de ani este transferul anunțat astăzi de Politehnica Timișoara. Acesta vine de la CSA Steaua București,...

„Dan Alexa și Ion Timofte au solicitat, clubul a adus”
Fotbal duminică, 7 iunie 2026, 09:43

UMT, un sfert de veac de la promovare

În iunie 2026, se face un sfert de veac de la promovarea echipei de fotbal UMT. Divizia Sport Radio Timișoara vă oferă un serial de interviuri cu...

UMT, un sfert de veac de la promovare